Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#780
[...........]
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Cytat: Ghoster w Lipiec 20, 2012, 19:23:22Język brzmi gejowsko, jest kaleczony wszędzie gdzie byś do Afryki nie pojechał (a i to straszna ironia mówić, iż francuski może być skaleczony, bo naprawdę nie wiem co we francuszczyźnie można jeszcze skaleczyć), połowie osób na tym forum rzygać się chce od słuchania jak oni tam charczą i połykają to swoje "gardłowe r", a naród Francuzów kwalifikuje się chyba do czołówki państw, które przegrały najwięcej bitew w historii świata.
Mam dziwne wrażenie, że nałykałeś się zbyt dużo amerykańskich medyj...
  •  

Noqa

Ja już jakiś czas temu stwierdziłem, że czas dorosnąć i odmieniać zaimki wskazujące przymiotnikowo. Bo im widać bliżej do przymiotnika niż do rzeczownika.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Ghoster w Lipiec 20, 2012, 19:46:11
Cytati "przenoś moję duszę utęsknioną."
Jeśli już to "ustęsknionę".
co do tego "s", to nie wiem, ale w inwokacji to się na pewno kończyło na "-ą"... :)

Cytat: Adam MickiewiczTymczasem przenoś moję duszę utęsknioną
http://literat.ug.edu.pl/panfull/0001.htm
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Rémo

Cytat: Vilén w Lipiec 20, 2012, 19:55:28
Cytat: Ghoster w Lipiec 20, 2012, 19:23:22Język brzmi gejowsko, jest kaleczony wszędzie gdzie byś do Afryki nie pojechał (a i to straszna ironia mówić, iż francuski może być skaleczony, bo naprawdę nie wiem co we francuszczyźnie można jeszcze skaleczyć), połowie osób na tym forum rzygać się chce od słuchania jak oni tam charczą i połykają to swoje "gardłowe r", a naród Francuzów kwalifikuje się chyba do czołówki państw, które przegrały najwięcej bitew w historii świata.
Mam dziwne wrażenie, że nałykałeś się zbyt dużo amerykańskich medyj...

+1 (Tu sais, le polonais est extrêmement difficile.  :-P )
Pozdrawiam! :)
  •  

Feles

Rémo, wkurzasz tym francuskim i zaraz dostaniesz warna.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Fanael

  •  

tob ris tob

#788
Byłem ostatnio u swojej babci, która ze wschodu pochodzi, ale nazwy miejscowości nie pamiętam. I rzeczywiście mówiła "którę", "tamtę" itd. A dzisiaj w Internecie, tym siedlisku zła, usłyszałem "tę" w narzędniku (konkretnego przykładu nie pamiętam). :D

EDIT: "jak się posługiwać tę stronką"
Dzień dobry :-)
  •  

Vilène

Cytat: Feles w Lipiec 20, 2012, 20:34:03
Rémo, wkurzasz tym francuskim i zaraz dostaniesz warna.
Feles, ty się uspokój, Rémo nic zdrożnego nie robi... prędzej warn należałby się pewnemu innemu użytkownikami za takie komentarze:

Cytat: Ghoster w Lipiec 20, 2012, 19:23:22Język brzmi gejowsko

A potem jeszcze się wszyscy dziwicie, że nowi użytkownicy uciekają. I nie, nie mówcie mi nic o ,,noobach" i ,,gimbusach", bo taki Mścisław też niegdyś był nóbem i gimbusem (na początku uważałem go za lżejszą wersję jasnegogwinta), a teraz jest kim? MODERATOREM, i jednym z najbardziej wartościowych użytkowników tego forum.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: тоб рiс тоб w Lipiec 20, 2012, 20:59:55
EDIT: "jak się posługiwać tę stronką"

hiperpoprawność, brr...

a za "tę" przemawia chyba tylko jej krótkość, ale nie wiem teraz, jak to ładnie uzasadnić.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Vilène

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Lipiec 20, 2012, 21:17:23
a za "tę" przemawia chyba tylko jej krótkość, ale nie wiem teraz, jak to ładnie uzasadnić.
No tak, jedna głoska mniej...

Jak dla mnie, to powinno dać się już spokój ze sztucznym utrzymywaniem przy życiu formy ,,tę". To jest jedynie relikt czasów, kiedy mówiło się także ,,moję", ,,takę" i tym podobne. I niech nikt mi nie mówi, że ,,końcówka musi być zgodna z końcówką rzeczownika", bo w takim razie powinno się też mówić ,,ty książki" – a tak się nie mówi.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Vilén w Lipiec 20, 2012, 21:32:23
Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Lipiec 20, 2012, 21:17:23
a za "tę" przemawia chyba tylko jej krótkość, ale nie wiem teraz, jak to ładnie uzasadnić.
No tak, jedna głoska mniej...

nie chodzi mi o [rzekomą ;)] różnicę między "tę" a "tą", tylko o różnicę między "tę" a pozostałymi analogicznymi zaimkami: "tamtą", "ową" itd.
po prostu staram się jakoś zracjonalizować, czemu akurat "tę" się ostało. natomiast zgadzam się, że trzeba tej formie pozwolić zdechnąć. ;)
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

BartekChom

A ja się nie zgadzam. Reguła jest jasna. Jeden wyjątek pozostał po zakorzenieniu się błędów dla wszystkich innych zaimkach, a jeden wyjątek łatwo zapamiętać.
  •  

Widsið

Ostatecznie i tak się to w końcu wyrówna i to, mam wrażenie, szybciej, niż poszłem zyska powszechną społeczną aprobatę ;p
  •