Co można by zrobić z polskim R

Zaczęty przez shindo, Czerwiec 23, 2012, 10:56:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

shindo

Jak zapewne wiecie polskie R jest nie tylko najtrudniejszą głoską w naszym języku, ale także najtrudniejszą głoską na świecie.
Gdyby można było zreformować system ortograficzny lub fonetyczny j. polskiego, to co zrobilibyście z głoską R?

Oto kilka moich propozycji:
- wymawiać ją jak francuskie R
- zamienić ją w mowie (i piśmie) na polskie Ł [jak byłem dzieciakiem to wymawiałem zawsze Ł zamiast R, wg mnie zawsze Ł było bardziej podobne do R niż L do R]
- zamienić ją w mowie (i piśmie) na polskie L
- zamienić ją w mowie (i piśmie) na polskie J
- nadal ją zapisywać, ale nigdy nie wymawiać (tzw. litera niema)
  •  

Todsmer

Że co? "Polskie R" ma wiele języków na świecie, i jakoś nie jest uważana za trudną. W polskim są litery trudniejsze do wymowy.

Propozycja reformy - brak reform.
  •  

Feles

Ja nic bym nie zmieniał. Język sam się reguluje i ewoluuje, nie trzeba mu w tym pomagać.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Pingǐno

Albo gardłowe R.
Będziemy wspaniali.
  •  

Feles

Wtedy musiałaby się nam pojawić jakaś narośl w gardle.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

shindo

#5
Rzeczywiście, pomyliłem się. Nie jest najtrudniejszą, ale jedną z trudniejszych.

Wg wikipedii:
CytatSpółgłoska drżąca dziąsłowa - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczanej symbolem: [r]. Głoska ta jest jednym z trudniejszych dźwięków mowy.

Moim zdaniem najlepszą opcją jest wymawianie francuskiego R - trzeba go się nauczyć, ale jest łatwiejsze od polskiego R. Poza tym niektórzy ludzie (w tym także ja) nie mogą za nic w stanie nauczyć się polskiego R (jakkolwiek nie wymawiam R, to nie jest to polskie standardowe R, dlatego wolę 100 razy bardziej francuskie). Dowodem na to może być fakt, że sporo osób z wadą wymowy wymawia właśnie francuskie R.
  •  

żuwaczky

Nie jest łatwiejsze od polskiego R. Oraz jest chchchchrarczące i chchchchrujowe.
  •  

shindo

A jak wytłumaczysz w takim razie to, że łatwiej mi wymówić gardłowe R od polskiego standardowego R (którego chyba nigdy w życiu nie wypowiem)?
  •  

tob ris tob

Cytat: shindo w Czerwiec 23, 2012, 10:56:42
Jak zapewne wiecie polskie R jest nie tylko najtrudniejszą głoską w naszym języku [...]
Po pierwsze: citation needed.
Po drugie: [x], [t͡s], [t͡ɕ]

Cytat: shindo w Czerwiec 23, 2012, 10:56:42ale także najtrudniejszą głoską na świecie.
ʘ ǀ ǃ ǂ ǁ ɓ ɗ ʄ ɠ ʛʼ pʼ tʼ kʼ sʼ

Naprawdę, lepszych problemów nie macie? Jak powiedział tqr, dźwięk [r] ma wiele języków, myślę, że nawet więcej niż [ʀ]. A poza tym - po co ją eliminować?
Dzień dobry :-)
  •  

Feles

Cytat: zavackŷ w Czerwiec 23, 2012, 11:16:58
Nie jest łatwiejsze od polskiego R. Oraz jest chchchchrarczące i chchchchrujowe.
+1

Cytat: shindo w Czerwiec 23, 2012, 11:19:05
A jak wytłumaczysz w takim razie to, że łatwiej mi wymówić gardłowe R od polskiego standardowego R (którego chyba nigdy w życiu nie wypowiem)?
Tym, że każdy ma swoje narządy mowy i sprawa łatwości/trudności jest zawsze kwestią subiektywną?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

Że niby ejektywy są trudne w wymowie...?

Aha...

Ghoster

#11
[...........]
  •  

Pingǐno

Cytat: Ghoster w Czerwiec 23, 2012, 11:34:16
CytatA jak wytłumaczysz w takim razie to, że łatwiej mi wymówić gardłowe R od polskiego standardowego R (którego chyba nigdy w życiu nie wypowiem)?
Jak potrafisz wymówić gardłowe r, to jesteś jakimś mutantem.

:(
Albo nie wiem jak brzmi gardłowe ry.

Cytat: GhosterA najtrudniejszą głoską świata jest [ʞ], nikt prócz mnie nie potrafi jej wymówić. xd

Nieprawda!

Dla mnie najtrudniejszymi są gardłowe i nagłośniowe... No, prawdę mówiąc, w ogóle ich nie potrafię wymówić.
  •  

Widsið

Reranie nie jest szczególnie powszechną wadą wymowy, a szybko zaobserwowane, może być łatwo wyeliminowane. Odgórne nakazanie zastępowania w mowie [r] przez [ʀ] czy [ʁ] jest skazane na porażkę (i pewnie na obśmianie w internecie i mediach konwencjonalnych).
  •  

Fanael

#14
Cytat: shindo w Czerwiec 23, 2012, 10:56:42
Jak zapewne wiecie polskie R jest [...] najtrudniejszą głoską na świecie.
ɺ

Cytat: Fēlēs w Czerwiec 23, 2012, 11:29:01
Cytat: zavackŷ w Czerwiec 23, 2012, 11:16:58
Nie jest łatwiejsze od polskiego R. Oraz jest chchchchrarczące i chchchchrujowe.
+1
+0.92
Zgadzam się co do większości słów, ale w niektórych — na przykład, o ironio, "drżeć" — języczkowe R IMO nie brzmi wcale chchchchrujowo. Dlatego też nie daję pełnego +1.
  •