Jakimi językami się posługujesz?

Zaczęty przez Ojapierdolę, Sierpień 18, 2011, 21:14:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

Samuel

#195
To może ja podobnie jak Piteris przywitam się tutaj i nie będę zakładał nowego wątku.

Po pierwsze: Dzień dobry :)

Mówię w miarę płynnie po polsku i angielsku. Uczę się francuskiego - na razie jestem gdzieś w okolicach B2, a mam nadzieję, że w ciągu następnych kilku lat będę w stanie posługiwać się nim z równą łatwością co po polsku i angielsku. Na studiach miałem też dwa lata hiszpańskiego, ale niewiele mi z tego zostało.
Jeśli chodzi o conlangi: własnych nie wymyślam, uczę się medžuslovjanskiego. Mam na koncie kilka opowiadań opublikowanych w internecie i w wolnych chwilach próbuję tłumaczyć na medžu co krótsze z nich.
  •  

Ghoster

#196
[...........]
  •  

Samuel

Jak na razie świetnie mi idzie dogadywanie się w medžu z Czechami i Serbami na fejsbukowej grupie interslavic ;) A sam język bardzo mi się podoba, zwłaszcza w wariancie NS.

Z francuskim po prostu wiążę swoją karierę. Warto znać dobrze jeszcze jeden obcy język, poza angielskim. Poza tym jego znajomość ułatwia późniejszą naukę łaciny i oksytańskiego, już w ramach hobby. Interesuję się historią Europy, a proces, w wyniku którego z łaciny wyewoluowały obecne języki romańskie, to ważny element tej historii :)
  •  

lizard1982

#198
Witam wszystkich!

To teraz ja się podzielę swoją przygodą nauki języków obcych.

Jestem tutaj nowy na tym forum. Przygodę z nauką języków obcych zacząłem mniej więcej w wieku 7 lat, gdy dostałem swój pierwszy komputer. Był to wtedy komputer Atari ST. Cały system operacyjny na tym komputerze, jak i wszystkie wyświetlane komendy oraz programy były dostępne tylko w języku angielskim. Nic z tego wtedy nie rozumiałem co do mnie komputer mówi. Załatwiłem sobie wtedy słownik angielsko-polski i polsko-angielski i zacząłem się uczyć nowych nieznanych słówek, robiąc notatki w swoim zeszycie. I tak, z dnia na dzień rozumiałem coraz więcej i więcej, co mnie zaczeło motywować do dalszej nauki. I tak się wszystko zaczeło... W szkole całe życie miałem tylko język niemiecki, z czego nie nauczyłem się wtedy niczego odnośnie tego języka. Potrafiłem ewentualnie tylko liczyć do pięciu. Odnośnie nauki języków obcych jestem całkowicie samoukiem.

Moja znajomość języków obcych:

angielski - język nie tak znowu obcy. Potrafię płynnie czytać i pisać w tym języku. Co jakiś czas rozmawiam ze swoim znajomym z USA ponad godzinę przez Skype. Uczyłem się tego języka całkowicie sam w domu bez pomocy innych. Preferuję tylko odmianę amerykańską tego języka. Znajomość języka oceniam na poziomie B2.

esperanto - język który znam na podobnym poziomie zaraz po języku angielskim. Rozumiem wszystko co czytam w tym języku oraz ze zrozumieniem radia online w internecie w tym języku też nie ma najmniejszego kłopotu. Często rozmawiam w tym języku ze znajomymi na chacie. Znajomość języka oceniam na poziomie B1.

hiszpański - chyba mój ulubiony język zaraz po języku angielskim. Jak wyżej, potrafię się przywitać w tym jezyku, powiedzieć ile mam lat, powiedzieć czym się interesuję, złożyć wiele poprawnych zdań w tym języku oraz rozumiem wiele tekstów pisanych. Podoba mi się brzmienie tego języka. Znajomość języka oceniam na poziomie A2.

niemiecki - Od roku się uczę tego języka. Potrafiłbym się przywitać w tym języku w określonych porach dnia. Przedstawić się, powiedzieć ile mam lat, powiedzieć czym się interesuję, oraz złożyć wiele poprawnych zdań. Znajomość języka oceniam na poziomie A1.

Języki które chciałbym się uczyć w przyszłości:

francuski - podoba mi się wymowa oraz oryginalność tego języka. Zawsze chciałem ten język znać. Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej B1.

portugalski - bardzo mi się podoba brzmienie tego języka, ale najbardziej odmiana brazylijska tego języka. Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej B1.

czeski - chciałem zawsze znać język naszych sąsiadów. Zawsze mnie przyciągał ten język ze względu podobieństwa do naszego języka. Teraz wiem, że te podobieństwa tylko utrudniają naukę tego języka. Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej B1.

łacina - dla każdego lingwisty, znajomość tego języka to chyba podstawa. Fajnie, że powstał język Latina sine flexione (łac. Łacina bez fleksji). Na początek wystarczy, aby móc rozumieć wszystkie sentencje po łacinie i móc się nim posługiwać. Idealna podstawa aby potem móc się zacząć uczyć prawdziwej łaciny. Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej A2.

staroangielski - dla kogoś takiego jak ja, kto się fascynuje językiem angielskim, powrót do korzeni to chyba też podstawa. Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej A2.

japoński - zawsze chciałem się nauczyć chociaż jednego języka azjatyckiego i wyszło na ten język. Głównie ze względu na oryginalność tego języka, pod względem gramatyki, jak i kilku rodzajów alfabetu. Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej B1.

indonezyjski - jeden z niewielu języków azjatyckich, który używa alfabetu łacińskiego. Cóż, obiecałem swojej znajomej z Indonezji, że się nauczę tego języka, więc spoczywa na mnie wielka odpowiedzialność. ;D Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej B1.

aramejski - fajnie znać niezwykły język którym posługiwał się Jezus. Niestety język umiera. Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej B1.
  •  

tob ris tob

Cytat: lizard1982 w Wrzesień 20, 2012, 16:03:16
Witam wszystkich!
Dzień dobry. :D

Cytat: lizard1982 w Wrzesień 20, 2012, 16:03:16Przygodę z nauką języków obcych zacząłem [...]. Cały system operacyjny na tym komputerze, jak i wszystkie wyświetlane komendy oraz programy były dostępne tylko w języku angielskim.
O, to tak jak ja.

Cytat: lizard1982 w Wrzesień 20, 2012, 16:03:16esperanto - [...] Często rozmawiam w tym języku ze znajomymi na chacie.
Masz hmm... ciekawych znajomych.

Cytat: lizard1982 w Wrzesień 20, 2012, 16:03:16łacina - dla każdego lingwisty, znajomość tego języka to chyba podstawa.
Nie zgadzam się, ale rzeczywiście, nauczyć się byłoby fajnie.

No to cóż, życzę powodzenia.
Dzień dobry :-)
  •  

Mścisław Bożydar

Cytat: Samuel w Wrzesień 07, 2012, 23:34:32
Jak na razie świetnie mi idzie dogadywanie się w medžu z Czechami i Serbami na fejsbukowej grupie interslavic ;) A sam język bardzo mi się podoba, zwłaszcza w wariancie NS.
Dobrze gada, polać mu!
(ojej, jak ja dawno nie pisałem w medžuslovianskim* xD)

*swego czasu prowadziłem bloga po sloviensku
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Rémo

Cytat: lizard1982 w Wrzesień 20, 2012, 16:03:16
francuski - podoba mi się wymowa oraz oryginalność tego języka. Zawsze chciałem ten język znać. Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej B1.

Bierzcie przykład : D
Pozdrawiam! :)
  •  

Widsið

Staroangielski, i w ogóle każdy martwy język, może za wyjątkiem łaciny, trudno podpiąć pod poziomy językowe Rady Europy, niemniej, piszę tu kurs staroangielskiego (w sensie jest jedna lekcja, bo nie mogę się zebrać do kolejnej, ale poczekajcie moment, niech no się wakacje skończą), który być może pomoże ci w zorientowaniu się, o co chodzi :)
  •  

tob ris tob

Cytat: Rémo w Wrzesień 20, 2012, 16:23:37
Cytat: lizard1982 w Wrzesień 20, 2012, 16:03:16
francuski - podoba mi się wymowa oraz oryginalność tego języka. Zawsze chciałem ten język znać. Chciałbym opanować ten język na poziomie przynajmniej B1.
Bierzcie przykład : D
Jest tu gdzieś opcja "Malpochwal post"?
Dzień dobry :-)
  •  

Ghoster

#204
[...........]
  •  

CookieMonster93

#205
Polski ojczysty
Angielski poziom między B1 i B2 :-)
Niemiecki poziom w liceum miałem A1 i A2, znam parę zwrotów, ale i tak nigdzie się nie dogadam, gramatykę za to opanowałem dobrze :-) Coś tam wydukam, ale jak mówiłem - niewiele.
Czeski słuchałem piosenek Ewy Farnej + tekst po polsku czytałem i trochę słów się nauczyłem, praktycznie nie umiem chyba nic
Niderlandzki dostałem się na tę filologię i na dzień dzisiejszy znam parę podstawowych zwrotów i zasady "jak czytać po niderlandzku" czyli np. że "oe" wymawiamy [u] itp.
Mandaryński około 55 znaków(w obu pismach: trad. i upr.) + pinyin + zero gramatyki XD Parę podstawowych zwrotów typu dziękuję, proszę, przepraszam
Kantoński jak wyżej, tylko gorzej

Znam jeszcze zasady "jak czytać tekst" w około 15-20 językach (sam nie wiem ile dokładnie) głównie europejskie(zwłaszcza słowiańskie) + wietnamski i romaji (japoński pisany łacinką) i kilka zwrotów, ale nie więcej niż 20 w każdym z nich. :-) No może w niektórych znalazłoby się z 50.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Mścisław Bożydar

Cytat
Czeski słuchałem piosenek Ewy Farnej
<facepalm>
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia

Ja lubię Farnę, ale z czeskiéj to sorki, Trzynaści rulez.

Piteris

Ja na co dzień napieprzam łbem słuchając metalu, co nie przeszkadza mi, żeby lubić Ewę, uważam, że ma spory talent wokalny, przez chwile dobrze rokowała, potem wpadła w komerchę.
  •  

Toivo

  •