Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Dynozaur w Lipiec 22, 2012, 22:07:52
Wiem, że istnieje coś takiego u Ślązaków, ale chyba nie przy bezpośrednich zwrotach do osoby.

na Śląsku istnieje również przy bezpośrednich zwrotach.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Vilène

Cytat: spitygniew w Lipiec 22, 2012, 21:43:44
Właśnie, zauważyliście, że gdzie nie spojrzysz rusycyzmy są bezlitośnie wytykane (ile razy słyszałem gromy na "cokolwiek bądź" czy "kropka w kropkę" tylko dlatego!), gdy kalki z innych jęyków już nie? Przecież germanizmów jest o wiele więcej, a nigdy nie spotkałem się z krytyką "znajdować się".
Akurat germanizmy też są wytykane... a jeżeli ktoś się zastanawia dlaczego, niech przypomni sobie o takim słowie jak ,,zabory".
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Lipiec 22, 2012, 22:07:52
Swoją drogą, pamiętam że w Weselu (czy czymś takim) używali "onikania" a'la niemiecki i to przy bezpośrednich zwrotach (Pan przyjdą it.p.). Czy to prawdziwa djalektalna cecha? Wiem, że istnieje coś takiego u Ślązaków, ale chyba nie przy bezpośrednich zwrotach do osoby.
Wiem, ze istnieje u Górali (Wesele jest pod Krakowem, więc może ma tak ogólnie Galicja?)
Cytat: Vilén w Lipiec 22, 2012, 23:02:36
Akurat germanizmy też są wytykane... a jeżeli ktoś się zastanawia dlaczego, niech przypomni sobie o takim słowie jak ,,zabory".
Ale właśnie chyba nigdy nie spotkałem się z krytyką kalki niemieckiej (a z rosyjskimi nagminnie).
P.S. To prawda.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatWiem, ze istnieje u Górali (Wesele jest pod Krakowem, więc może ma tak ogólnie Galicja?)
Mojej babci z, yyy, granicy Pogórza i Beskidu Makowskiego też się zdarza. Więc możemy to spróbować już rozszerzyć na Śląsk, Pogórze, Podhale i Krakowskie Zachodnie?

CytatAkurat germanizmy też są wytykane... a jeżeli ktoś się zastanawia dlaczego, niech przypomni sobie o takim słowie jak ,,zabory".
No ale idzie o to, że niektórzy się zachowują, jakbyśmy żyli w latach 20.

CytatAle właśnie chyba nigdy nie spotkałem się z krytyką kalki niemieckiej (a z rosyjskimi nagminnie).
Raz - przez to, że są one często dyskretniejsze, przetłumaczone, dwa - nie bez przyczyny do głównych tekstów kultury polskiej należą Dziady, a historia XIX-wiecznej Polski to historia Kongresówki; ta Rota to tak na przyczepkę.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Ghoster

#859
[...........]
  •  

Noqa

Racja z tym "ma'am". Zabawny to wyraz swoją drogą, jest kolokwializmem od "madame", ale zwrócić się tak może i lord do królowej.

I myślę, że w życiu poza Polską tkwi przyczyna. Horyfikatywność objawia się głównie w kontaktach "w terenie", w sklepie, na dworcu, na uczelni, w pracy. Jeśli rozmawiasz(łeś) tam po polsku głównie ze znajomymi, a formalniejsze sprawy mailami, gdzie personalność można ograniczyć to nic dziwnego, że honorififi staje ci się abstrakcyjnym.

Mimo mojej pogardy do tej "kultury szacunku" ciężko od tego odejść, i mi jest głupio w wielu sytuacjach zwracać się na ty, i też wielu ludzi się na to obrazi albo uzna za wyraz patrzenia z góry.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

O właśnie, tak gdybym zapominał czemu gardzę tym językiem mimo jego dość ciekawej gramatyki.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

węgierski też ma ciekawie - w powszechnym użyciu są dwa "nibyzaimki" honoryfikatywne [zachowujące się jak zaimki 3. os.]: "maga" i "ön", przy czym ich pierwotne znaczenie jest zwrotne, co widać np. w takich wyrazach, jak "önző" 'samolubny', "öngyilkos" 'samobójca' czy "magaviselés" 'zachowanie [się]'.
"maga" [i forma mnoga: "maguk"] jest trochę mniej oficjalna i jest używana wobec osób, które już znamy i co do których chcemy wyrazić szacunek, ale jednocześnie możemy sobie pozwolić na pewną poufałość
"ön" [i forma mnoga "önök"] jest bardziej oficjalna.

pewnie, że w polskim tych poziomów honoryfikatywności jest jeszcze więcej, bo do tego dochodzą imiona w najprzeróżniejszych formach ["pani Halinko"], ale nie jest to chyba aż tak wbudowane w system gramatyczny.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

luk

#864
Cytat: Ghoster w Lipiec 23, 2012, 19:11:22
Jak dla mnie to honoryfikatywność w polskim to niezwykle dziwny, chory wymysł, który jest absolutnie niepotrzebny. Co prawda na codzień w Polsce nie żyję, niemniej teraz w niej będąc zwracam się do ludzi zawsze "ty" i raczej mało mnie obchodzi, czy dana osoba ma dziesięć, dwadzieścia czy siedemdziesiąt lat.

Ta honoryfikatywność to nie wymysł, bo polsczyzna to nie conlang, to efekt ewolucji języka :)

Rozumiem, że nie chcesz używać form grzecznościowych "dla idei". Można i tak, ale... Jak dla mnie zupełnie niepotrzebna jest na przykład liczba mnoga po liczebnikach i odmiana czasownika przez osoby i liczby - czy to oznacza, że w kontakach z użytkownikami polszczyzny mam dla idei mówić np. "Oni ma trzy pies" zamiast "Oni mają trzy psy"? Bez sensu, głupi upór i tyle.
Me olvin sar vil ti shap yu propeyu til, yu zoya meya... Vo me noker troy ti dot ta...

kaRnister, tylko kaRnister! kanister musi odejść! :)
  •  

Dynozaur

#865
No właśnie, co to za idjota wymyślił, żeby przyimki łączyły się z różnymi przypadkami? Nie lepszy byłby jakiś casus generalis dla przyimków, albo całkowita analityzacja?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

Już byś skoczył z tym "Ci faszyści zamerykanizowani język nam zanalityzują!" jako uniwersalną odpowiedź na wszystko.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

#867
Cytat: Noqa w Lipiec 24, 2012, 16:00:01
Już byś skoczył z tym "Ci faszyści zamerykanizowani język nam zanalityzują!" jako uniwersalną odpowiedź na wszystko.

Chętnie skoczę. Tylko dokąd?

I nie chodziło mi wcale o żadnych amerykańskich faszystów (to ty żeś ich skądś wytrzasnął), tylko o to, że gdyby postrzegać poszczególne elementa gramatyki języka jako "potrzebne" lub "niepotrzebne", to można by wywalić z języka dosłownie wszystko. Nie ma w gramatyce niczego, czego nie można by zastąpić czym innym.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Fanael

Cytat: Noqa w Lipiec 24, 2012, 16:00:01
Już byś skoczył z tym "Ci faszyści zamerykanizowani język nam zanalityzują!" jako uniwersalną odpowiedź na wszystko.
Dynozaur to multikonto RWHÔ, nie Viléna.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

CytatPolicjantów jest kilka razy więcej niż fanów Buducnostu.


i - przypomniało mi się - oficjalna nazwa mojego powiatu: "tomaszowski (mazowiecki)" [chociaż teraz jak widzę, to już chyba tego w takiej formie nie używają]. jak dla mnie to jeśli już trzeba to odróżniać od analogicznego powiatu w Lubelskiem, i jeśli już się pogodzimy z pełną nazwą Tomaszowa w Łódzkiem, to logicznie by było "powiat tomaszowski mazowiecczański". bo:
Radom -> radomski
Radomsko -> radomszczański
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •