Jak ustawić sobie dobrą czcionkę na forum?

Zaczęty przez Towarzysz Mauzer, Sierpień 19, 2011, 23:35:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

Czcionka obecnej skórki forum czasami nie radzi sobie z co egzotyczniejszymi znakami Unikodu, co zaobserwowałem na przykładzie kombinowanych diakrytyków. To dość uciążliwa przypadłość na forum językotwórczym. Oto jak po temu coś zaradzić, przy założeniu, że używamy Mozilli Firefox:

1. Wchodzimy do katalogu /domowy katalog użytkownika/dane aplikacji/Mozilla/Firefox/Profiles/losowe cyferki.default/chrome
2. Tworzymy plik userContent.css
3. W zależności od posiadanej czcionki umieszczamy w nim następującą treść:
- gdy mamy czcionkę DejaVu Sans:
@-moz-document url-prefix(http://jezykotw.webd.pl/f/) {
body { font-family: 'DejaVu Sans' !important; }
}

- gdy mamy Lucidę Sans Unicode (ona jest bodaj dostarczana z Windowsem XP):
@-moz-document url-prefix(http://jezykotw.webd.pl/f/) {
body { font-family: 'Lucida Sans Unicode' !important; }
}

4. Uruchamiamy ponownie przeglądarkę i cieszymy się ładniejszymi krzaczkami
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

Yyy, czy przypadkowo nie szybciej jest po prostu zmienić fonta domyślnego dla przeglądarki...?

Vilén

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 19, 2011, 23:40:33
Yyy, czy przypadkowo nie szybciej jest po prostu zmienić fonta domyślnego dla przeglądarki...?
Nie, bo oczywiście ci, co tworzą CSS-y do skórek uważają, że ma być wszędzie dokładnie taka ćcionka, jaką oni sobie wypatrzą, i nic innego. Bo oczywiście samego 'font: 11px sans-serif;' się napisać nie da, trzeba jeszcze wyliczyć parę ćcionek wcześniej, bo może psieglądarka nie załapie, że to są bezszeryfowe...
  •  

Towarzysz Mauzer

Aż tak bardzo się na skórkorobów bym się nie obrażał, jednak zwykle czcionki wybrane przez nich pasują do całokształtu stylu, a pisanie cyrylicą z kombinowanymi diakrytykami to wciąż nisza. Liczę natomiast na postęp w czcionkotwórstwie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Canis

Dziwne, możecie mi dać przykład-screenshota tego problemu? Z czystej ciekawości, bo ja tego nie zaobserwowałem...
  •  

Towarzysz Mauzer

Załączam ekranozrzut!

Rzecz w tym, że domyślna skórzana Verdana kombinuje diakrytyk ze znakiem następującym po znaku diakrytycznym zamiast poprawnie ze znakiem przed nim.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Canis

  •  

Silmethúlë

Ciekawa sprawa... Mam windowsowe fonty poinstalowane. Mam Verdanę (domyślną na tym forum), rzeczywiście ma problemy z tym składaniem znaków.

Ale Firefox jakoś ustawienie fonta w CSS-ie olewa i wyświetla sam z siebie za pomocą DejaVu Sans. Albo nie potrafi skojarzyć zainstalowanej Verdany z tą wypisaną w CSS-ie. W każdym razie ja też tego problemu nie zauważyłem.

Canis: może wyedytuj z łapy pliki CSS, wywalając z nich słowo "verdana"? Wtedy nie powinno być problemów...
  •  

Towarzysz Mauzer

Mój Firefox to 5.0, mój Windows to XP Professional. Można by pobadać jeszcze szczegóły konfiguracji, jeśli bardzo chcecie.

Tak czy siak, jeśli ktokolwiek by trafił na ten problem, to będzie już wiedział, jak go obejść.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pingǐno

Cytat: Towarzysz Mauzer w Sierpień 20, 2011, 00:19:43
Mój Firefox to 5.0, mój Windows to XP Professional. Można by pobadać jeszcze szczegóły konfiguracji, jeśli bardzo chcecie.

Tak czy siak, jeśli ktokolwiek by trafił na ten problem, to będzie już wiedział, jak go obejść.

Właściwie to ja nie. Pokaż mi gdzie jest ten katalog. :3
  •  

Towarzysz Mauzer

Uch, starałem się, żeby było uniwersalnie.

Jak znaleźć katalog z interesującymi nas stylami CSS? - dla Win XP
1. Wchodzimy na dysk z systemem.
2. Wchodzimy w katalog "Documents and Settings".
3. Wchodzimy w katalog, którego nazwa jest nazwą naszego użytkownika systemu.
4. Wchodzimy w kataog "Dane aplikacji".
5. Przechodzimy do punktu 1. instrukcji danej powyżej.

Mam nadzieję, że teraz się uda ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pingǐno

Cytat: Towarzysz Mauzer w Sierpień 20, 2011, 00:38:25
Uch, starałem się, żeby było uniwersalnie.

Jak znaleźć katalog z interesującymi nas stylami CSS? - dla Win XP
1. Wchodzimy na dysk z systemem.
2. Wchodzimy w katalog "Documents and Settings".
3. Wchodzimy w katalog, którego nazwa jest nazwą naszego użytkownika systemu.
4. Wchodzimy w kataog "Dane aplikacji".
5. Przechodzimy do punktu 1. instrukcji danej powyżej.

Mam nadzieję, że teraz się uda ;).

Mam nadzieję, że mi się udało, dzięki. :D
  •  

Henryk Pruthenia

A ja pamiętam, że kiedyś coś grzebałem przy windowsie, przy czcionkach, i dzieje się taka magia: na normalne znaki, wykorzystywana jest czcionka domyślna dla kompa, a jak jakiegoś w tej czcionce niet, to komp wykorzystuje znaki z Coce2000. Robiłem to pod natchnieniem, i nie pamiętam jak to zrobiłem :D

Towarzysz Mauzer

Chyba po prostu tak się dzieje normalnie. Ale problem z kombinowanymi diakrytykami nie był taki, że czcionki je mają, tyko źle je rozumieją - to nawet gorzej niż jakby nie miały.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

kmitko

A na moim linuksie był problem (pewnie zaraz Ciupak się odezwie, że Ubuntu to nie jest prawdziwy linux :)).
Twoje rozwiązanie działa też w innych mozillowatych - a przynajmniej w Seamonkey.
Bug, humor i obczyzna.
  •