Liga rokytnicka

Zaczęty przez Widsið, Czerwiec 14, 2012, 17:07:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Szukając dziś dodatkowych informacji na jutrzejszy egzamin, natknąłem się na wzmiankę o "rokytnickiej lidze językowej", którą polski tworzy rzekomo z białoruskim, ukraińskim, litewskim i kaszubskim. Ktoś wie może coś więcej?
  •  

Dynozaur

I jeszcze ze śląskim. Jak mogłeś zapomnieć!

A tak w ogóle, to pierwsze słyszę.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Widsið

Nie zapomniałem; wymieniłem te, które były podane i zastanawiam się nad kryteriami, które by stały za taką ligą.
  •  

Silmethúlë

Obejmowanie przez Rzeczpospolitą i zatem wzajemna spora wymiana słownictwa (szczególnie duża ilość polonizmów w tych poza polskim)? Akurat zakwalifikowanie tych języków do jednej ligi mnie nie dziwi, natomiast zastanawiałaby mnie sama nazwa "liga rokytnicka" (i czemu nie rokitnicka?).
  •  

Dynozaur

Cytat: Widsið w Czerwiec 14, 2012, 17:30:43
Nie zapomniałem; wymieniłem te, które były podane i zastanawiam się nad kryteriami, które by stały za taką ligą.

Nie, to po prostu mój taki żart dot. na siłę wciśniętego "kaszubskiego" do tej stawki.

Jeśli można uznać istnieje takiej ligi, to kaszubski kwalifikuje się do niej tylko dlatego, że (czy się to niektórym podoba, czy nie) jest częścią polskiego kontynua djalektalnego. Ale bzdurą jest twierdzenie, że stanowi on w tej lidze jakieś odrębne ogniwo.

I w ogóle nie rozumiem, od czego miałaby pochodzić nazwa "rokytnicka".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Widsið

Cytat: Dynozaur w Czerwiec 14, 2012, 17:41:23
Ale bzdurą jest twierdzenie, że stanowi on w tej lidze jakieś odrębne ogniwo.
Dopóki nie dowiemy się, jakie są kryteria przynależności do tej ligi, bzdurą jest twoje stanowisko - serbsko-chorwacki sensu stricto nie jest częścią bałkańskiej ligi językowej, ale jego południowo-wschodnie dialekty owszem, i to w różnym stopniu, w zależności od tego, ile wspólnych dla ligi cech w nich występuje.
  •  

Dynozaur

#6
Cytat: Widsið w Czerwiec 14, 2012, 17:45:19Dopóki nie dowiemy się, jakie są kryteria przynależności do tej ligi, bzdurą jest twoje stanowisko - serbsko-chorwacki sensu stricto nie jest częścią bałkańskiej ligi językowej, ale jego południowo-wschodnie dialekty owszem, i to w różnym stopniu, w zależności od tego, ile wspólnych dla ligi cech w nich występuje.

Jakie by one nie były - gdzie kaszubskiemu do małoruskiego czy litewskiego?

A, i spółczesny litewski należałoby z tej ligi wywalić, bo XIX- i XX-wieczni "patrjoci" zniszczyli jakiekolwiek związki tego języka z polskim i białoruskim.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Widsið

No właśnie może mieć mniej wspólnego z nimi, niż polski, ale jednocześnie wystarczająco dużo, żeby do tej ligi należeć - i dlatego byłby odrębnym ogniwem.
  •  

Towarzysz Mauzer

#8
CytatJakie by one nie były - gdzie kaszubskiemu do małoruskiego czy litewskiego?
A gdzież macedońskiemu do rumuńskiego? Nie, to tak nie musi działać, idzie widać o nazwanie tym terminem wpływów polskich. Np. w jakichś notatkach na chomiku znalazłem coś takiego:
CytatCechy języków ligi rokytnickiej:
brak korelacji iloczasowej (z wyjątkiem litewskiego i częściowo kaszubskiego);
akcent ruchomy (z wyjątkiem polskiego i kaszubskiego);
brak dyftongów (z wyjątkiem litewskiego);
brak redukcji samogłosek w nieakcentowanych sylabach (z wyjątkiem białoruskiego)
rozbudowany system spółgłosek szczelinowych;
liczne wymiany głoskowe;
rozbudowana palatalizacja;
rozbudowana fleksja rzeczownika z zachowaniem cech archaicznych;
syntetyczne formy stopniowania przymiotników;
żywotny system rodzajów czynności;
bezosobowe konstrukcje imiesłowowe;
istnienie posesywnego ,,mieć";
duża ilość wspólnego oryginalnego słownictwa
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

żuwaczky

Wszyscy, którzy o tym piszą w internetach, powołują się na jakiś wykład w .pdf pani z uniwersytetu Wyszyńskiego. Niestety 404. Nigdy się nie dowiemy co to. :p
  •  

Dynozaur

Eee... pic na wodę te cechy, które Muggler podał.

Wszystko można podpiąć pod ogólnosłowiańskość lub nawet ogólnoeuropejskość. To po prostu cechy protojęzyków, z których owe języki się wywodzą, a nie jakiś wynik wzajemnego oddziaływania.

Grubymi nićmi ta "liga językowa" szyta.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatEee... pic na wodę te cechy, które Muggler podał.
Też trochę tak to odczuwam. Ale już liga (kaszubsko-)polsko-białorusko-ukraińska (bez litewskiego, który łączyłoby z resztą tylko słownictwo sprzed doby czyścicielstwa) mogłaby mieć sens.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 14, 2012, 18:15:47
CytatCechy języków ligi rokytnickiej:
brak korelacji iloczasowej (z wyjątkiem litewskiego i częściowo kaszubskiego);
akcent ruchomy (z wyjątkiem polskiego i kaszubskiego);
brak dyftongów (z wyjątkiem litewskiego);
brak redukcji samogłosek w nieakcentowanych sylabach (z wyjątkiem białoruskiego)
rozbudowany system spółgłosek szczelinowych;
liczne wymiany głoskowe;
rozbudowana palatalizacja;
rozbudowana fleksja rzeczownika z zachowaniem cech archaicznych;
syntetyczne formy stopniowania przymiotników;
żywotny system rodzajów czynności;
bezosobowe konstrukcje imiesłowowe;
istnienie posesywnego ,,mieć";
duża ilość wspólnego oryginalnego słownictwa
Dajcie mi jakieś 5 przypadkowych języków, a też stworzę taką ligę...
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatDajcie mi jakieś 5 przypadkowych języków, a też stworzę taką ligę...
Nie skreślałbym od razu samej koncepcji, choć w nią wątpię, bo spójrz, jak te notatki są robione:
http://chomikuj.pl/Kajko_87/Dokumenty/J*c4*99zykoznawstwo/J*c4*98ZYKOZNAWSTWO-zagadnienia,955238495.doc
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 14, 2012, 18:52:48
Nie skreślałbym od razu samej koncepcji, choć w nią wątpię, bo spójrz, jak te notatki są robione:
http://chomikuj.pl/Kajko_87/Dokumenty/J*c4*99zykoznawstwo/J*c4*98ZYKOZNAWSTWO-zagadnienia,955238495.doc
O kurwa:

CytatCechy języków ligi wikingijskiej:

Cechy zewnętrzne: ludność protestancka

CytatCechą wspólną wszystkich tych języków jest: DOSTĘP DO MORZA

:D
  •