Jugopoljski

Zaczęty przez Caulthaeigh, Maj 28, 2012, 22:37:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Jeśli bardzo chcesz conlang a posteriori robić, zawsze możesz zacząć od czegoś romańskiego - mało która rodzina językowa może się pochwalić tak świetnie zachowanym przodkiem i takim zasobem informacji nt. tego, jak pisano, a jak to się faktycznie miało do rzeczywistości :) Jest kilka wdzięcznych języków, które wcale od łaciny daleko nie odeszły, a mimo to widać, że to już "coś innego", jak np. włoski albo rumuński - może spróbuj w tę stronę? Conlangi słowiańskie zawsze kojarzyły mi się ze sporym wyzwaniem i z tym, że w każdym z nim polskie "wolny" przypomina słowo "swobodny" ;p
  •  

Vilène

Cytat: Meö w Maj 29, 2012, 18:26:11
Według mnie najłatwiej to zrobić conlanga a priori. Oczywiście to tylko moje zdanie bo z drugiej strony... "skąd wytrzasnąć te wszystkie słowa?"
Skąd wytrzasnąć słowa, jaką dać gramatykę...
  •  

Caulthaeigh

Cytat: Widsið w Maj 29, 2012, 18:33:04
Jeśli bardzo chcesz conlang a posteriori robić, zawsze możesz zacząć od czegoś romańskiego - mało która rodzina językowa może się pochwalić tak świetnie zachowanym przodkiem i takim zasobem informacji nt. tego, jak pisano, a jak to się faktycznie miało do rzeczywistości :) Jest kilka wdzięcznych języków, które wcale od łaciny daleko nie odeszły, a mimo to widać, że to już "coś innego", jak np. włoski albo rumuński - może spróbuj w tę stronę? Conlangi słowiańskie zawsze kojarzyły mi się ze sporym wyzwaniem i z tym, że w każdym z nim polskie "wolny" przypomina słowo "swobodny" ;p

Ooo...dzięki za radę. Czyli mam zacząć najlepiej od czegoś opartego na łacinie, tak? Już się zabieram do pracy ;). A tak...mógłbyś mi doradzić od czego przy tym romańskim conlangu zacząć?
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Caulthaeigh

Cytat: Ⓐ Vilén w Maj 29, 2012, 18:36:46
Cytat: Meö w Maj 29, 2012, 18:26:11
Według mnie najłatwiej to zrobić conlanga a priori. Oczywiście to tylko moje zdanie bo z drugiej strony... "skąd wytrzasnąć te wszystkie słowa?"
Skąd wytrzasnąć słowa, jaką dać gramatykę...

Ano, z gramatyką to tyz prowda.
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Widsið

Cytat: Meö w Maj 29, 2012, 18:43:19
Ooo...dzięki za radę. Czyli mam zacząć najlepiej od czegoś opartego na łacinie, tak? Już się zabieram do pracy ;). A tak...mógłbyś mi doradzić od czego przy tym romańskim conlangu zacząć?

Najpierw bym się zastanowił, jak bym chciał, żeby to brzmiało i jak wyglądało. Potem przygotowałbym zmiany fonetyczne od łaciny (tu dość spoko opis łacińskiej wymowy i pisowni), a później zastanowiłbym się, czy to ma być dość realistyczne - wtedy gramatyka bliższa byłaby łacinie ludowej - czy może bardziej awangardowe i chcesz się oprzeć na łacinie klasycznej. Do jednej i drugiej sporo źródeł jest w internecie ;) Istotne jest, żeby zmiany fonetyczne były dość konsystentne: z reguły dotyczą wszystkich słów rodzimych, np. łacińskie ct /kt/ przeszło w rumuńskim w pt /pt/: actum > apt, pectus > piept, a we włoskim w tt /t:/: actum > atto, pectum > petto.
  •  

Vilène

Cytat: Widsið w Maj 29, 2012, 18:33:04
Jeśli bardzo chcesz conlang a posteriori robić, zawsze możesz zacząć od czegoś romańskiego
Może lepiej nie... ja jak robię romlangi, zawsze mam problemy z rozwojem samogłosek krótkich, długich, pod akcentem, nie pod akcentem, etc. etc. Zwykle je oczywiście biorę z istniejących języków, jak np. w neuscuskim...
  •  

Widsið

Przy czymś prostym można po prostu założyć nagłe skrócenie ich wszystkich i jednakowy rozwój niezależnie od pozycji ;)
  •  

Vilène

Cytat: Widsið w Maj 29, 2012, 19:01:11
Przy czymś prostym można po prostu założyć nagłe skrócenie ich wszystkich i jednakowy rozwój niezależnie od pozycji ;)
Tylko to trochę nierealistyczne mi się zdaje...
  •  

Widsið

Ale na początek chyba w porządku, niech się chłopak powoli rozwija, później dojdą bardziej skomplikowane rzeczy. Pamiętam mój pierwszy conlang, który miał być a la hiszpański i nie miał nic wspólnego z żadnymi zmianami fonetycznymi ;p
  •  

Caulthaeigh

Cytat: Widsið w Maj 29, 2012, 19:03:54
Ale na początek chyba w porządku, niech się chłopak powoli rozwija, później dojdą bardziej skomplikowane rzeczy. Pamiętam mój pierwszy conlang, który miał być a la hiszpański i nie miał nic wspólnego z żadnymi zmianami fonetycznymi ;p

No nareszcie, ktoś to dobrze ujął. A ile wtedy miałeś dokładnie lat? Tak wiem że nagle z dyskusji o mym "conlangu" przeszliśmy do innych spraw...
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Widsið

Ja wiem? Może z dwanaście, pamiętam, że byłem wtedy w Hiszpanii na wakacjach, a że w moim mieście nie można było się uczyć hiszpańskiego, to chciałem sobie zrobić coś hiszpańskopodobnego. Wyglądało to jak zapisywany fonetycznie angielski z hiszpańską gramatyką i koniecznie rodzajnikami el i la wszędzie gdzie się dało ;p Niemniej, ubocznym skutkiem okazało się być pojawienie się zainteresowania językoznawstwem i odkrycia poniekąd talentu językowego, na czym nadal bazuję na studiach :)
  •  

Caulthaeigh

Cytat: Widsið w Maj 29, 2012, 19:23:34
Ja wiem? Może z dwanaście, pamiętam, że byłem wtedy w Hiszpanii na wakacjach, a że w moim mieście nie można było się uczyć hiszpańskiego, to chciałem sobie zrobić coś hiszpańskopodobnego. Wyglądało to jak zapisywany fonetycznie angielski z hiszpańską gramatyką i koniecznie rodzajnikami el i la wszędzie gdzie się dało ;p Niemniej, ubocznym skutkiem okazało się być pojawienie się zainteresowania językoznawstwem i odkrycia poniekąd talentu językowego, na czym nadal bazuję na studiach :)

No proszę...
No widzisz, ja mam lat 15 (chyba), językami interesuję się od dziewiątego roku życia i nadal nic nie umiem ;(. No, ale może dzięki twojej radzie wyjdzie mi jakiś prototyp romańskiego conlangu ;)
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •  

Widsið

Czekam na rezultaty :)
  •  

Feles

Cytat: Widsið w Maj 29, 2012, 19:01:11
Przy czymś prostym można po prostu założyć nagłe skrócenie ich wszystkich i jednakowy rozwój niezależnie od pozycji ;)
Romlangi wyprowadza się z łaciny ludowej, tj. najpierw trzeba uwzględnić:
a, ā -> a

e, æ -> ɛ
ē, i, œ -> e
ī -> i

o -> ɔ
ō, u -> o
ū -> u
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Caulthaeigh

Cytat: Widsið w Maj 29, 2012, 19:30:46
Czekam na rezultaty :)

Mam nadziej że poczekasz dłużej niż 2 dni to może będzie się to dało czytać i ten prototyp conlangu zapali światełko nadziei w mym tunelu niewiedzy na temat językotwórstwa. O jejciu, jejciu ależ ja to ładnie ująłem :), może powinienem zostać poetą?
Mówił mi ktoś że jestem dziwny?

"Weź, kurwa, przestań budować piramidy z cytatów." - Jakbym był jedynym który to robi...
  •