Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#2475
[...........]
  •  

Noqa

ś też mi się wydaje dosyć naturalnym. Samo [ɬ] bardzo przypomina moim zdaniem [ç], a z tego już krok do ś.
Poza tym ś jest używane i w transkrypcjach hindu i innych tamtejszych oraz czasem dla chińskich. Więc to stosunkowy popularny grafem.

Mnie bardziej rozwala, że słowo qahal miało oznaczać "zgromadzenie osób wezwanych do słuchania słowa Bożego i składania dziękczynienia". Jaaasne.

Starożytni żydzi nie znali też słów na stół czy rękę, najbliższymi odpowiednikami były słowa oznaczające "niewysoki drewniany mebel, umiejscowiony w środku domostwa, służący spożywaniu pokarmu" oraz "należącą do człowieka górną kończynę, którą posługuje się, by czynić dzieło na Bożą chwałę".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Vilène

#2477
Akurat mi w poście chodziło raczej o to, że taki dość rzadki dźwięk tam istniał, i we wszystkich językach potomnych rozwinął się w coś bardziej powszechnego, niż o transkrypcję, która zapewne jest reliktem jakichś dawnych teoryj na temat natury tego fonemu.

Cytat: Mahtlactli Omome Tochtli w Maj 25, 2014, 20:45:39
Gondoljerzy. http://vec.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C3%A9ngua_v%C3%A8neta
Łęgwa wenedka.
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

greg3

Mam kilka ciekawostek pozbieranych z różnych języków. Głównie chodzi o rozwiązania gramatyczne. Zawrotna ilość przypadków w Węgierskim, odmiana przez szacunek w Japońskim, brak przymiotników w języku Navajo, itp. Więcej w artykule:

http://jegoeminencja.pl/2014/03/17/wbrew-pozorom-jednak-istnieje-cos-takiego-jak-ciekawostki-gramatyczne/
  •  

Hapana Mtu

#2480
Jaj, már következő magyar nyelvű. Remélem, hogy sokáig maradsz itt. Vállalom, hogy a forum közössége egy kicsit furcsa, de sokat lehet megtanulni itt .
Cytat: greg3 w Czerwiec 02, 2014, 15:29:06
Zawrotna ilość przypadków w Węgierskim
Etymologicznie rzecz biorąc są to głównie zgramatykalizowane poimki.
CytatWłaściwie to mam wrażenie, że nasze, polskie zasady są dużo bardziej powyginane.
Też tak wrażeniuję.
CytatVisontlatasra, ebed stb.
Furcsán néz ki a magyar szöveg a magyar betűk nélkül.
Cytatodmiana przez szacunek w Japońskim
Polecam aztecki, tam też jest kilka stopni grzeczności (4 dla rzeczowników, 2 dla czasowników).
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Wercyngetoryks

Cytat: Hapana MtuRémélem

*Remélem.

CytatGramatyka jest pieprznięta, ale też znowu nie tak mocno.

Egyetértek azzal. Az angol nyelvtan 100-szor jobban fura.
ChWDChRL
  •  

Ghoster

#2482
[...........]
  •  

Noqa

Hiw

A w nim: g͡ʟ, brak [u ] i takie słowa jak [ˌɡ͡ʟakəˌβaɡ͡ʟəˈŋʷot] - "w szczególności"
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Tak po nazwiskach zgadnijcie, jaki kraj na trwających mistrzowstwach w kopanej reprezentują ci panowie:
Inler, Seferović, Xhaka, Behrami, Rodríguez, Xhemaili, Fernandes, Gavranović, Mehmedi, Drmić, Djourou, Bürki, Shaqiri

(tak, grają oni dla jednego kraju)
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

CookieMonster93

Zjednoczone Emiraty Chorwackiej Republiki Afrykańskiej?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Towarzysz Mauzer

Nie Afrykańskiej, tylko Albańskiej ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

zabojad

Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Dynozaur

#2488
Cytat: Towarzysz Mauzer w Czerwiec 26, 2014, 19:45:38
Nie Afrykańskiej, tylko Albańskiej ;).

No właśnie... aż dziw bierze, skąd w tej Szwajcarji (bo o Szwajcarję chodziło, jakby ktoś nie sprawdził) tyle tych Albańców? Uciekinierzy z Kosowa?

Swoją drogą, ja myślałem, że reprezentacja Niemiec jest zbyt kebabowa, ale ta Szwajcarja bije wszystko. A wydawałoby się taki prawilny kraj...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

Właśnie tak, przed wojnami było ich około 3 razy mniej. 6,5% Szwajcarów to byli Jugosłowianie, z czego połowa to kosowscy Albańczycy.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •