Tatlimui

Zaczęty przez Ghoster, Czerwiec 27, 2012, 22:15:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

CytatNie, nie muszą (niemniej podmiot zawsze musi się w zdaniu znajdować), nie rozumiem tym samym skąd wyciągnąłeś ów wniosek?

Skrót myślowy, chodziło mi o to, czy muszą się pojawić w osobach "ja", "ty", "my", "wy", gdzie i tak są determinowane przez fleksje.

Do systemu siódemkowego masz jakieś ciekawe wytumaczenie?
Nagranie niezłe, tylko chyba coś się stało z jakością.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

CytatSkrót myślowy, chodziło mi o to, czy muszą się pojawić w osobach "ja", "ty", "my", "wy", gdzie i tak są determinowane przez fleksje.
W takim razie odpowiedź brzmi "tak" (nawet strona bierna jest wyrażana specjalnym zaimkiem), chociaż mam zamiar stworzyć pewne odmiany dialektowe, w których zaimki będą rzadziej używane.

CytatDo systemu siódemkowego masz jakieś ciekawe wytumaczenie?
Cytując samego siebie:
Cytat: Stare czasy na starym forumOtóż robiło się to w takowy sposób: 0 - Ręka opuszczona, 1 - Zaciśnięta pięść, 2 - Jeden palec, 3 - Dwa palce, 4 - Trzy palce, 5 - Cztery palce, 6 - Pięć palców, 7 - Jeden palec drugiej ręki (oznaczający jedną siódemkę - całość) z drugą opuszczoną.

CytatNagranie niezłe, tylko chyba coś się stało z jakością.
Tak samo jak z poprzednim nagraniem, aktualnie nie mam możliwości nagrać tego na jakimś stworzonym do tego sprzęcie, gdyż takowego nie posiadam - nie jestem typem internetowego gracza, który ma świetne słuchawki razem z mikrofonem. xd
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Ghoster w Lipiec 18, 2012, 11:30:520 - Ręka opuszczona, 1 - Zaciśnięta pięść, 2 - Jeden palec, 3 - Dwa palce, 4 - Trzy palce, 5 - Cztery palce, 6 - Pięć palców, 7 - Jeden palec drugiej ręki (oznaczający jedną siódemkę - całość) z drugą opuszczoną.

a nie zaciśnięta pięść drugiej ręki?

język świetny, ciekaw jestem pisma i tego, jak się ma do pisma Majów.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Ghoster

Cytata nie zaciśnięta pięść drugiej ręki?
Nie, wówczas maksymalną liczbą możliwą do pokazania na obu dłoniach byłoby 13, a dzięki temu systemowi jest to 41 (jeden palec drugiej ręki oznacza całość - siódemkę; dlatego pięć palców daje 5 całości, to jest 35, a do tego dochodzi szóstka z drugiej ręki, co daje 41).

Cytat[...]ciekaw jestem pisma i tego, jak się ma do pisma Majów.
Praktycznie "się nie ma"; pismo Tatlimui to abugida (wyżej zaprezentowałem jedynie kilka przykładów spółgłosek, do których będą dołączane samogłoski, których jest dziesięć (pięć podstawowych razem z ich długimi odpowiednikami), ale zapisywanie ich jest dość nietypowe. Weźmy na przykład Gyyz, w którym podstawowy znak spółgłoskowy posiada dołączoną, niezapisywaną samogłoskę [ɐ], która, w zależności od słowa, jest czytana właśnie jako [ɐ], bądź jest kompletnie nieczytana. W Tatlimui sprawa ma się nieco inaczej, otóż podstawową samogłoską dołączoną do symbolu jest [a], natomiast brak samogłoski po literze zaznacza się specjalnym dodatkiem po prawej stronie litery (ów dodatek jest na tyle ciekawy, ponieważ jest on traktowany na równi z innymi samogłoskami, to jest jego symbol, tak jak innych samogłosek, należy do grupy wąskich znaków, które nie występują samodzielnie). Pozostaje jeszcze kwestia sylab bez spółgłosek - zapisuje się je poprzez osobny symbol, oznaczający głoskę niemą, czyli innymi słowy brak spółgłoski.
Tym samym pismo Tatlimui ma z pismem Majów wspólny jedynie wygląd (zamierzam dość dokładnie odwzorować wygląd twarzy li podobnych malowideł z rejonów Meksyku, tym samym jednak nie jestem zadowolony z tego jak wyglądają kształty zwierząt).
  •  

Feles

Trochę bez sensu mnie się widzi taki system.
I w przeciwnym razie można by liczyć do 48 (po 5 palców na obu dłoniach = 6 całości plus 6 = 42 + 6 = 48), nie 13.

Koreański chisanbop jest praktyczny.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

Jakim cudem chciałbyś uzyskać 6 całości na jednej ręce? Licząc razem z palcami sam fakt podniesionej ręki? Poza tym system ten praktyczny czy sensowny być wcale nie musi, cała idea konlangerstwa żadnego sensu nie ma, a ja bardzo lubię liczbę 7. xd
  •  

Feles

Tak samo, jak jedności na pojedynczej dłoni?

Bo teraz masz dwa systemy: siódemkowy dla jedności i szóstkowy dla siódemek (i dlatego pierwsza liczba spoza zakresu to 42 = 6*7).
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

Chce ktoś to przejąć? Szkoda mi w sumie to tak zostawiać, bo całkiem pokaźne to było.
Fanael, Feles, asgair, ktokolwiek? xd
  •