Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Aureliusz Chmielewski

Eh, wkurza mnie, gdy ktoś próbuje być fajny pisząc tak:
CytatNIE BONDŹ TAKY GOLEGO [...]
CZYLY TAG JEZD KOLERZANGO
No kurwa.
The n-word
  •  

Vilène

Cytat: Aureliusz Chmielewski w Styczeń 26, 2013, 17:45:21
Eh, wkurza mnie, gdy ktoś próbuje być fajny pisząc tak:
CytatNIE BONDŹ TAKY GOLEGO [...]
CZYLY TAG JEZD KOLERZANGO
No kurwa.
Czy tam fajny... może po prostu próbuje pisać mazowiecko-małopolskim pidżyjnem.
  •  

Noqa

A to nie mit o tym małopolskim udźwięcznianiu?
Bom chyba tego nigdy w życiu nie słyszał, a paru ludzi stamtąd poznałem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

#1353
W postaciach usłownikowionych się trzyma jako-tako: ofenzywa, nazalizacja, wielgi, konzystorz, konzystencja, itp. Ale mawia tak chyba jéno galicyjska inteligiencja, bo w Kongresówce to i na wsim nie uświadczył.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

Być może. Ale w takim razie to raczej kwestia przemieszania dźwięczności po nosowych/płynnych niż zjawisko odwrotne do ubezdźwięczniania. I to też brzmi dla mnie stosunkowo naturalnie. Nazalizacja to może być akurat zapożyczenie.

A jak zatem z chodźmy, jedzmy, weźmy?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pluur

Dzisiaj całkowicie przez przypadkiem (tak sobie skakałem po kanałach) trafiłem na niejaki Słownik polsko-polski współprowadzony (czy jak to powiedzieć) przez niejakiego pana Miodka. Moje wrażenia? Po programie (który jednak z ciekawości obejrzałem do końca) przez parę minut dudnił mi jeszcze w uszach głos owego pana, i jego pseudopolszczyzna hiperpoprawna i jedyna sprawiedliwa polszczyzna. Na Peruna! Czy jakiś przeciętny Polak tak mówi? Bo ja osobiście, w moim krótkim życiu nie usłyszałem, nawet wśród polonistek...
  •  

Feles

Ale przecież to jest program o radopolskim, nie o polskim...
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Jątrzeniot

Cytat: Noqa w Styczeń 26, 2013, 17:59:52
A to nie mit o tym małopolskim udźwięcznianiu?
Bom chyba tego nigdy w życiu nie słyszał, a paru ludzi stamtąd poznałem.

Ja się parę razy spotykałem z taką wymową. Choć zazwyczaj to udźwięcznianie jest niekonsekwentne. Ale np. babka od łaciny z mojego liceum mówiła często [tagˈjɛs] ("tak jest"), [juʒˈɲɛ] ("już nie").
  •  

Pluur

Cytat: Feles muribus w Styczeń 26, 2013, 19:11:20
Ale przecież to jest program o radopolskim, nie o polskim...

W sumie... Ale i tak mi się rzygać chcĘ od tego
  •  

tob ris tob

Dzień dobry :-)
  •  

Pluur

To realizacja radopolskiego w mojich ustach/palcach :-P
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Dynozaur

DOPPELPOST.

Wkurwia mnie zaznaczanie w przypisach takich rzeczy: "przejrz — dziś poprawnie: przejrzyj".

Nie dość, że cholernie niepotrzebne (czy forma "przejrz" jest tak niezrozumiała, że trzeba ją objaśniać?), to jeszcze jest to sianiem jakiegoś chorego, pseudopostępowego preskryptywizmu.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

zabojad

To że Niemiecki w ustach (chyba) większości Niemców brzmi bardziej fransucko niż germańsko.
Chyba w końcu zabiorę się za hermlanh
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •