Sennastyr

Zaczęty przez Widsið, Czerwiec 08, 2012, 23:11:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Sennastyr (dosł. "prajęzyk") ma być w założeniu prajęzykiem dla mojego inspirowanego germańską kulturą conworldu. Brzmieniowo ma więc przypominać języki germańskie, chociaż w sumie na tym i na kilku inspirowanych słowach podobieństwa się kończą. Język charakteryzuje się ośmioma przypadkami (mianownikowołacz, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik, ablatyw i posesyw), posiada akcent toniczny (ton opadający, ton wzrastający, ton opadająco-wzrastający), szyk w zdaniu nadrzędnym to SOV a w podrzędnym VOS, samogłoski i spółgłoski rozróżniają długość. Jego standardowy zapis to nieco zmodyfikowany starszy futhark. Oto zestaw dźwięków wraz z zapisem i transkrypcją

/i/ ᛁ i
/iː/ ᛁ i
/u/ ᚢ u
/uː/ ᚢ u
/o/ ᛟ o
/oː/ ᛟ o
/e/ ᛖ e
/eː/ ᛖ e
/y/ ᛃ y
/yː/ ᛃ y
/æ/ ᛇ æ
/æː/ ᛇ æ

/f/ ᚠ f
/v/ ᚹ v
/p/ ᛈ p
/b/ ᛒ b
/k/ ᚲ k
/g/ ᚷ g
/x/ ᚻ h
/t/ ᛏ t
/d/ ᛞ d
/θ/ ᚦ th
/ð/ ᛝ dh
/m/ ᛗ m
/n/ ᚾ n
/ŋ/ ᛜ ng
/r/ ᚱ r
/l/ ᛚ l
/s/ ᛊ s
/z/ ᛉ z
  •  

Rémo

Mogę odpowiedzieć tylko to, że podoba mi się zapis Runami  ;-D
Pozdrawiam! :)
  •  

Henryk Pruthenia

Tak, zapis runami fajny... Ja tam runy rzadko jednak używam jako pismo... ];->

Choć według mnie długość by można poprzez podwojenie runy ukazać.

Widsið

Na pewno tak będzie w przypadku długości spółgłosek, myślę nad tym, czy pozwolić na długie spółgłoski obok długich samogłosek, jeśli nie, to zapis będzie jak w szwedzkim i norweskim: długa spółgłoska - jedna spółgłoska za nią, krótka spółgłoska - dwie spółgłoski za nią. Dzisiaj obiecuję wjechać z jakimiś rezultatami ;)
  •  

Widsið

Rzeczownik może mieć trzy rodzaje, rodzaj rozpoznaje się zwykle po ostatnich dźwiękach formy mianownikowej. Wyróżnia się siedem deklinacji - dwie dla rodzaju męskiego, dwie dla nijakiego i trzy dla żeńskiego. Rzeczowniki "rodzinne" odmieniają się nieregularnie.

I tak DEKLINACJA I dotyczy rzeczowników męskich zakończonych na -ᚢᚱ -ur i wygląda następująco:

Liczba pojedyncza
M. ᚹᚨᚱ-ᚢᚱ var-ur "mężczyzna"
D. ᚹᚨᚱ-ᛃᚱ var-yr
C. ᚹᚨᚱ-ᛟ var-o
B. ᚹᚱ-ᛁᚾᚾ vaer-inn*
N. ᚹᚱ-ᛖ vaer-e*
Msc. ᚹᚨᚱ-Ø var
A. ᚹᚨᚱ-ᛟ var-o
P. ᚹᚨᚱ-ᚨᛗᛗ var-amm

Liczba mnoga
M. ᚹᚱ-ᛁᚾᛞᛁ vaer-indi*
D. ᚹᚨᚱ-ᚨᛗᛗ var-amm
C. ᚹᚨᚱ-ᚢᛊ var-us
B. ᚹᚨᚱ-ᚢᛗ var-um
N. ᚹᚱ-ᛖᚦ vaer-eth*
Msc. ᚹᚨᚱ-ᛃ vaer-y
A. ᚹᚨᚱ-ᚢᛗ var-um
P. ᚹᚨᚱ-ᚢᛗ var-um

W formach oznaczonych gwiazdką mamy do czynienia z mutacją samogłoskową podobną do umlautu. Pod wpływem zamkniętych, niezaokrąglonych samogłosek /i/ i /e/, samogłoska we wcześniejszej sylabie również ulega podniesieniu o "jedno oczko" na schemacie wokalicznym:

/a/ > /æ/
/o/ > /u/
/e/ > /i/
/æ/ > /e/

Samogłoski /i/, /y/ i /u/ nie jest dotknięta tym procesem w żaden sposób, ulegają natomiast innym zjawiskom, o których opowiem następnym razem.
  •  

Aureliusz Chmielewski

Czy tylko ja zamiast run widzę kwadraty? :( Wie ktoś jak na to zaradzić?

The n-word
  •  

Widsið

  •  

Todsmer

Cytat: Widsið w Czerwiec 10, 2012, 18:52:03
http://www.rune-fonts.co.uk/fontlist.php Pobierz jakąś runiczną czcionkę :)

Cytat: WOT
This site has a poor reputation based on user ratings.

WOT się pluje, że strona ma bardzo niskie oceny bezpieczeństwa.
  •  

Widsið

Deklinacja II - rzeczowniki męskie zakończone na dwie spółgłoski
liczba pojedyncza
M. ᛊᛃᛝᛗ-Ø sydhm "serce"
D. ᛊᛃᛝᛗ-ᚱ sydhm-r
C. ᛊᛃᛝᛗ-ᛟ sydhm-o
B. ᛊᛃᛝᛗ-ᚢᚾᚾ sydhm-unn
N. ᛊᛃᛝᛗ-ᛟ sydhm-o
Msc. ᛊᛃᛝᛗ-ᚨ sydhm-a
A. ᛊᛃᛝᛗ-ᛟ sydhm-o
P. ᛊᛃᛝᛗ-ᚨᛗᛗ sydhm-amm

liczba mnoga
M. ᛊᛃᛝᛗ-ᛟᛊ sydhm-os
D. ᛊᛃᛝᛗ-ᚨᛗᛗ sydhm-amm
C. ᛊᛃᛝᛗ-ᛁᛊ sydhm-is
B. ᛊᛃᛝᛗ-ᚢᛗ sydhm-um
N. ᛊᛃᛝᛗ-ᛇ sydhm-ae
Msc. ᛊᛃᛝᛗ-ᛁ sydhm-i
A. ᛊᛃᛝᛗ-ᛟᛊ sydhm-os
P. ᛊᛃᛝᛗ-ᚢᛗ sydhm-um
  •  

Widsið

Mnie krzywdy nigdy nie zrobiła, no ale też nie jest to jedyna strona z runicznymi czcionkami do pobrania ;)
  •  

Henryk Pruthenia

Ściągnij magijną Code2000, tam masz runy i inne dziwne rzeczy.

Todsmer

  •  

Aureliusz Chmielewski

Sory, że tak zaśmiecam wątek (mam nadzieję, że ktoś potem usunie te moje posty ^^), ale dalej mam te kwadraty, zainstalowałem te czcionki. Coś jeszcze muszę zrobić? Jakieś ustawienia? Kwestia przeglądarki? (mam chroma) Jak ktoś chętny do pomocy byłbym wdzięczny
The n-word
  •  

Henryk Pruthenia

Ustaw Unicode (UTF-8) w "wygląd" > "kodowanie"
(Czy jakoś tak, ja mam mozillę po rosyjsku)

Todsmer

Spróbuj w ustawieniach -> opcje zaawansowane -> customize fonts (czy coś z fontami) i tam wyszukaj odpowiednich opcji. Ja w kodowaniu mam "Western - ISO8859-1" i mi działają runy.
Może po prostu nie zresetowałeś przeglądarki (ew. systemu, nie wiem jak działa obsługa fontów pod Windowsem)
  •