Jak wymawiacie nosówki?

Zaczęty przez Todsmer, Czerwiec 02, 2012, 12:20:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Nie rozróżniasz mąka i Monka? (takie zdrobnienie od Monika)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Noqa w Czerwiec 07, 2012, 19:55:30
Nie rozróżniasz mąka i Monka? (takie zdrobnienie od Monika)

No, nie, ale skąd taki wniosek?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

Sorry, nie zwróciłem uwagi na wielkość litery. Ach ta X-RZEŻĄCZKA.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

ziemię - [ʑemʲɛ]/[ʑemʲɛ̃]
język - [jɛ̃zɨk],
mąka - [mɔ̃ka]
są -  [sɔ̃]

spitygniew

Cytat: тоб рiс тоб w Czerwiec 03, 2012, 14:49:06
Cytat: Silmethúlë w Czerwiec 03, 2012, 14:19:41
Cytatsą - /ɔ:w̃/
Sooł?
Ostatnio zobaczyłem krzyżówkę iluśletniego brata mojej koleżanki z hasłem "Soł w nim pszczoły". :D
Przecież pisałem, że tak wymawia moja znajoma rocznik '88, więc jakaś nowa nowośc to to nie jest...

Ja wymawiam standardowo (tzn. wymawiam nosowo , bo nie wiem co jest teraz standartem), ale zwróciłęm uwagę na takie niuanse: otóż moja wymowa nosówek przed spirantami czy w wygłosie jest dyftongiczna, gdzie drugi element dyftongu jest połowicznie labializowany, a labializacja znika całkowicie gdy w wyrazie jest "ł" (pewnie dla unikniecia eufonii).
P.S. To prawda.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: тоб рiс тоб w Czerwiec 03, 2012, 14:49:06
Cytat: Silmethúlë w Czerwiec 03, 2012, 14:19:41
Cytatsą - /ɔ:w̃/
Sooł?
Ostatnio zobaczyłem krzyżówkę iluśletniego brata mojej koleżanki z hasłem "Soł w nim pszczoły". :D


Cytat: Prof. Jan Miodek
Widzę w ostatnich czasach renesans końcówek – om zamiast wygłosowego – ą. Wydawało mi się, że najbardziej natarczywym fonetycznym zjawiskiem jest zamienianie – ą w – oł. Mój syn, kiedy był mały, był ze mną w zoo. To był czas, gdy on swoje przeżycia przelewał na papier. I narysował później groźnego lwa w klatce o podpisał ,,Lwy soł w zoo". Dało mi to wiele do myślenia. Napisał tak, jak słyszał.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Mosze

Cytat: tqr w Czerwiec 02, 2012, 23:35:27Znam przynajmniej 2 -3 sposoby wymowy "nosówek" (nie licząc warszaffskiej   ;-) ), więc jaka to jest ta standardowa? Serio pytam. Stąd też m.in. ten temat.

http://chomikuj.pl/MartuLa1987/Dokumenty/J.+polski/Kultura+J*c4*99zyka+Polskiego+-+wymowa*2c+ortografia*2c+interpunkcja,687927174.pdf
  •  

Henryk Pruthenia

LUDZIE! ON WRZUCIŁ DOKUMENT Z RJP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wedyowisz

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 07, 2012, 04:22:40
LUDZIE! ON WRZUCIŁ DOKUMENT Z RJP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Quester

To może ja wypisze wszystkie alofony odpowiednio ą i ę w mojej mowie:

[ɔm], [ɛ] - w wygłosie
[ɔ], [ɛ] - przed l, ł
[ɔw̃], [ɛɰ̃] - przed s, z, sz, ż, ch
[ɔj̃], [ɛj̃] - przed ś, ź
[ɔn], [ɛn] - przed t, d
[ɔɲ], [ɛɲ] - przed ć, dź
[ɔŋ], [ɛŋ] - przed k, g
[ɔm], [ɛm] - przed p, b
  •  

spitygniew

Normalcore.

Heh, niedawno poznałem drugą w życiu osobę z korzeniami lubelszczyźnianymi, i ona również mówi [ow]. Chyba jednak nawet ogólna polszczyzna nie jest aż tak homogenizowana jak by się wydawało.
P.S. To prawda.
  •  

CookieMonster93

Cytat: Quester w Wrzesień 10, 2014, 15:28:27
(...)[ɔm], [ɛ] - w wygłosie(...)
[ɔw̃], [ɛɰ̃] - przed s, z, sz, ż, ch(...)
U mnie podobnie, ale [ɔɰ̃] w wygłosie i przed s, z, sz, ż, ch ;) Bardzo rzadko słyszy się kogokolwiek, kto nie wymawiałby [ɔɰ̃] w wygłosie w moim mieście. Nikt też nie ma problemu z zapisaniem tego. Problemem jest za to mi vs. mni np. wiele osób pisze ziemiak, najmiejszy itp. Nikt tak właściwie u nas nie wymawia mń, wszędzie jest mi.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Suedpreussen

Cytat: CookieMonster93 w Wrzesień 11, 2014, 11:58:23
Problemem jest za to mi vs. mni np. wiele osób pisze ziemiak, najmiejszy itp. Nikt tak właściwie u nas nie wymawia mń, wszędzie jest mi.

Czyżby hiperpoprawność w reakcji na piętnowane /mń/ we wszystkich pozycjach?

Zresztą mnie też się zdarza tak pisać, choć też w drugą stronę, czyli z /m'/ na /mń/.
Za to w mowie mam tendencję do mówienia /mń/.

Co ciekawe, mówienie na odwrót, np. /mie/ zamiast /mnie/, wydaje mi się mocno wieśniackie.
Dlatego też zawsze mnie dziwiły  te wszystkie "mię" w starszych tekstach/poezji, co zabawnie kontrastowało z  podniosłą stylistyką
  •  

Henryk Pruthenia

Ale /m'e/ pochodzi od mię, i dla mnie to całkiem normalniejsze.
Jakieś żydowskie "mnie" dla biernika... pfff. :P

Towarzysz Mauzer

CytatJakieś żydowskie "mnie" dla biernika... pfff. :P
- powiedział rusofil. Żydokomuna? Bardzo chętnie!
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •