Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Ajtam ajtam, ciekawsze są nazwy zmysłów, które przez wielu ludzi są nierozróżniane z nazwami tego, co odczuwają, np. «Mam dobry zapach» w sensie «Mam dobry węch».

Feles

I tak lepszy angielski, gdzie jeden czasownik oznacza i "mieć zapach", i "czuć zapach".
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Pingǐno

Przechodniość w angielskim nie istnieje. :>
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

Cytat: Aureliusz Chmielewski w Sierpień 24, 2012, 22:04:13
Nazwisko naszego prawicowego Boga Andersa Breivika powinno się wymawiać /andəʃ/ czy /andəɾs/ ?(Szczerze, to na IPI'e się nie znam, więc jeśli chodzi o to drugie to chodzi mi tu o normalną wymowę, z powodu jego polskich korzeni)
/anəʃ/ albo /anəʀs/. A nazwisko /bræɪvɪk/.
  •  

Noqa

Mnie wkurza, gdy nie rozróżniają tego (i przechodniości swoją drogą też) ludzie, którzy uczą języka.
Wyciągnięcie z lektora hiszpańskiego, co znaczy "oler" było nie lada wyzwaniem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cytat: Widsið w Sierpień 27, 2012, 17:21:57
Cytat: Aureliusz Chmielewski w Sierpień 24, 2012, 22:04:13
Nazwisko naszego prawicowego Boga Andersa Breivika powinno się wymawiać /andəʃ/ czy /andəɾs/ ?(Szczerze, to na IPI'e się nie znam, więc jeśli chodzi o to drugie to chodzi mi tu o normalną wymowę, z powodu jego polskich korzeni)
/anəʃ/ albo /anəʀs/. A nazwisko /bræɪvɪk/.
Oo jebło mi się imię z nazwiskiem :D
Anyway, dzięki, Teraz nie mam wątpliwości co do tego
The n-word
  •  

Dynozaur

Wkurwia mnie tendencja ostatnich lat do nierozwijania skrótów. Gadu-Gadu stało się oficjalnie GG, Nasza-Klasa (na którą nie wchodzę i nigdy nie wchodziłem) to już tylko i wyłącznie "NK", a jak widziałem niemiecką wersję reklamy Procter & Gamble, to tam gdzie w polskiej wersji była wymówiona pełna nazwa firmy, to w niemieckiej było "Pi end Dżi".

Nie wiem co to za głupia moda. Co oni chcą tym osiągnąć? Żeby było międzynarodowiej?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

tob ris tob

Dzień dobry :-)
  •  

Ghoster

#984
[...........]
  •  

tob ris tob

Harry Potter to zło i szatan. Co Ty, nie wiesz?!
Dzień dobry :-)
  •  

Feles

Cytat: Dynozaur w Sierpień 31, 2012, 11:19:00
Wkurwia mnie tendencja ostatnich lat do nierozwijania skrótów. Gadu-Gadu stało się oficjalnie GG, Nasza-Klasa (na którą nie wchodzę i nigdy nie wchodziłem) to już tylko i wyłącznie "NK", a jak widziałem niemiecką wersję reklamy Procter & Gamble, to tam gdzie w polskiej wersji była wymówiona pełna nazwa firmy, to w niemieckiej było "Pi end Dżi".

Nie wiem co to za głupia moda. Co oni chcą tym osiągnąć? Żeby było międzynarodowiej?
Marketing.
Takie "HBO" czy "BMW" jest wyrazistsze, łatwiej je wyłowić z tekstu, niż takie "Home Box Cinema" i "Bayerische Motoren Werke", do tego odpada problem wymowy – skrótowiec każdy może wymówić w tym języku, w jakim chce.

Nazwa to marka, ma być możliwie jak najprostsza i zarazem najbardziej charakterystyczna. Ma łatwo zapadać w pamięć. Ma się często o niej mówić. Ma być symbolem.

(Powiedziałbym nawet, że to trochę jak z godłem i flagą – obydwa są znakami i to godło przekazuje więcej informacji, ale flaga jest zazwyczaj jego symbolicznym uproszczeniem, "skrótem", zachowującym jak najwięcej charakterystycznych cech przy maksymalnej prostocie i rozpoznawalności.
Są wyjątki, oczywiście.)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Sierpień 31, 2012, 11:19:00
Wkurwia mnie tendencja ostatnich lat do nierozwijania skrótów. Gadu-Gadu stało się oficjalnie GG, Nasza-Klasa (na którą nie wchodzę i nigdy nie wchodziłem) to już tylko i wyłącznie "NK", a jak widziałem niemiecką wersję reklamy Procter & Gamble, to tam gdzie w polskiej wersji była wymówiona pełna nazwa firmy, to w niemieckiej było "Pi end Dżi".
Ta tendencja wcale nie jest taka nowa – już w 1963 zdarzyło się, że Teksańska Wyższa Szkoła Rolniczo-Mechaniczna zmieniła swoją nazwę na Teksański Uniwersytet A&M, gdzie A&M nie oznacza nic.
  •  

Todsmer

Cytat: Dynozaur w Sierpień 31, 2012, 11:19:00
Wkurwia mnie tendencja ostatnich lat do nierozwijania skrótów. Gadu-Gadu stało się oficjalnie GG, Nasza-Klasa (na którą nie wchodzę i nigdy nie wchodziłem) to już tylko i wyłącznie "NK", a jak widziałem niemiecką wersję reklamy Procter & Gamble, to tam gdzie w polskiej wersji była wymówiona pełna nazwa firmy, to w niemieckiej było "Pi end Dżi".

Nie wiem co to za głupia moda. Co oni chcą tym osiągnąć? Żeby było międzynarodowiej?
O ile pamiętam, BP się obraziło, jak Obama nazwał je British Petroleum :)
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Sierpień 31, 2012, 11:19:00
Wkurwia mnie tendencja ostatnich lat do nierozwijania skrótów. Gadu-Gadu stało się oficjalnie GG, Nasza-Klasa (na którą nie wchodzę i nigdy nie wchodziłem) to już tylko i wyłącznie "NK", a jak widziałem niemiecką wersję reklamy Procter & Gamble, to tam gdzie w polskiej wersji była wymówiona pełna nazwa firmy, to w niemieckiej było "Pi end Dżi".

Nie wiem co to za głupia moda. Co oni chcą tym osiągnąć? Żeby było międzynarodowiej?
Akurat w przypadku Naszej-Klasy to zrozumiałe, bo ona bardzo wcześnie ze strony pozwalającej znaleźć kolegów z młodości przeszkształciła się w portal ogólnospołecznościowy, a potem równie szybko w towarzstwo wzajemnej adoracji gimnazjalisek.
P.S. To prawda.
  •