Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

Cytat: Silmethúlë w Lipiec 21, 2012, 19:59:24
To pisanie ,,Mi" z wielkiej litery to jakiś wyraz nadzwyczajnego szacunku do samego siebie?
Heh, aż przypomina mi się baronowa Thatcher mówiąca o sobie per "us".
P.S. To prawda.
  •  

Silmethúlë

Cytat: spitygniew w Lipiec 21, 2012, 20:03:10
Ależ w staropolskim to było całkiem normalne, czemu nie może być znowu? No, chyba że chodzi ci o to, że angielski też tak ma...
Nie znam przykładów ze staropolskiego, angielski mnie tutaj nie obchodzi (chociaż takie użycie w angielskim też mnie irytuje), po prostu niszczy mi to logikę zdania. Imiesłów przysłówkowy, tak jak przysłówek, powinien się odwoływać do orzeczenia zdania, przy którym jest umieszczony, gdy wyrzucimy dodatkowe, nieistotne dla struktury zdania, informacje, zostanie nam zdanie typu idąc miał miejsce wypadek, czy też pisząc zadzwonił telefon. Nie bardzo widzę w jaki sposób telefon może pisać, albo wypadek iść.

Swoją drogą źle wcześniej opisałem o co mi chodzi, te imiesłowy oczywiście nie mogą odnosić się bezpośrednio do podmiotu, są przysłówkowe. Powinny się raczej odnosić do orzeczeń właśnie, czy też całych zdań nadrzędnych.

I jeśli w staropolskich tekstach też takie ich użycie się zdarza – znaczy – ówcześni piszący też mieli z logiką problemy, tudzież mieli skłonność do dużych skrótów myślowych.
  •  

Ghoster

#827
[...........]
  •  

Fanael

#828
Cytat: Silmethúlë w Lipiec 21, 2012, 20:11:34
I jeśli w staropolskich tekstach też takie ich użycie się zdarza – znaczy – ówcześni piszący też mieli z logiką problemy, tudzież mieli skłonność do dużych skrótów myślowych.
Co, jeśli tylko mieli problemy z logiką lub tylko mieli skłonność do dużych skrótów myślowych, nie obydwa?

NMSP
  •  

Vilène

Cytat: Ghoster w Lipiec 21, 2012, 19:48:34
Tym samym odnosząc się do posta Viléna, którego jednak szukać nie będę - a więc przepraszam za brak cytatu - nie rozumiem kompletnie twojego toku myślenia; jak najbardziej popieram przeciwdziałanie tym, którzy odpychają od siebie nowych użytkowników na starcie, niemniej ja wyrażam swoją opinię
To proszę cię, wyrażaj tą opinię w milczeniu.
  •  

Towarzysz Mauzer

#830
CytatJestem w stanie to zrozumieć w listach, gdzie (podobno) należy pisać "ty" zaczynając od dużej litery, ale gdy ktoś wplątuje takie kapitały w środku wypowiedzi na... No właśnie forum, argumentując, iż odnosi się szacunkiem do rozmówcy... Czy ja zapisuję "rosyjski" zaczynając wielką literą, ponieważ ów język lubię*?
Taka jest grzecznościowa konwencja ortograficzna w komunikacji pisanej. Po prostu ta ostatnia się bardzo rozprzestrzeniła i zaczęli korzystać z niej ludzie, którzy nigdy z konwencją tą świadomie nie mieli do czynienia. Równie dobrze można kwestionować mówienie przez "pan", bo przecież mój rozmówca żadnym wielkim panem nie jest - to bardziej kwestia społeczna, a nie językowa. A i tak pisanie zaimka wskazującego 3. os. l. mn. "ci" z dużej litery a nie wielką literą, i chuj przez prostaczków jest lepsze niż gburowato-wszechwiedne sadzenie się, no wybaczcie.

CytatHeh, aż przypomina mi się baronowa Thatcher mówiąca o sobie per "us".
Naprawdę tak robiła? ;/
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Ghoster

#831
[...........]
  •  

Silmethúlë

Cytat: Fanael w Lipiec 21, 2012, 20:16:31
Cytat: Silmethúlë w Lipiec 21, 2012, 20:11:34
I jeśli w staropolskich tekstach też takie ich użycie się zdarza – znaczy – ówcześni piszący też mieli z logiką problemy, tudzież mieli skłonność do dużych skrótów myślowych.
Co, jeśli tylko mieli problemy z logiką lub tylko mieli skłonność do dużych skrótów myślowych, nie obydwa?

NMSP

Mój błąd :P. Ale to idealny przykład takiego błędu, który tak się przyjął, że praktycznie nikt już nie traktuje go jako błąd.
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 21, 2012, 20:27:11Równie dobrze można kwestionować mówienie przez "pan"
Tym bardziej, że w Polsce często perpanowanie jest odbierane za obraźliwe...

CytatA i tak pisanie zaimka wskazującego 3. os. l. mn. "ci" z dużej litery a nie wielką literą, i chuj przez prostaczków jest lepsze
Ta, lepsze... najczęściej jest śmieszne, szczególnie jak taki prostaczek napisze np. chuj Ci w dupę :P.
  •  

Rémo

Nam na polskim pani każe pisać "Ci", "Cię" etc. z dużej litery, bo to forma grzecznościowa czy coś tam.
Pozdrawiam! :)
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatNam na polskim pani każe pisać "Ci", "Cię" etc. z dużej litery, bo to forma grzecznościowa czy coś tam.
W listach. Normalne.

CytatTa, lepsze... najczęściej jest śmieszne, szczególnie jak taki prostaczek napisze np. chuj Ci w dupę :P.
No i dobrze, to przynajmniej śmieszne, a opanowywanie pozycji "ja jestem lepszą od wszystkich elitą i mówię jak się pisze" nie jest ani dobre, ani zabawne.

CytatTym bardziej, że w Polsce często perpanowanie jest odbierane za obraźliwe...
Nie spotkałem się? Poza telewizyjno-starbaksowym tykaniem, które chyba jest dość powszechnie wyśmiewane. Ba, mnie samego wręcz denerwuje, kiedy mnie np. tyka kelnerka albo sprzedawczyni. Choć od przez perpanowania lepsze byłoby wykanie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 21, 2012, 20:56:10
No i dobrze, to przynajmniej śmieszne, a opanowywanie pozycji "ja jestem lepszą od wszystkich elitą i mówię jak się pisze" nie jest ani dobre, ani zabawne.
Ani prawdziwe, chyba że ktoś naprawdę czyta np. <ó> [O:]...

Cytat
Nie spotkałem się?
http://czytelnia.pwn.pl/o_panach_i_paniach/
http://czytelnia.pwn.pl/o_panach_i_paniach/polemika.php
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatAni prawdziwe, chyba że ktoś naprawdę czyta np. <ó> [O:]...
No, w zasadzie chodziło mi o mówienie=dyktowanie innym jak się pisze. I jak się mówi.

Cytathttp://czytelnia.pwn.pl/o_panach_i_paniach/
http://czytelnia.pwn.pl/o_panach_i_paniach/polemika.php
No ale kiedy używa się formy adresatywnej nie zwracając się do kogoś, to wiadomo, że wychodzi coś nacechowanego stylistycznie. A pierwszy przypadek to jeszcze inny (dosyć groteskowy) problem, bo idzie o to, że przecie "ksiądz" to jeszcze więcej niż "pan"=szlachcic, więc jak się mu powie przez "pan" to jest wtedy wielgi despekt.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

tob ris tob

Wkurza mnie to, że na Wikipedii już stolicą Islandii nie jest Rejkiawik, ale "Reykjavík". Co lepsze, "Rejkiawik" jest określany jako dawny polski egzonim. Do jasnego wiadra! Czy kogoś tutaj popiekrowa?! Nie mam, jak tego skomentować.
Dzień dobry :-)
  •  

Vilène

Cytat: тоб рiс тоб w Lipiec 21, 2012, 22:56:31
Wkurza mnie to, że na Wikipedii już stolicą Islandii nie jest Rejkiawik, ale "Reykjavík". Co lepsze, "Rejkiawik" jest określany jako dawny polski egzonim. Do jasnego wiadra! Czy kogoś tutaj popiekrowa?! Nie mam, jak tego skomentować.
Tak jest, bo oprócz kochanej RJP, mamy jeszcze jedną durną radę od ustalania oficjalnych nazw zagranicznych objektów geograficznych... oczywiście wikiśmietnik musi po nich bezmyślnie kopiować, bo tu się nie liczą lata ustalonej tradycji piśmienniczej, tylko widzimisie jakiejś bandy idiotów...
  •