Jugopoljski

Zaczęty przez Caulthaeigh, Maj 28, 2012, 22:37:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Caulthaeigh

Dziś przed nami banalny język. Język Połduniowopolski którym (gdyby istnieli) mieli by się posługiwać polanie południowi/bałkańscy. Duża grupa polan która przywędrowała z Polandii na Bałkany, nad Adriatyk.
Język ten należy do małej grupy zachodnio-południowosłowiańskiej. Posługuje się nim ludność w Jugopoljanji (niedługo pojawi się ona w dziale Conworldów) oraz Vojvodinie, Bośni, Chorwacji i w mieście Svati Stefan w Czarnogórze. Co mogę dodać...

Alfabet
[/size]
Latinica:
a, b, c, č, ć/kj, d, đ/gj, e, é, f, g, h, i, j, k, l, lj/l', m, n, nj, o, ô, p, r, s, š, t, t', u, v, y, x, z, ž
Cirilica
а, б, ц, ч, д, е, э, ф, г, ѓ, х, и, ј, к, ќ, л, љ, м, н, њ, о, п, р, с, ш, т, у, в, ы, з
Najczęściej jednak używa się Latinicy.

Słowniczek-Rječnik
Kot - Mačor, Koče/Мачор, Коче
Kotek - Koće/Коќе
Kotka - Mačka, Kočka/Мачка, Кочка
Cześć - Slava, Héj/Слава, Хэј
Jedzenie - Spoživ/Спожив
Flaga - Bandijera, Zastava, Flaga/Бандијера, Застава, Флага
Miejscowość - Mesce, Vés, Mjesto/Месце, Вэс, Мијесто
Dom - Dom, Hata, Haupa/Дом, Хата, Хаупа
Czcionka - Pismotyp, Kroj/Писмотыp, Крој
Żona - Žona/Жона
Mąż - Muž, Zaženjec/Муж, Зажењец
Chłopiec - Hlopak, Ćlopak/Хлопак, Ќлопак
Dziewczynka - Devćinka/Девќинка
Nastolatek - Mužko/Мужко
Nastolatka - Devojče/Девојче
Dorosły - Muž, Speljnoroslij/Муж, Спељноролиј
Dorosła - Speljnoroslja, Kobijeta/Спељноросља, Кобијета
Starzec - Stari, Diadko, Đadko/Стари, Диадко, Ѓадко
Stara kobieta - Stara Kobijetina, Babća, Babka/Стара Кобијетина, Бабќа, Бабка
Sześć - Šeć, Šetć/Шеќ, Шетќ
Jeden - Édan, Jedan/Эдан, Један
Cztery - Ćteri/Ќтери
Polska - Poljska/Пољска
Niemcy - Germanija/Германија
Chorwacja - Hrvatska/Хрвастка
Czarnogóra - Crna Gora, Crnogora, Črna Gora/Црна Гора, Црногора, Чрна Гора

Odmiana rzeczownika, czasownika i przymiotnika:
Nie ma czego pisać, identycznie jak po polskiemu...


Tyle na dziś. Jak zwykle: Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj w odpowiedzi :-)

Oj...coś czuję że to jest jeden z najgorszych moich conlangów a na pewno najgorszy z tych opublikowanych tu  :-(









Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Widsið

Hm... Odmiana jak po polsku, a jednocześnie brakuję -ą i -ę. Jak to rozwiązujesz?
  •  

Caulthaeigh

Cytat: Widsið w Maj 28, 2012, 22:40:03
Hm... Odmiana jak po polsku, a jednocześnie brakuję -ą i -ę. Jak to rozwiązujesz?

Zamieniam na om i em, ou i eu itp.
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Widsið

A jaka jest różnica między e a é?
  •  

Caulthaeigh

e jest sobie takim po prostu e a é jest głośniejsze i że to tak ujmę: miększe ;-). Jeśli się nie mylę to w węgierskim jest podobnie. Ale jak wspominałem-ja w tym dopiero raczkuję
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Widsið

Miększe? Hm... Z tego co kojarzę, węgierskie é to po prostu długi dźwięk, nieco bardziej zamknięty niż polskie e, ale bardziej otwarty niż polskie i. W takim razie, nie rozumiem braku pozostałych długich samogłosek o.O
  •  

Towarzysz Mauzer

Co do długich samogłosek - skoro jesteś początkujący - spróbuj znaleźć w Wikipedii czy na innych goglach informacje o wzdłużeniu zastępczym. Jeśli dotąd o tym nie czytałeś nic, to może być trochę pogmatwane, ale to dopiero początek :D. Ale warto poczytać.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

patka chorwatka

#7
Nie podoba się, al contrario, mówisz, że to taki banalny, a potem robisz takie długie wyrazy na dorosłego, pih.
Piszesz takie zgrubienia jakbyś chciał stresować coś, a to proszę mów co chcesz stresować.
Czemu takie niekonsekwentne używanie je- ije?
Jaka bandiera? Bandiera rossa?
Jeśli chodzi o liczbę, takie po prostu zniszczenie i nie wygląda na nic.
Czemu greckie y jeśli to taki prosty język?
  •  

spitygniew

Cytat: Meö w Maj 28, 2012, 22:50:06
e jest sobie takim po prostu e a é jest głośniejsze i że to tak ujmę: miększe ;-). Jeśli się nie mylę to w węgierskim jest podobnie.
O, wracamy do korzeni. ;p Strasznie skojarzyło mi się z XVI-wiecznymi podręcznikami" grammatyki".
P.S. To prawda.
  •  

Caulthaeigh

Cytat: patka chorwatka w Maj 28, 2012, 23:57:04
Nie podoba się, al contrario, mówisz, że to taki banalny, a potem robisz takie długie wyrazy na dorosłego, pih.
Piszesz takie zgrubienia jakbyś chciał stresować coś, a to proszę mów co chcesz stresować.
Czemu takie niekonsekwentne używanie je- ije?
Jaka bandiera? Bandiera rossa?
Jeśli chodzi o liczbę, takie po prostu zniszczenie i nie wygląda na nic.
Czemu greckie y jeśli to taki prosty język?

bo tak...Bo to mój conlang a nie twój. Taka bandiera, bandiera z włoskiego bo Jugopoljska miała być przez jakiś czas podbita przez Włochy. Robię takie długie wyrazy na dorosłego bo to tzw. oficjalna forma. Poza tym kto mówił pod jakim względem jest banalny? Używanie raz je a potem ije jest...wynikiem wpływów południowosłowiańskich a jednocześnie zachowania praformy. Fakt, to jest jak na razie jedną wielką kupą ale kupa to bardzo dobry nawóz ;-)
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Caulthaeigh

Cytat: Towarzysz Mauzer w Maj 28, 2012, 23:50:35
Co do długich samogłosek - skoro jesteś początkujący - spróbuj znaleźć w Wikipedii czy na innych goglach informacje o wzdłużeniu zastępczym. Jeśli dotąd o tym nie czytałeś nic, to może być trochę pogmatwane, ale to dopiero początek :D. Ale warto poczytać.
Czytam o tym wszystkim, czytam ale jako że jam młody i rzyci nie znam-mało z tego pojmuję. Może nie "mało z tego pojmuję" ale poświęcam temu za mało czasu. Mój instynkt nakazuje mi robić posta po parunastu godzinach od wymyślenia, ustalenia i ogarnięcia tego wszystkiego tak więc przepraszam za błędy, mało treści i owijania w bawełnę.
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Vilène

Cytat: Meö w Maj 29, 2012, 17:53:16
Czytam o tym wszystkim, czytam ale jako że jam młody i rzyci nie znam-mało z tego pojmuję.
Spokojnie, ja już od paru lat w tym siedzę, i też nie pojmuję. I nawet mimo mojego braku wiedzy robię slavlang z pełnym iloczasem :P.
  •  

Caulthaeigh

Cytat: Ⓐ Vilén w Maj 29, 2012, 18:11:10
Cytat: Meö w Maj 29, 2012, 17:53:16
Czytam o tym wszystkim, czytam ale jako że jam młody i rzyci nie znam-mało z tego pojmuję.
Spokojnie, ja już od paru lat w tym siedzę, i też nie pojmuję. I nawet mimo mojego braku wiedzy robię slavlang z pełnym iloczasem :P.

Dzięki za pocieszenie ;-). Ale wiesz jak to jest...
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Vilène

Cytat: Meö w Maj 29, 2012, 18:14:14
Dzięki za pocieszenie ;-). Ale wiesz jak to jest...
Wiem, jak to jest... najlepiej robić slavlanga, który w swoim rozwoju nie brał pod uwagę wzdłużenia zastępczego ani akcentu, albo przynajmniej takiego, który to bierze z istniejącego języka :P.
  •  

Caulthaeigh

Cytat: Ⓐ Vilén w Maj 29, 2012, 18:18:15
Cytat: Meö w Maj 29, 2012, 18:14:14
Dzięki za pocieszenie ;-). Ale wiesz jak to jest...
Wiem, jak to jest... najlepiej robić slavlanga, który w swoim rozwoju nie brał pod uwagę wzdłużenia zastępczego ani akcentu, albo przynajmniej takiego, który to bierze z istniejącego języka :P.
Według mnie najłatwiej to zrobić conlanga a priori. Oczywiście to tylko moje zdanie bo z drugiej strony... "skąd wytrzasnąć te wszystkie słowa?"
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •