Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

No właśnie znaczenie instruktażowe to trochę inna sprawa, w takim kontekście mnie nie razi. Ale słyszałem nie raz, jak ktoś mówił w ten sposób zamiast "proszę coś zrobić". Zresztą to chyba spokrewnione z "Dobrze dziś spaliśmy?".

CytatCiekawostka: w Nahuatl przodówka I os. l.mn. wyparła całkowicie tę II os. lp. w formach oznajmujących, stąd np. tinemi 'ty żyjesz' różni się tylko wykładnikiem liczby mnogiej od tinemih 'my żyjemy'.

Hm, że II os. l.mn. jest mocno niestabilna to dość powszechne (albo przyjmuje formę III osoby albo zastępuje III osobę l.mn.), że tak się dzieje też w l.poj. to już dziwniejsze.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Dlaczego zwrot "jebać Szydło" ma być zniesławieniem (w tej sprawie śledztwo prowadzi Dziura w Dupie)? Jedyną zawartość semantyczną jaką idzie temu zdaniu przypisać poza "ja uważam że Szydło jest zła" jest znaczenie dosłowne, czyli ewentualnie mogłoby być uznane za nawoływanie do zastosowania na niej przemocy, bo to pierwsze zdanie jest tak ogólne i subiektywne, nie nijak moim zdaniem pod zniesławienie nie podpada, mimo funkcji informatywnej,
P.S. To prawda.
  •  

Obcy

Cytat: spitygniew w Luty 06, 2016, 14:52:28
Dlaczego zwrot "jebać Szydło" ma być zniesławieniem (w tej sprawie śledztwo prowadzi Dziura w Dupie)? Jedyną zawartość semantyczną jaką idzie temu zdaniu przypisać poza "ja uważam że Szydło jest zła" jest znaczenie dosłowne, czyli ewentualnie mogłoby być uznane za nawoływanie do zastosowania na niej przemocy, bo to pierwsze zdanie jest tak ogólne i subiektywne, nie nijak moim zdaniem pod zniesławienie nie podpada, mimo funkcji informatywnej,

I to jest właśnie logika języka polskiego w wersji IV RP -- za "jebać pedałów" zostaniesz pochwalony i nagrodzony brawami, a za "jebać Szydło/Dudę/Kaczora" zamkną cię w więzieniu :(
  •  

ShookTea

Cytat: Obcy w Luty 06, 2016, 15:29:03
za "jebać pedałów" zostaniesz pochwalony i nagrodzony brawami
Chyba tylko wśród sebixów blokowców "JP na 80% bo się trochę boję".
  •  

SchwarzVogel

Cytat: Obcy w Luty 06, 2016, 15:29:03
I to jest właśnie logika języka polskiego w wersji IV RP -- za "jebać pedałów" zostaniesz pochwalony i nagrodzony brawami,

Tak właściwie czy 'jebać pedałów' to w tym przypadku zwrot wyrażający sprzeciw woben tego zjawiska czy coś wręcz odwrotnie, dogłębne poparcie?
  •  

Vilène

Cytat: SchwarzVogel w Luty 06, 2016, 16:51:16
Tak właściwie czy 'jebać pedałów' to w tym przypadku zwrot wyrażający sprzeciw woben tego zjawiska czy coś wręcz odwrotnie, dogłębne poparcie?
> dogłębne

(sory)
  •  

Obcy

Cytat: Vilène w Luty 06, 2016, 17:44:09
Cytat: SchwarzVogel w Luty 06, 2016, 16:51:16
Tak właściwie czy 'jebać pedałów' to w tym przypadku zwrot wyrażający sprzeciw woben tego zjawiska czy coś wręcz odwrotnie, dogłębne poparcie?
> dogłębne

(sory)

Z jednej strony zwrotu "jebać pedałów" najczęściej używają narodowcy, z drugiej strony to może wręcz świadczyć o ich kryptogejostwie :)
  •  

Pluur

CytatZ jednej strony zwrotu "jebać pedałów" najczęściej używają narodowcy, z drugiej strony to może wręcz świadczyć o ich kryptogejostwie :)

O to!
  •  

spitygniew

Wyparcie przez przedstawicieli tego gatunku homoseksualnych skłonności manifestujące się w natręctwie nieustannego o nim wspominania zostało już dawno stwierdzone.
P.S. To prawda.
  •  

Obcy

Daje mi strasznego raka sformułowanie "miejsca siedzące", co za debil to wymyślił???
  •  

Widsið

No mamy parę takich trochę niepotrzebnych opisów typu zwisu męskiego, inna sprawa, że nie jestem przekonany, czy akurat w tym wypadku to jest aż tak niepotrzebne - wszak ja np. widzę przydatność tej konstrukcji w obliczu braku krótszego wyrazu na miejsce stojące. W autobusie jest 36 siedzeń i 112 stań?
  •  

Obcy

Cytat: Widsið w Luty 09, 2016, 21:39:32
No mamy parę takich trochę niepotrzebnych opisów typu zwisu męskiego, inna sprawa, że nie jestem przekonany, czy akurat w tym wypadku to jest aż tak niepotrzebne - wszak ja np. widzę przydatność tej konstrukcji w obliczu braku krótszego wyrazu na miejsce stojące. W autobusie jest 36 siedzeń i 112 stań?

Normalnie to by się mówiło miejsce do stania i miejsce do siedzenia i nie sugerowałbym się żadnym standing places, bo angielskie gerundia mogą sobie pozwalać na więcej, a polski imiesłów czynny wyraża czynność lub stan dotyczący agensa, a nie pacjensa, co się próbuje wciskać tą formą.
  •  

Wedyowisz

#2712
Te miejsca siedzące to chyba próba tłumaczenia niemieckich złożeń z czasownikami typu Sitzplatz. W drzewiańskim było tego jeszcze więcej, np. /såpącĕ komər/ ,,sypialnia" wg Schlafkammer. Czemu akurat brano czynny imiesłów, nie wiem. Z tym, że niektóre mają dosłownie trochę więcej sensu (/merącĕ kloc/ ,,tyka do mierzenia" wg Mess-Stab).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

Cytat: Wedyowisz w Luty 09, 2016, 21:58:55
Te miejsca siedzące to chyba próba tłumaczenia niemieckich złożeń z czasownikami typu Sitzplatz. W drzewiańskim było tego jeszcze więcej, np. /såpącĕ komər/ ,,sypialnia" wg Schlafkammer. Czemu akurat brano czynny imiesłów, nie wiem. Z tym, że niektóre mają dosłownie trochę więcej sensu (/merącĕ kloc/ ,,tyka do mierzenia" wg Mess-Stab).

W sumie narzędzia często stają się wykonawcami czynności, np. pralka pierze z opcją płukania vs piorę ubranie czy linijka mierzy źle vs mierzę coś linijką. Ale siedzenie? To dla mnie nie do przyjęcia.
  •  

Obcy

#2714
Denerwuje mnie cudo, dzban i cuchnęcie. To wstyd na całą słowiańszczyznę, że te zmazurzone formy trafiły do języka literackiego, a te prawidłowe wyginęły.
  •