Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Cytat: CookieMonster93 w Grudzień 10, 2013, 09:27:35
I dlatego postanowiłeś się podzielić, żeby i nam się myliły? :D
Tak. Nie chcę być w tym sam :P
  •  

Silmethúlë

Ale jemu nie myliły się angielskie nazwy, tylko polskie. Wiedział, czym jest accusative, nie wiedział, czym jest biernik. I twierdził, że polskie nazwy są bez sensu. Ale on wówczas twierdził, że wszystko, co polskie, jest bez sensu.
  •  

Ghoster

#1772
[...........]
  •  

Jątrzeniot

#1773
Cytat: Ghoster w Grudzień 10, 2013, 14:21:51
Jak dla mnie po prostu końcówki się regularnie zmieniają: -a>-i oraz -ia>ii (zatem "Konopia">"Konopii", chyba że, oczywiście, "i" pełni rolę znaku miękkiego, wówczas zwyczajnie "-i", vide "Ania">"Ani").

Czyli ziemia odmieniasz do ziemii? ;P

EDIT: bo w konopia teoretycznie to "i" też pełni funkcję znaku miękkiego.
  •  

Ghoster

#1774
[...........]
  •  

Widsið

Cytat: Silmethúlë w Grudzień 10, 2013, 14:18:00
Ale jemu nie myliły się angielskie nazwy, tylko polskie. Wiedział, czym jest accusative, nie wiedział, czym jest biernik. I twierdził, że polskie nazwy są bez sensu. Ale on wówczas twierdził, że wszystko, co polskie, jest bez sensu.
No detal, w każdym razie, oskarżam jego o to, że jak mówię czasem po angielsku o przypadkach, to nigdy nie jestem do końca pewien czy mówię o właściwym ;p
  •  

Dynozaur

#1776
Lol, właśnie zdałem sobie sprawę, że normatywna ortografja każe zapisywać słowo "rzeźki" jako "rześki". I nawet nie da się tego usprawiedliwić analogją do przymiotników na -ski (jak w "wąskim", "niskim", "bliskim" it.p., które również w naszej ortografji nigdy nie powinny były zająć miejsca), bo tam przecież jest "ś", u licha.

Od "rześkiego" to już tylko krok do "słotkiego", "lidżby", "japka" czy "rosprawy" (to ostatnie można nawet usprawiedliwić SCSem!) i całkowitej vukizacji, prawda panie Miotku?

Prawopis post-sanacyjny to jeden wielki błąd ortograficzny. A RJP i poloniści wszelacy bronią tej parodji, tej bastardyzacji jak jakieś Reytany...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

CookieMonster93

#1777
Wkurza mnie pisownia słowa psioniczny. Skoro mamy zasadę pisania końcówek -cja, -sja, -zja przy użyciu »j«, to dlaczego nie możemy pisać psjoniczny. Bez sensu...
EDIT: Kiedyś byłem przekonany, że wymawia się to [pɕɔˈȵit͡ʃ.nɘ]
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#1778
[...........]
  •  

Feles

Cytat: Ghoster w Grudzień 15, 2013, 12:02:11
Ja tam wymawiam [ɕ].
Każdy co najmniej nieupośledzony człowiek powinien wiedzieć, że coś takiego brzmi niebywale prostacko, wieśniacko, plebejsko i słomowbutachsko...

Ach, łejt.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Toivo

Ja to wymawiam jako osobną sylabę, 'psijoniczny'.
  •  

Drukarz

Odnośnie jeszcze tej Nokii, to czekam z utęsknieniem, aż RJP uzna za poprawną pisownię przez -ji wszędzie tam gdzie wymawia się -ji. Jak chcą, to mogą sobie nawet zostawić tę drugą formę. ( Wnerwia mnie też to, że ,,tę" jest poprawniejsze od ,,tą" w bierniku... ale w sumie to podoba mi się ,,tã" w śląskim, które jest protoplastą ,,tę". Niekonsekwencja :-/ ) Ja i tak piszę złodzieji, nadzieji, Maryji, twoji. I mi się nie podoba, że ciągle mi to słownik podkreśla jako błędne, a na polskim muszę pisać z -i, bo inaczej będę to miał policzone jako błąd. Również Nokji podoba mi się bardziej niż Nokii.
  •  

Feles

Cytat: Drukarz w Grudzień 16, 2013, 23:43:31Ja i tak piszę złodzieji, nadzieji, Maryji, twoji. I mi się nie podoba, że ciągle mi to słownik podkreśla jako błędne, a na polskim muszę pisać z -i, bo inaczej będę to miał policzone jako błąd. Również Nokji podoba mi się bardziej niż Nokii.
Oho, czyżby to pan, panie Bronisławie?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •