Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Obcy

  •  

Τόλας

Cytat: Kazimierz w Grudzień 12, 2017, 07:37:44
Cytat: Dynozaur w Grudzień 11, 2017, 23:56:29
Cytat: Kazimierz w Grudzień 11, 2017, 19:37:32
Nieodmienianie nazwisk (a czasami i imion) przez księży.

Świeccy, jak rozumiem, mogą to robić?
Nie, ale po prostu księża robią to nagminnie, w każdym kościele, w którym byłem słyszałem to na mszy.
Moja siostra, urzędniczka, mówiła mi niedawno, że dostała polecenie od szefowej, żeby w przygotowywanych tekstach decyzyj nie odmieniać nazwisk. Był szok, było niedowierzanie, ale odpuściła, bo na kopniaki z koniem nie wygra, a poza tym to nie ona się podpisuje pod spodem swoim nazwiskiem.

No więc Kościół mamy, urząd mamy, jeszcze tylko szkoła wprowadzi taką regułę i będzie można ją odfajkować jako powszechnie obowiązującą normę.
  •  

spitygniew

Klasyczne pierdololo o tym, że Bach i Chopin to nie muzyka klasyczna. Zawężanie tego terminu do twórczości z okresu klasycyzmu nie ma pokrycia ani w uzusie, ani w motywacji słowotwórczej, bo przymiotnik od klasycyzmu to przecież klasycystyczny.
P.S. To prawda.
  •  

Ghoster

#3273
[...........]
  •  

Todsmer

Muzyka poważna brzmi bardzo pretensjonalnie.
  •  

Feles

No ale przecież nie wszystka muzyka klasyczna jest poważna, vide scherzi (przed Chopinem).
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

#3276
[...........]
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Obcy

Wchodzę na chorwacką Wikipedię, a w zakładce umjetni jezici (języki sztuczne) jest... srpskohrvatski jezik! Szlag mnie trafia po prostu, nawet do nauki wkrada się nacjonalizm...
  •  

Widsið

Nie do nauki, tylko na Wikipedię. Różnica jest zasadnicza.
  •  

spitygniew

Do nauki też, u mnie na uniwerku (polskim) o serbskochorwackim z kolei mówiło się jako o języku martwym, czy też raczej o sztucznie utrzymywanej kiedyś fikcji, miałem przedmiot "język chorwacki", a każda próba podważenia tego przeze mnie na zajęciach kończyła się gorliwym zaprzeczaniem.
P.S. To prawda.
  •  

spitygniew

JAKA OLIMPIADA, TO SĄ IGRZYSKA OLIMPIJSKIE PROSTAKU, OLIMPIADA TO OKRES MIĘDZY IGRZYSKAMI

Serio? Jakoś sobie nie przypominam, byśmy wciąż używali antycznej rachuby czasu xD Typowy przejaw dążenia do czucia się lepszym, bo coś się tam przeczytało.
P.S. To prawda.
  •  

Jajeczko

#3282
...
  •  

Dynozaur

#3283
Cytat: spitygniew w Luty 12, 2018, 18:32:13
JAKA OLIMPIADA, TO SĄ IGRZYSKA OLIMPIJSKIE PROSTAKU, OLIMPIADA TO OKRES MIĘDZY IGRZYSKAMI

Serio? Jakoś sobie nie przypominam, byśmy wciąż używali antycznej rachuby czasu xD Typowy przejaw dążenia do czucia się lepszym, bo coś się tam przeczytało.

Ale jak najbardziej używa się terminu "olimpiada" w znaczeniu podobnym do antycznego w stosunku do spółczesnych igrzysk.

Na przykład ostatnie letnie igrzyska w Rio to były, tak najoficjalniej oficjalnie, Igrzyska XXXI Olimpiady. Nie wiem, czy ma to też zastosowanie do igrzysk zimowych, ale na pewno ma do letnich.

Parę pierwszych lepszych wygóglanych przykładów: Raz, Dwa. Trzy.

Oczywiście mało kto tak mówi (zwłaszcza w Polsce) i w potocznym języku olimpiada to same igrzyska (jako swego rodzaju skrót myślowy), a nie "czteroletni okres zakończony igrzyskami", ale jeżeli chcemy używać takiego hiperoficjalnego nazewnictwa, to powinno się to rozróżniać. Tak więc, to nie jest tak, że klasyczna definicja "olimpiady" nie ma dziś zastosowania. Jak najbardziej ma, a przynajmniej miała w zamyśle twórców nowożytnych igrzysk. A że nikt tak obecnie nie mówi to już insza inszość...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Cytat: Jajeczko w Luty 12, 2018, 18:51:08
Igrzyska w Pjongczang. Dlaczego nie odmieniać tego nieszczęsnego Pjongczangu? W telewizji nawet jak ktoś odmienia, to w napisach jest już nieodmienione... O co tu chodzi?
Bo 99,8% Polaków dopiero teraz usłyszało tę nazwę?
Odmienność obcych toponimów jest skorelowana z zaznajomieniem, vide takie rzeczy jak w Vancouvrze u Polonii.
P.S. To prawda.
  •