Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Te silmecie wygląda jak taki brzydki węgierski.

Wedyowisz

Cytat: Noqa w Kwiecień 27, 2015, 22:01:17
Dlaczego jest pewny/pewny - certain/certain?

Znaczenia ~gwarantowany, godny zaufania i ~konkretny nie wydają się jakieś szczególnie bliskie, a nawet dość sprzeczne, gdy znaczenie ~konkretny zaczyna zawadzać o ~jakiś, nieznany bliżej (jak w pewna dziewczyna mówiła mi, że Polacy nie wiedzą, gdzie leży USA).

Oba znaczenia mogły się rozwinąć z czegoś w rodzaju ,,wiadomy", ,,znany mówiącemu". Pytanie tylko, czy któreś ze znaczeń w polskim nie jest aby kalką z jakiegoś innego języka. Por. też niemieckie trochę przejrzystsze formalnie gewiss.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

elslovako

Wracając do szkarad pokroju zeeend czy Flussschifffahrt, przypomniało mi się niemieckie Speiseeise.
  •  

Noqa

Lingwistyczny odcinek Dinosaur Comic
I Etymonline potwierdza, więc nie jakaś perpetuowana bujda.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

ArturJD

  •  

Dynozaur

Stare i nieżyciowe (chociaż obejrzałbym całość, gdyby istniała taka możliwość), akcja prawdziwego filmu o konlangerach musiałaby toczyć się w całości w piwnicy xDDDD.

Ale pomysł esperantystów jako szkolnych łobuzów podoba mi się xD
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

#3036
Nie chcę ci jeździć Dynozaurze, ale nie rzutuj swojego obrazu siebie na wszystkich innych konlangerów, z łaski swojej.
To było (względnie) śmieszne przez pierwsze 15 razy, teraz zrobiło się raczej irytujące.

W: Dynozaurowy posty poniżej zostały skasowane.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#3037
[...........]
  •  

Canis

Cytat: Dynozaur w Maj 06, 2015, 21:54:51
Stare i nieżyciowe (chociaż obejrzałbym całość, gdyby istniała taka możliwość), akcja prawdziwego filmu o konlangerach musiałaby toczyć się w całości w piwnicy xDDDD.

Ale pomysł esperantystów jako szkolnych łobuzów podoba mi się xD
Ewidentnie, nawet, jeżeli co niektórzy nadal są na etapie zaprzeczania.
  •  

Dynozaur

#3039
Rozwala mnie nowotwór, jakim hitlerowcy ochrzcili Maków Mazowiecki - Mackeim.

Przecież to normalnie staropruska nazwa. Albo ściślej - stylizowana na staropruską. Naprawdę dziwaczny nowotwór nazewniczy.

Co prawda, nie jest tajemnicą, że hitlerowcy woleli staropruskie nazwy od polskich (dlatego n.p. Bialla [ob. Biała Piska] zmienili na Gehlenburg - gdzie Gehlen to zniemczona oryginalna pruska nazwa tej miejscowości [Gailan]*, a -burg to dodany element germanizacyjny [całkowicie ahistoryczny, bo nigdy w tym mieście nie było "burgu" czyli zamku krzyżackiego, jest to zwyczajnie "wieś, która się rozrosła"]), z racji tego, że Prusów już nie było, więc nie stanowili "wrogiego elementu". Niemniej, nadanie takiej pseudopruskiej nazwy polskiemu miastu (znajdującemu się zbyt na południe, żeby możliwe były tam jakiekolwiek pruskie wpływy**) jest co najmniej dziwacznym sposobem na germanizację.

Swoją drogą, Scharfenwiese na Ostrołękę też jest piękne xDDD (choć bałamutne to tłumaczenie, bo łęka to nie łąka, choć istotnie te rdzenie potrafiły się w toponimach mieszać)

*Znaczeniowo równoznaczna z nazwą polską. "Biała" to stare tłumaczenie nazwy pruskiej, pochodzące jeszcze z czasów kiedy język pruski żył i nazwy staropruskie były wciąż czytelne.

**Choć są i tacy (głównie na Żmudzi), co twierdzą, że Warszawa ma pruskie pochodzenie... Ale pomińmy ich chwilą milczenia.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#3040
[...........]
  •  


Towarzysz Mauzer

Czy ostatniej nocy w USA była hiperinflacja, czy to naprawdę tyle kosztuje?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

Chyba taniej będzie wynająć ruskich gakierów.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •