Język jotarski

Zaczęty przez Elenti, Maj 15, 2012, 21:39:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Elenti

Pragnę przedstawić swój nowy conlang a priori - jotarski.

Język jotarski jest stworzony do celów osobistych i na potrzeby conworldu. To język a priori, choć występują w nim zapożyczenia z innych języków (np. Interneti, komputer, Yahve). Nie występują w nim znaki diakrytyczne.
Oto alfabet:
a
b


j (dz)
e
f
g
h
i
y (polskie j)
k
l
m
n
o
p
r
s
t
u
v (polskie w)
w (polskie ł)
z

Szyk zdania przedstawia się w sposób SVO (podmiot, orzeczenie, dopełnienie). Język cechuje brak koniugacji. W jotarskim występują dwie liczby: pojedyncza i mnoga. Aby utworzyć liczbę mnogą, na końcu wyrazu dodajemy u. Jeśli wyraz kończy się tą literą, po wyrazie stawiamy partykułę dim. W języku występują cztery czasy: przeszły, teraźniejszy, przyszły i przyszły dokonany. Aby utworzyć czas przeszły, należy do wyrazu dodać na końcu cząstkę ,,er". Do czasu przyszłego używa się cząstki ,,vi". Czasu przyszłego dokonanego używa się bardzo rzadko, tylko w przypadku, gdy dana czynność została już zrobiona w przyszłości (podróże w czasie). Dodam jeszcze, że słownik liczy równo 100 słów.

Macie jakieś rady, doświadczeni conlangerzy? Jakby ktoś był tak miły i napisał mi wymowę głosek w IPA... będę wdzięczny ;-)

Enetider hon maray cet arog :-)
Nie ma mnie!
  •  

Widsið

Jeśli dźwięki pokrywają się z polskimi, to będzie w przybliżeniu, kolejno, /a/, /b/, /ʦ/, /d/, /ʣ/, /ɛ/, /f/, /g/, /x/, /i/, /j/, /k/, /l/, /m/, /n/, /ɔ/, /p/, /r/, /s/, /t/, /u/, /v/, /w/, /z/.
  •  

Elenti

Cytat: Widsið w Maj 15, 2012, 23:13:28
Jeśli dźwięki pokrywają się z polskimi, to będzie w przybliżeniu, kolejno, /a/, /b/, /ʦ/, /d/, /ʣ/, /ɛ/, /f/, /g/, /x/, /i/, /j/, /k/, /l/, /m/, /n/, /ɔ/, /p/, /r/, /s/, /t/, /u/, /v/, /w/, /z/.

Bardzo serdecznie dziękuję :-)
Nie ma mnie!
  •  

tob ris tob

Cytat: Widsið w Maj 15, 2012, 23:13:28/x/
Nie mam pojęcia, dlaczego dyskryminujecie [h]. :)

Co do języka, to się zapytam: skoro czas przyszły dzieli się na dokonany i niedokonany, to jak rozróżnia się te aspekty w czasie przeszłym, który, chyba, takiego podziału nie ma? Czy tak, jak w polskim (osobny czasownik)?
Tak czy siak, zapowiada się nawet dobrze.
Dzień dobry :-)
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

tob ris tob

Cytat: Fēlēs w Maj 16, 2012, 20:28:53
Cytat: тоб рiс тоб w Maj 16, 2012, 20:11:54
Cytat: Widsið w Maj 15, 2012, 23:13:28/x/
Nie mam pojęcia, dlaczego dyskryminujecie [h]. :)
Bo to zapis fonemiczny. :)
No ale /h/ i /x/ to raczej nie to samo... No dobra, nieważne.
Dzień dobry :-)
  •  

Elenti

Cytat: тоб рiс тоб w Maj 16, 2012, 20:11:54
Co do języka, to się zapytam: skoro czas przyszły dzieli się na dokonany i niedokonany, to jak rozróżnia się te aspekty w czasie przeszłym, który, chyba, takiego podziału nie ma? Czy tak, jak w polskim (osobny czasownik)?
Tak czy siak, zapowiada się nawet dobrze.

Tak, czas przeszły nie ma takiego podziału. Jeśli czynność została już wykonana w przyszłości, mówimy np. "Ja jutro napisać(końcówka -er czasu przeszłego) list". Nie ma osobnego czasownika, kontekst (jutro) narzuca nam czas przyszły dokonany.

Dziękuję za ocenę :-). Może nie wyjdzie z tego nóblang...
Nie ma mnie!
  •