Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Canis

Cytat: Dynozaur w Wrzesień 18, 2012, 10:21:09
Doppelpost!

To niesamowite na ile sposobów można powiedzieć "głupi" po malajsku.

Ciekawe czy istnieje pomiędzy nimi jakaś różnica semantyczna.
(offtop)
Bahasy <3 Bahasy mnie zdecydowanie nie wkurzają.

Wkurza mnie natomiast... wkurza mnie.... um... jasny sfinksie, dziś mnie nic nie wkurza... niedobrze ze mną...
  •  

spitygniew

Cytat: Noqa w Wrzesień 18, 2012, 16:34:36
W sensie, ze dobre roczniki wina?
Nmsp
Nie, w sensie że retro, które to słowo istnieje od dawna i w zupełności wystarcza.

A mnie dziś wkurza utożsamianie pojęć "język" i "język literacki". A nie, to od dawna.
P.S. To prawda.
  •  

tob ris tob

Od pewnego czasu w radiu i telewizyji ciągle słyszę określenie "nastolatki" na osoby młode. Denerwuje mnie to niemiłosiernie. Czy tylko dla mnie jest oczywiste, że nastolatki to dziewczyny, a nastolatkowie to osoby obu płci bądź młodzieńcy (nota bene irytuje mnie też brak takiego neutralnego słowa na młodego człowieka płci męskiej; chłopiec to już raczej nie, chłopak, przynajmniej dla mnie, jest nacechowany pejoratywnie ze swoim niemęskoosobowym rodzajem w liczbie mnogiej, pozostaje ten nieszczęsny młodzieniec, ale to też trochę dziwne... albo po prostu jestem taki tępy, że mój zasób słów nie zna normalniejszych słów?).

Nawias dłuższy od tekstu właściwego... Umieram...
Dzień dobry :-)
  •  

Silmethúlë

Cytat: Tоб ріс тоб w Wrzesień 20, 2012, 11:11:11(nota bene irytuje mnie też brak takiego neutralnego słowa na młodego człowieka płci męskiej; chłopiec to już raczej nie, chłopak, przynajmniej dla mnie, jest nacechowany pejoratywnie ze swoim niemęskoosobowym rodzajem w liczbie mnogiej, pozostaje ten nieszczęsny młodzieniec, ale to też trochę dziwne... albo po prostu jestem taki tępy, że mój zasób słów nie zna normalniejszych słów?)
Biorąc pod uwagę to, jak często pojawia się odmiana męskoosobowa chłopak – chłopacy, wnioskuję, że nie tylko ciebie to, przynajmniej podświadomie, irytuje.
  •  

Dynozaur

"Chłopacy" są jak najbardziej radopolscy. Czepiają się tej formy jedynie ci sami ludzie, którzy czepiają się "patrzał" czy "oglądnąć", bo komuś gdzieś kiedyś się ubzdurało, że są to formy niepoprawne, mimo że istnieją we wszystkich słownikach radopolszczyzny. Preskryptywizować trzeba umić.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

OK, jako że standardowo przy postach Dynozaura typu ,,to a to jest całkowicie normalne i radopolskie" zapala mi się czerwona lampka i głos w głowie mówi ,,citation needed" (czasem też mówi, że jestem zupełnie zdrowy psychicznie, ale to nie tym razem), musiałem sprawdzić. Więc przy okazji potwierdzam radopolskość form męskoosobowych i dla dobra ogółu linkuję:

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=1738
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=7067
  •  

Jątrzeniot

A tu potwierdzenie radopoprawności "patrzał". Ciekawe. Do tej pory wrzucałem to do jednego worka z "lubiał".
  •  

Piteris

Każdego, kto mówi oglądnąć, mam ochotę utopić w łyżce wody.
  •  

Ghoster

#1103
[...........]
  •  

Piteris

Chyba po południowej stronie mocy... na północy nie spotkałem się z tutejszym mówiącym "oglądnąć"

Każda poprawność jest umowna, ale to słowo wzbudza we mnie zwyczajny odruch hejterstwa. Nie umiem tego opanować.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Piteris w Wrzesień 20, 2012, 19:34:02
Każdego, kto mówi oglądnąć, mam ochotę utopić w łyżce wody.

Ludobójcze zapędy wobec narodu wiślańskiego stłamsimy w zarodku, a każdą rękę, która się nań podniesie  toporem odrąbiem!
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

A ja to rozrozniam: obejrzec to znaczy dokladnie, w calosci; a ogladnac to rzucic okiem, bez wpatrywania sie
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Noqa w Wrzesień 20, 2012, 19:51:47
A ja to rozrozniam: obejrzec to znaczy dokladnie, w calosci; a ogladnac to rzucic okiem, bez wpatrywania sie
U mnie téż.

1krokodil

Fuj. Oglądnąć raczej brzmi zawsze odpychająco, jedynie w "oglądnąć się za siebie" jest to akceptowalne słuchowo.
  •  

spitygniew

Nierozumienie najprostszych wyrazów: "zakaz picia alkoholu w sklepie i w jego obrębie".
P.S. To prawda.
  •