Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

luk

Wkurza mnie też nachalne tępienie przez tzw. językoznawców pewnych popularnych form jako niepoprawnych.

Na przykład "karnister" - co z tego, że ktoś tę formę uznał za niepoprawną, skoro mówi tak gigantyczna liczba ludzi? Czy język jest dla ludzi czy ludzie dla języka?
Me olvin sar vil ti shap yu propeyu til, yu zoya meya... Vo me noker troy ti dot ta...

kaRnister, tylko kaRnister! kanister musi odejść! :)
  •  

tob ris tob

Gigantyczna liczba ludzi? Pierwsze słyszę.

Denerwuje mnie, gdy ktoś mówi, że dana forma jest używana dużo częściej niż poprawna, a ja właśnie jej nigdy nie słyszałem.
;)
Dzień dobry :-)
  •  

Todsmer

Cytat: Tоб рiс тоб w Lipiec 31, 2012, 13:11:53
Denerwuje mnie, gdy ktoś mówi, że dana forma jest używana dużo częściej niż poprawna, a ja właśnie jej nigdy nie słyszałem.
+1
"Karnister" kojarzy mi się z czymś do karania ;)
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

luk

Cytat: Tоб рiс тоб w Lipiec 31, 2012, 13:11:53
Denerwuje mnie, gdy ktoś mówi, że dana forma jest używana dużo częściej niż poprawna, a ja właśnie jej nigdy nie słyszałem.
;)

Proponuję zatem odejść na chwilę od kompa i książek, udać się na najbliższy "cepeen" i posłuchać  :-)

PS. Google też są pomocne, polecam zwłaszcza lekturę forów dyskusyjnych, gdzie są wypowiedzi mniej formalne, bardziej spontaniczne.
Me olvin sar vil ti shap yu propeyu til, yu zoya meya... Vo me noker troy ti dot ta...

kaRnister, tylko kaRnister! kanister musi odejść! :)
  •  

CookieMonster93

Osobiście nigdy się nie spotkałem ze słowem kaRnister. :-P
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

luk

Cytat: CookieMonster93 w Lipiec 31, 2012, 14:17:11
Osobiście nigdy się nie spotkałem ze słowem kaRnister. :-P

Wszystko chyba zależy od tego, czy stykamy się z osobami, które ka(r)nistrów używają (lejąc tam np. benzynę) czy nie. Odnoszę wrażenie, że im częściej ludzie mają z ka(r)nistrami coś wspólnego, tym jest większe prawdopodobieństwo, że pojawi się owo "r" w środku. W tym sensie "karnister" staje się formą można powiedzieć żargonową, a "kanister" czysto akademicką, używaną przez ludzi mających z ka(r)nistrami niewiele do czynienia.
Me olvin sar vil ti shap yu propeyu til, yu zoya meya... Vo me noker troy ti dot ta...

kaRnister, tylko kaRnister! kanister musi odejść! :)
  •  

Feles

Mnie w ogóle wkurza to, że ktoś sobie wymyślił, że jakaś forma musi być "jedyna poprawna"...
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

A mnie to, że ludzie, którzy zajmują się poprawnością językową są zwykle świadomi, że gdyby nie niepoprawność, to nie mówiliby nawet tym językiem, którym teraz mówią.
  •  

Jątrzeniot

Cytat: Widsið w Lipiec 31, 2012, 14:31:18
A mnie to, że ludzie, którzy zajmują się poprawnością językową zwykle świadomi, że gdyby nie niepoprawność, to nie mówiliby nawet tym językiem, którym teraz mówią.

Chyba właśnie nie są? Jeśli o to chodziło to popieram.
  •  

Dynozaur

Taaak, zauważyłem, że benzyniarze często mówią "karnister". Podobnie jak kolesiówa z najbliższej mi poczty mówi "piorytet".

Nie wiem, o czym to świadczy...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Rémo

Pozdrawiam! :)
  •  

Feles

Cytat: Jęcierniot w Lipiec 31, 2012, 18:01:06
Cytat: Widsið w Lipiec 31, 2012, 14:31:18
A mnie to, że ludzie, którzy zajmują się poprawnością językową zwykle świadomi, że gdyby nie niepoprawność, to nie mówiliby nawet tym językiem, którym teraz mówią.

Chyba właśnie nie są? Jeśli o to chodziło to popieram.
Może jednak (albo powinni być, sądząc po wykształceniu) i to najbardziej wkurza. (Tzn. wkurza to, że zajmują się mimo świadomości.)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

Chyba możemy spokojnie stwierdzić, że wkurzają nas ludzie zajmujący się poprawnością językową bez względu na własności ich umysłu :P
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Jątrzeniot

Cytat: Noqa w Lipiec 31, 2012, 18:35:02
Chyba możemy spokojnie stwierdzić, że wkurzają nas ludzie zajmujący się poprawnością językową bez względu na własności ich umysłu :P

:D Nie no, niech się nawet zajmują... Wkurza mnie ignorancja. Jestem za świadomym używaniem języka.
  •