Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

#675
CytatChodziło mi o użycie tych znaków w polszczyźnie :) Ale za to też dzięki!
A! To tak jak już kiedyś tłumaczyłem komuś - sugerowáć się trzeba kaszubszczyzną (ô = á), no i słucháć ludzi, którzy zaciągają gwarą. Pochylone samogłoski są przeciéż w większości gwár. No ale to nie jest proste; żałuję, że nie wsłuchiwáłem się, kiedy jeszcze mogłem - więc mną się nie kierowáć, ja robię błędy.

A, nie kierowáć się za bardzo czeskim - bo tam wzdłużenié zachodziło w innych warunkách akcentowych. Prędzej słowackim, ale tam trzeba by wiedzieć, jak powstawały dyftongi - bo one też, o ile wiém, mają coś wspólnego ze wzdłużeniém.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Rémo

Towarzyszu a jak ustawiłeś te ustawienia w Tajpu, bo coś tego tam nie lapię...
Pozdrawiam! :)
  •  

Towarzysz Mauzer

Przynájmniéj za czasów mojégo ściąganiá abcTajpu, dostawało się to na gotowo:
- a'[INSERT]á
- a:[INSERT]ä
- a`[INSERT]à
- a,[INSERT]ą
- a([INSERT]ă
itd., no i się powoli odkrywa, co gdzie jest; przy czym nie pokrywá to całégo zapotrzebowaniá na litery z diakrytykami. Ale záwsze to coś.

Może coś się zmieniło i trzeba pogrzebáć w ustawieniách wtyczki?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Fanael

#678
Dobrze rozumiem, że abcTajpu to jest (post-)compose key działający tylko wewnątrz przeglądarki? Nie lepiej sobie skonfigurować rzeczony klawisz globalnie?

Tak, bardzo lubię compose key.
  •  

Towarzysz Mauzer

A jak to mam sobie zrobić pod Windowsem XP?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Fanael

Są programy w rodzaju AllChars, które tę funkcjonalność udostępniają pod Windowsami. Nie wiem, jak to działa, nie testowałem.
  •  

Rémo

Cytat: Fanael w Lipiec 05, 2012, 19:28:38
Dobrze rozumiem, że abcTajpu to jest (post-)compose key działający tylko wewnątrz przeglądarki? Nie lepiej sobie skonfigurować rzeczony klawisz globalnie?

Czy na Windows 7 mogę tak zrobić, i jak? ^^
Pozdrawiam! :)
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Cytat: spitygniew w Lipiec 06, 2012, 11:11:19
Cytat: Dynozaur w Lipiec 05, 2012, 16:53:26
Rock In Wroclaw
Jabloński sp. z o.o. (sry za product placement)



Wkurwiają mnie ludzie, którzy gadają, że angielski to taki precyzyjny język, w którym wszystko można opisać i zawsze wszystko brzmi zgrabnie i zwięźle, a polski w ogóle jest be.

To powiedzcie mi, kurwa, jak jest po angielsku "piesek"?

Angielski kompletnie leży jeśli chodzi o zdrobnienia. A dorabianie do wszystkiego -y/-ie też nie tworzy zamierzonego efektu.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Lipiec 06, 2012, 11:29:29
Wkurwiają mnie ludzie, którzy gadają, że angielski to taki precyzyjny język, w którym wszystko można opisać i zawsze wszystko brzmi zgrabnie i zwięźle, a polski w ogóle jest be.

To powiedzcie mi, kurwa, jak jest po angielsku "piesek"?

Angielski kompletnie leży jeśli chodzi o zdrobnienia. A dorabianie do wszystkiego -y/-ie też nie tworzy zamierzonego efektu.
No właśnie pisałem o tej książce, której autor udowadnia, że najidealniejszym językiem (przynajmniej spośród największych indoeuropejskich) jest polski. Z tego co pamiętam, angielski został daleko w tyle. Z drugiej strony, jak patrzę na to hejtowanie angielskiego na tym forum, aż mam ochotę stanąć w jego obronie. Chyba zazdrościcie po prostu.
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Nie, mój hejt jest po prostu odpowiedzią na te wszystkie pochlebstwa dot. angielskiego (połączone z hejtem wobec polskiego), które słyszę od ludzi, którzy za chuja pana nie mają pojęcia o lingwistyce.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#686
[...........]
  •  

żuwaczky

  •  

Dynozaur

Cytat: zavackŷ w Lipiec 06, 2012, 12:17:20
Dynozaur, doggy? :D

To wciąż nie to samo...

I nie do wszystkiego to -y/-ie można dorobić.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

CookieMonster93

#689
W sumie racja, bo jak dorobić np. zdrobnienie do key? Nie sądzę, by ktoś powiedział keyie. XD
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •