Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

Ech, ale metody statystyczne też wcale nie są takie obiektywne. Tekst tekstowi nie równy, bo choć trudno nazwać, czym jest autorytet, to przecież nie tak ciężko nam odróżnić (na własny użytek) dobre źródło od złego. Oczywiście, mniej-więcej ufam tym, którzy tworzą korpusy, ale wyobrażam sobie, że gdyby stanowić wzorce na podstawie polskiego korpusu, w którym znalazłoby się dużo prasy - z jej toponimicznym bajzlem - to byłoby źle. To nie jest już raczej zarzut dla Wikipedii, to sprawa ogólnego podejścia do nazewnictwa, w odległym tle którego majaczą nietrafne spory narodowców z narodowcami.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Widsið

Niby nie są, ale jaką znajdziesz lepszą metodę? Pytać ludzi na ulicy, czy wiedzą, gdzie leży Beuthen/Bytom? Większość by powiedziała, że pierwsze słyszy o takim mieście.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatNiby nie są, ale jaką znajdziesz lepszą metodę? Pytać ludzi na ulicy, czy wiedzą, gdzie leży Beuthen/Bytom? Większość by powiedziała, że pierwsze słyszy o takim mieście.
To właśnie robimy. W Polsce też "jadą na robotę do Aachen", nie mając zielonego pojęcia o tym, że miasto się nazywa Akwizgran. I kiedy nie dowiedzą się tego z encyklopedii, to tym bardziej nigdy się nie dowiedzą. To sprzężenie zwrotne.

Chyba wciąż najlepszym rozwiązaniem pozostaje komisja jajogłowych, która badałaby tradycyjne nazwy i wydawała szczegółowe zalecenia, odrzucając jakieś jaskrawe archaizmy.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 26, 2012, 16:41:48
Chyba wciąż najlepszym rozwiązaniem pozostaje komisja jajogłowych, która badałaby tradycyjne nazwy i wydawała szczegółowe zalecenia, odrzucając jakieś jaskrawe archaizmy.
Już jedną taką mamy. Zmieniła ostatnio Phenian na jakiś "Pjongjang", Madras na "Ćennaj", a Rejkiawiku całkowicie zakazała.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatJuż jedną taką mamy. Zmieniła ostatnio Phenian na jakiś "Pjongjang", Madras na "Ćennaj", a Rejkiawiku całkowicie zakazała.
Kieruje się złymi wytycznymi. Ale prasowy uzus, który, zdaje się, w ogóle nie wie o jej istnieniu, jest równie wielką masakrą. Więc samo istnienie komisji nic złego nie może zrobić, a jakby była lepsza, to mogłoby być tylko lepiej.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Dynozaur w Czerwiec 25, 2012, 10:11:05To co zrobiła Wikimedja wygląda obleśnie, przyznajcie.

nie.


Cytat: Widsið w Czerwiec 25, 2012, 17:31:47
Zależy od edycji.

a węgierska ma zawsze na pierwszym miejscu angielską... o_O
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Dynozaur

#592
Cytat: Ⓐ Vilén w Czerwiec 26, 2012, 17:03:47
Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 26, 2012, 16:41:48
Chyba wciąż najlepszym rozwiązaniem pozostaje komisja jajogłowych, która badałaby tradycyjne nazwy i wydawała szczegółowe zalecenia, odrzucając jakieś jaskrawe archaizmy.
Już jedną taką mamy. Zmieniła ostatnio Phenian na jakiś "Pjongjang", Madras na "Ćennaj", a Rejkiawiku całkowicie zakazała.

W ogóle, ja przez długi czas uważałem, że "Phenian" to zuo i coś, czego trzeba się wyzbyć. Ale ostatnio zmieniłem zdanie - przecież zawsze to jakiś egzonim. A zapożyczanie przez inny język to nic dziwnego, nawet w egzonimji (po sztokawsku Wiedeń to Beć, na ten przykład).

Jedyne, co jest prawdziwym zuem to wymawianie tego przez [f] - to już wina medyj.

Swoją drogą, niedawno na publicznej (chyba) puszczali dokument "Dzieci Ulic Mumbaju" (czy jakoś tak). Nie oglądałem, ale tytuł wzbudził u mnie rejdż.

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Czerwiec 27, 2012, 16:22:02
Cytat: Dynozaur w Czerwiec 25, 2012, 10:11:05To co zrobiła Wikimedja wygląda obleśnie, przyznajcie.

nie.

tak.

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Czerwiec 27, 2012, 16:22:02
Cytat: Widsið w Czerwiec 25, 2012, 17:31:47
Zależy od edycji.

a węgierska ma zawsze na pierwszym miejscu angielską... o_O

Nie tyle od edycji, co od rozgarnięcia/trzymania się wytycznych przez użytkownika edytującego dany artykuł. W końcu Interwiki nie jest zautomatyzowane - trza wklepywać link do każdego języka osobno (często robią to boty, ale i one zawodzą, a często jak ktoś tworzy nowy artykuł, to od razu wklepuje Interwiki pod tekstem).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Czerwiec 28, 2012, 14:56:56
Jedyne, co jest prawdziwym zuem to wymawianie tego przez [f] - to już wina medyj.
Niom. Mogliby po prostu zmienić tego ortografię, na "Pchenian". A tak próbując coś naprawić, jeszcze bardziej to zepsuli.
  •  

Widsið

Cytat: Dynozaur w Czerwiec 28, 2012, 14:56:56
Nie tyle od edycji, co od rozgarnięcia/trzymania się wytycznych przez użytkownika edytującego dany artykuł. W końcu Interwiki nie jest zautomatyzowane - trza wklepywać link do każdego języka osobno (często robią to boty, ale i one zawodzą, a często jak ktoś tworzy nowy artykuł, to od razu wklepuje Interwiki pod tekstem).
To też zależy od edycji, polska Wikipedia ma np. boty porządkujące kolejność.
  •  

Canis

  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

wkurza mnie wykorzystywanie tematu "Co was wkurza" do wyrażania opinii o sprawach inne niż związane z językiem...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Dynozaur

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Czerwiec 28, 2012, 16:22:20
wkurza mnie wykorzystywanie tematu "Co was wkurza" do wyrażania opinii o sprawach inne niż związane z językiem...

Niby mię też, ale jak by nie patrzeć - to jest temat w "Innych", a nie w dziale lingwistycznym.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

Ale, jeśli dobrze pamiętam, zakładałem go w dziale lingwistycznym, tylko gdzieś w trakcie dziejów forów któryś mod chyba go przeniósł. Choć głowy nie dam.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Silmethúlë w Czerwiec 28, 2012, 16:36:29
Ale, jeśli dobrze pamiętam, zakładałem go w dziale lingwistycznym, tylko gdzieś w trakcie dziejów forów któryś mod chyba go przeniósł. Choć głowy nie dam.

też mi się coś tak wydaje. tzn. na starym forum niby też jest w innych, ale wydaje mi się, że go zakładałem w dziale językowym... a nawet jeśli nie, to pierwotna intencja była taka, żeby tu utyskiwać na kwestie językowe... w sumie to nieważne, ale tak na przyszłość, to może się trzymajmy szeroko pojętej tematyki językowej. :)
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •