siła a dusza, od kiedy Słowianin jest slave i jeszcze kilka innych wątków

Zaczęty przez przeszczeryDoBulu, Czerwiec 21, 2013, 15:22:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

przeszczeryDoBulu

Cytat: tqr w Czerwiec 23, 2013, 19:43:56
Tak, pochodzenie z innego źródła wyklucza wspólnego przodka.
Cytat
Języki rekonstruowane zawsze są formą hipotetyczną, prawdziwej nie będziemy nigdy znali (chyba, że ludzie wynajdą kiedyś machinę czasu i będą mogli ten język usłyszeć, albo odnajdziemy jakieś zapisy dawnych języków). Ze znanych nam języków najbliższy pierwotnemu PIE jest chyba hetycki, dość blisko jest też sanskryt.
być może moja niewiedza znowu pozwoli co poniektórym poużywać sobie na mnie, ale... skoro języki rekonstruowane są formą hipotetyczną to na jakiej podstawie stwierdzamy dotarcie do źródła w rdzeniach PIE?

Cytat
Co do pierwszego pytania, chyba tak. Co do drugiego, niekoniecznie.
jakieś nazwiska?
  •  

Dynozaur

Nie wierzę w żaden PGBS. A czasem jak patrzę na Żmudzinów to odechciewa mi się wierzyć nie tylko w PBS, ale i w RzON...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Spiritus

  •  

Fanael

  •  

Feles

Cytatczy któryś ze znanych wam badaczy języków europejskich postawił tezę i próbował jakiegoś dowodzenia, że PG oraz PBS są albo jednym językiem, albo wywodzą się z jednego przodka?
Ależ nie mogą być jednym językiem. O ile między prasłowiańskim a bałtyckimi daje się zauważyć pewne istotne podobieństwa, to pragermański pokazuje zupełnie odmienną gramatykę, fonologię hisotryczną i słownictwo. Np. pbsł. odpowiada pger. *h i *g; pbsł. *g odpowiada pger. *k i *kw itp.
Bałtosłowiańskie wiele zmian uznawanych za najwcześniejsze (ponieważ obejmujące cały obszar indoeuropejszczyzny) współdzielą z indoaryjskimi i irańskimi, nie germańskimi.

Porównajmy chociażby odrobinę podstawowego słownictwa języków z różnych grup:

[table=2]
[tr][th]starocerkiewny (sł.)[/th][td]azŭ[/td][td]kŭto[/td][td]četyre[/td][td]sŭto[/td][/tr]
[tr][th]literwski (bałt.)[/th][td]aš[/td][td]kas[/td][td]keturi[/td][td]šimtas[/td][/tr]
[tr][th]łotewski (bałt.)[/th][td]es[/td][td]kas[/td][td]četri[/td][td]simts[/td][/tr]
[tr][th]perski (ir.)[/th][td]man[/td][td]ki[/td][td]čāhār[/td][td]sad[/td][/tr]
[tr][th]hindustani (indar.)[/th][td]ma︢i︣[/td][td]kaun[/td][td]cār[/td][td]sau[/td][/tr]
[tr][th]ormiański[/th][td]es[/td][td]ov[/td][td]čors[/td][td]haryur[/td][/tr]
[tr][th]grecki[/th][td]ego[/td][td]poios[/td][td]tesseris[/td][td]ekato[/td][/tr]
[tr][th]albański[/th][td]unë[/td][td]kush[/td][td]katër[/td][td]qind[/td][/tr]
[tr][th]włoski (rom.)[/th][td]io[/td][td]chi[/td][td]quattro[/td][td]cento[/td][/tr]
[tr][th]iryjski (celt.)[/th][td]mé[/td][td]cé[/td][td]ceathair[/td][td]céad[/td][/tr]
[tr][th]angielski (germ.)[/th][td]I[/td][td]who[/td][td]four[/td][td]hundred[/td][/tr]
[tr][th]duński (germ.)[/th][td]jeg[/td][td]hvem[/td][td]fire[/td][td]hundred[/td][/tr]
[tr][th]polski (sł.)[/th][th]ja[/th][th]kto[/th][th]cztery[/th][th]sto[/th][/tr]
[/table]
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

Atakuję ignorancję i samolotramwajizm niektórych użytkowników, ale wiesz, nie Ciebie, tego obok, co wywodzi się od Twojej matki, i Twojego ojca, ale nie, nie Twojego brata czy siostry, ale też nie Ciebie, bo wywodzisz się ze wspólnego przodka o tak! Nie czujesz mojego samolototramwajizmu? Ale Ty masz z nim wspólnego przodka, masz te same włosy! No weź popatrz tam na lewo, bo z prawej i widzisz, że to to samo, ale nie od jednego przodka: a teraz żartuję, oczywiście, że to tylko żart, ale mówię prawdę!

Nich żyje samolototramwajizm! Urraaaaaaa!

przeszczeryDoBulu

nie wiem czy zauważyliście, że dopisałem kilka określeń do listy na początku. między innymi:
jaćwiński † - dūse, seilis; (strength - sparte, power - vare, spirit - naseilis za słownikiem ze strony http://www.suduva.com/virdainas)
słownik podaje dwa określenia pierwiastka życia dūse oraz seilis, a spirit tłumaczy na naseilis. sam podrzuciłem jakąś odpowiedź na pytanie nr 4. waszym zdaniem ciekawe, czy nie ma w tym nic niezwykłego? da się jednoznacznie stwierdzić, że seilis to wpływ germańskiego, czy jedynie można to przyjąć jako najbardziej wiarygodne domniemanie?

przy okazji. znacie pochodzenie polskiego słowa ruch?
  •  

przeszczeryDoBulu

Cytat: Henryk Pruthenia w Czerwiec 23, 2013, 22:01:48
Atakuję ignorancję i samolotramwajizm niektórych użytkowników, ale wiesz, nie Ciebie, tego obok, co wywodzi się od Twojej matki, i Twojego ojca, ale nie, nie Twojego brata czy siostry, ale też nie Ciebie, bo wywodzisz się ze wspólnego przodka o tak! Nie czujesz mojego samolototramwajizmu? Ale Ty masz z nim wspólnego przodka, masz te same włosy! No weź popatrz tam na lewo, bo z prawej i widzisz, że to to samo, ale nie od jednego przodka: a teraz żartuję, oczywiście, że to tylko żart, ale mówię prawdę!

Nich żyje samolototramwajizm! Urraaaaaaa!

żal
  •  

Henryk Pruthenia