Liga rokytnicka

Zaczęty przez Widsið, Czerwiec 14, 2012, 17:07:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

No więc o tym mówiłem :D.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

Bogowie, WTF...
A co do ligji roktynickiéj - ciekawe, ale gdyby dotyczyło słownictwa... choć i tak to się rozpadło w XIX wieku...

Towarzysz Mauzer

CytatA co do ligji roktynickiéj - ciekawe, ale gdyby dotyczyło słownictwa... choć i tak to się rozpadło w XIX wieku...
No tak, ale historyczne oddziaływania również ustanawiają ligi, bo dziś przecie i oddziaływania pomiędzy językami bałkańskimi osłabły. Coś może być na rzeczy nie tylko w słownictwie, spójrzmy np. na palatalizację białoruską.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

Jeśli miałbym się tu doszukiwać jakiejś ligi językowej, to mówiłbym raczej o dwu, zazębiających się, ligach. Jedna polsko-białorusko-litewska, a druga polsko-białorusko-małoruska. Kaszubskiego już bym w to nie mieszał, bo przypadek polsko-kaszubski to już zupełnie inna sprawa (dla wielu kontrowersyjna, dla mnie oczywista).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Pluur

CytatDajcie mi jakieś 5 przypadkowych języków, a też stworzę taką ligę...

No to spox; połabski, xhosa, tajski, iryjski z Manx, grecki (przynajmniej 20 cech ^^)
  •  

spitygniew

#20
Cytat: Pluur w Czerwiec 04, 2013, 21:31:29
CytatDajcie mi jakieś 5 przypadkowych języków, a też stworzę taką ligę...

No to spox; połabski, xhosa, tajski, iryjski z Manx, grecki (przynajmniej 20 cech ^^)
- istnienie dyftongów (z wyjątkiem greckiego)
- brak rozbudowanej honorykatywności (z wyjątkiem tajskiego)
- przewaga systemu spółgłoskowego nad samogłoskowym
- szyk SVO (bez iryjskiego)
- akcent dynamiczny (oprócz tajskiego)
- itd. (możnaby tak prawie w nieskończoność, możesz być pewien, ale ze względu na brak czasu i odpowiedniej wiedzy nie za bardzo mi się chce)

Cały ROFL z tamtej listy zresztą zawiera się w tym, że ligą zwie się grupę języków, które posiadają cechy wspólne z powodu ich bliskiego sąsiedztwa i związanego z tym wzajemnego wpływu, natomiast większość cech wymienionych tam to albo rzeczy normalne dla indoeuropejskich (czasownik "mieć" - brak w rosyjskim jest wpływem fińskim - czy syntetyczne stopniowanie przymiotników) czy bałtosłowiańskich (alternacje, spiranty, brak dyftongów i redukcji samogłosek czy archaiczna fleksja), albo występujących dość losowo w językach ościennych (palatalizacja jest w rosyjskim i łotewskim np.) Jakaś pseudonauka i tyle.

BTW:
Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 14, 2012, 18:15:47
brak korelacji iloczasowej (z wyjątkiem litewskiego i częściowo kaszubskiego);
Hm? To iloczas w kaszubskim nie zaniknął ostatecznie w XIX wieku na Helu?  ???
P.S. To prawda.
  •