Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

CookieMonster93

Fakt... wkurzające lekko. Powinno się moim zdaniem albo pisać w oryginale, albo fonetycznie, jak już chce się przerabiać. :-)
np. Vrotswav :-P (wiem, brzydko to wygląda)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Todsmer

W większości przypadków można. Wyjątkiem może być tutaj właśnie "ł", które anglofoni często odczytują jako "t", albo kiedy istnieje ryzyko, że jest problem z kodowaniem po przeciwnej stronie. W innych przypadkach nie ma przeciwskazań, bez diakrytyków przeciętny Anglik by i tak nie odczytał normalnie.
  •  

Towarzysz Mauzer

A czy zapisując nazwy francuskie (np. z ç) Francuzi przejmują się przeciętnym Anglikiem? Nie. I słusznie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Todsmer

Tak z ciekawości, angielski egzonim na Wrocław to nie przypadkiem Breslau? Tak jak na Lwów jest (był?) Lemberg.
  •  

CookieMonster93

A to nie jest po niemiecku? (pewności nie mam, ale chyba jo)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Dynozaur

#665
Cytat: tqr w Lipiec 05, 2012, 17:39:56
Tak z ciekawości, angielski egzonim na Wrocław to nie przypadkiem Breslau? Tak jak na Lwów jest (był?) Lemberg.

Dla mnie tak (haters gonna hate). Niestety, polskie autoryteta unikają tego jak ognia.

A w tym "Wroclawiu" przeszkadza mi to, że w oficjalnej reklamie tak to jest wymawiane - przez "l". Jedną rzeczą jest usuwanie djakrytyków, a inną zmydlanie wymowy (jeszcze przez samych Polaków). Przecież anglofon i tak intuicyjnie przeczyta to "Rosloŭ" (sorki za failtranskrypcję, ale wolę nie używać IPY opisując angielski, bo to flejmogenne), więc "Wroclaw" czy "Wrocŭaw" to dla niego i tak dziwna, niezgodna z zapsiem i trudna do powtórzenia wymowa. Wymawianie [l] zamiast [w] to żadne uproszczenie, tylko jakaś dziwna maniera oparta na naiwnym poczuciu "międzynarodowości".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Rémo

Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 05, 2012, 17:23:32
A czy zapisując nazwy francuskie (np. z ç) Francuzi przejmują się przeciętnym Anglikiem? Nie. I słusznie.

M. in za to lubię Francuzów.
Pozdrawiam! :)
  •  

Ghoster

#667
[...........]
  •  

Towarzysz Mauzer

Aléż káżda forma oporu przeciwko zameryczeniu jest dobrá!

To już tylko moja osobistá sprawa, że bliżéj mi niż do Mekki jest do Paryża.Pytanié, czy Paryżowi jest bliżéj do mnie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

żuwaczky

Cytat: Rémo w Lipiec 05, 2012, 18:01:36
Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 05, 2012, 17:23:32
A czy zapisując nazwy francuskie (np. z ç) Francuzi przejmują się przeciętnym Anglikiem? Nie. I słusznie.

M. in za to lubię Francuzów.
Tylko u Francuzów jest jeszcze ta chora duma narodowa, przecież oni się by prędzej pocięli niż pominęli cedilkę.
  •  

Rémo

Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 05, 2012, 18:15:33
Aléż káżda forma oporu przeciwko zameryczeniu jest dobrá!

To już tylko moja osobistá sprawa, że bliżéj mi niż do Mekki jest do Paryża.Pytanié, czy Paryżowi jest bliżéj do mnie.

Możesz napisać jakiś poradnik, jak pisać z "é" itp.? ^^
Pozdrawiam! :)
  •  

Towarzysz Mauzer

Można sobie zdobyć skądś albo skonstruować klawiaturę z najróżniejszymi znakami, np. w MS Keyboard Layout Creatorze. Ja jednak przede wszystkim używam dodatku abcTajpu do Firefoxa. Działa to tak: wpisuję «e'», wciskam Insert i już - mam «é», itp.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Rémo

#672
Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 05, 2012, 18:53:02
Można sobie zdobyć skądś albo skonstruować klawiaturę z najróżniejszymi znakami, np. w MS Keyboard Layout Creatorze. Ja jednak przede wszystkim używam dodatku abcTajpu do Firefoxa. Działa to tak: wpisuję «e'», wciskam Insert i już - mam «é», itp.

Chodziło mi o użycie tych znaków w polszczyźnie :) Ale za to też dzięki!

Ps. Ściągnąłem to na firefoxa robię to "e'" klikam Insert i nie działa...
Pozdrawiam! :)
  •  

CookieMonster93

W jednym z moich wymyślonych polskich dialektów one wciąż są, ale na trochę innych zasadach. :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •