Stenograficzny 1

Zaczęty przez Noqa, Maj 22, 2012, 11:57:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

W stenografię bawiłem się jakiś czas temu, wciąż się interesuję, ale nie zajmuję się już nią tak intynsywnie. Tutaj prezentuję stary system - o ile pisze się nim szybko (bez skrótów jakieś 60spm (ok. 40wpm) wyciągam), to gorzej z odczytem. Nowy już opracowałem, ale nie umiem jeszcze nim sprawnie pisać.

Jako że ostatnio w modzie szyfry, proponuje samemu wymyśleć jak działa system. Dla ułatwienia (bo zapis jest mocno niejednoznaczny) - pierwszy tekst to Powrót Kaczmarskiego.

1
2
3
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Rémo

Czytałem kiedyś (parę miesięcy temu) o stenografii i zainteresowało mnie, że tak wygodny wynalazek jest tak mało znany! W Anglii podobno gdy idzie się na studia dziennikarskie uczy się tam stenografii. A system polega na "upraszczaniu" istniejących już liter, żeby szybciej pisać ^^
Pozdrawiam! :)
  •  

Noqa

Nie nazwałbym tego upraszczaniem, bo znaki graficzne mają się do łacińskich odpowiedników nijak. Do tego istotnym jest sposób łączenia - o ile w kursywie mamy generalnie oddzielne literki i różnymi lącznkami je łączymy, o tyle w steno zwykle stara się łączyć znaki bezpośrednio - w tym sposób łączenia ma czasem znaczenie.
Choć część idzie inną drogą i np. oznacza samogłoski diakrytykami, więc jeszcze temu dalej od łacinki.
W Anglii chyba nie jest tak popularne, jakby miłośnicy stenografii twierdzili. Zdarzają się, ale podejrzewam, że tyle jest tam stenografów, co w Polsce szewców.

To może strona stenografia.pl cię zainteresuje :)
Mój kolega założyć jakiś czas temu.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

O, chciałbym coś takiego, ale brak mi chęci.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Rémo

Cytat: Noqa w Maj 22, 2012, 14:14:02
To może strona stenografia.pl cię zainteresuje :)
Mój kolega założyć jakiś czas temu.

Widziałem już tę stronę, bardzo fajna ^^
Pozdrawiam! :)
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Noqa w Maj 22, 2012, 14:14:02
To może strona stenografia.pl cię zainteresuje :)

kojarzę stronę, ale dawno na niej nie byłem... pojawiło się coś nowego? :)

Cytat: Noqa w Maj 22, 2012, 14:14:02
Mój kolega założyć jakiś czas temu.

niech żyje rugowanie płci z języka!
niech żyje!
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Noqa

Strona chyba rozwija się dość powoli i chaotycznie, ale na blogu średnio raz na tydzień się coś pojawia (średnio - bo bywają miesiące bez postu, a bywa że wpisy pojawiają się codziennie).
Trochę się on tam powtarza, gdy chodzi o jakąś teorię, itp., ale znaleziska, które publikuje są naprawdę fajne :)
Zwłaszcza ostatnia analiza not tyrońskich - mniam!
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •