Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

BartekChom

Cytat: spitygniew w Kwiecień 23, 2012, 14:50:41Dokładnie, bo to tak jakby twierdzić, że "cześć" jest poprawne tylko gdy skłądamy komuś hołd...
"Cześć" to chyba żart, a "witam" to zwykły błąd wynikający z niewiedzy.
  •  

Feles

Nie, Bartku, "cześć" jest równie poważnym błędem! Niestety, upowszechnił się tak bardzo, że nawet autorytety go nie zauważają. :-(
Tylko my, zwykli użytkownicy, musimy stać na straży, aby takie błędy zostały wykryte i zwalczone, a słowa - broń Boże! - nie zmieniły swojego znaczenia.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

#452
Cytat: BartekChom w Kwiecień 24, 2012, 20:59:40
"Cześć" to chyba żart
???



Cytat: Fēlēs w Kwiecień 24, 2012, 21:07:11
Nie, Bartku, "cześć" jest równie poważnym błędem!
A poza tym, powinno się mówić kʷih₁stjos*...

* mangiskājā vāsjā māti.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: BartekChom w Kwiecień 24, 2012, 20:59:40
Cytat: spitygniew w Kwiecień 23, 2012, 14:50:41Dokładnie, bo to tak jakby twierdzić, że "cześć" jest poprawne tylko gdy skłądamy komuś hołd...
"Cześć" to chyba żart, a "witam" to zwykły błąd wynikający z niewiedzy.
Aha...
A ja i tak się będę witał, i o zgrozo, żegnał też!

Noqa

A właśnie: czy jeśli "witam" jest zarezerowane dla gospodarza to czy i ktokolwiek nie będąc u siebie nie może powiedzieć, że wita (się)?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

"Budka z piwem"

Co chwila ktoś używa, a ja jako żyję nie widziałem w tym kraju niczego, co mógłbym nazwać "budką z piwem".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Noqa w Kwiecień 24, 2012, 22:27:02
"Budka z piwem"

Co chwila ktoś używa, a ja jako żyję nie widziałem w tym kraju niczego, co mógłbym nazwać "budką z piwem".
Za mało pijesz....

Towarzysz Mauzer

CytatA właśnie: czy jeśli "witam" jest zarezerowane dla gospodarza to czy i ktokolwiek nie będąc u siebie nie może powiedzieć, że wita (się)?
Te same autorytety, które wyklinają "witam" piszą w podręcznikach o "powitaniach i pożegnaniach". To mówi samo za siebie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

spitygniew

Cytat: Ⓐ Vilén w Kwiecień 24, 2012, 21:08:59
* mangiskājā vāsjā māti.
*Māter, debilu! Kto cię mówić uczył?
P.S. To prawda.
  •  

BartekChom

Cytat: Fēlēs w Kwiecień 24, 2012, 21:07:11
Nie, Bartku, "cześć" jest równie poważnym błędem! Niestety, upowszechnił się tak bardzo, że nawet autorytety go nie zauważają. :-(
Tylko my, zwykli użytkownicy, musimy stać na straży, aby takie błędy zostały wykryte i zwalczone, a słowa - broń Boże! - nie zmieniły swojego znaczenia.
A masz źródło, że to nie jest tylko żart, który przestał być śmieszny?

Cytat: Ⓐ Vilén w Kwiecień 24, 2012, 21:08:59
A poza tym, powinno się mówić kʷih₁stjos*...
Jeśli już to chyba kʷistis, chyba że do zwykłych zakorzenionych błędów (na które już nie ma rady) doszły jakieś niepowtarzalne.

Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 24, 2012, 23:39:46Te same autorytety, które wyklinają "witam" piszą w podręcznikach o "powitaniach i pożegnaniach". To mówi samo za siebie.
Powitanie to powitanie, a witam to witam.
  •  

Vilène

Cytat: BartekChom w Kwiecień 25, 2012, 13:37:30
A masz źródło, że to nie jest tylko żart, który przestał być śmieszny?
A masz źródło, że to jest tylko żart?
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Cytat: Fēlēs w Kwiecień 25, 2012, 13:57:08
*wali głową w biurko*
Mam nadzieję, że nie ze względu na mnie...
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

BartekChom

Cytat: Ⓐ Vilén w Kwiecień 25, 2012, 13:50:29A masz źródło, że to jest tylko żart?
Nie mam źródeł lepszych niż to, że ksiądz powiedział przy którejś okazji, że "servus" znaczy sługa, a przy powitaniu to żart, ale po prostu nie ufam wam, kiedy próbujecie robić zamęt. Poza tym to, że "witam" oznacza protekcjonalność, trzeba wiedzieć, a znaczenie "cześć" jest oczywiste, więc trudno powiedzieć, że używanie "cześć" to przejaw takiej samej ignorancji.
  •