Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

barthlome

Cytat: Henryk Pruthenia w Czerwiec 24, 2019, 19:57:46
Następny śmieszek z ukraińskiego obok дружини, людини, чоловiка: картопля!
Ukraiński bardzo nie lubi f, więc flaszka to пляшка, furtka to хвіртка, a Fiodorów zwano Хведір.

Ludność wiejska tak długo się opierała temu Ф, że całkiem niedawno jeszcze można było usłyszeć хв(и/і)зика na przykład. A gdzieniegdzie z tym хв walczono, co prowadziło do hiperpoprawnych form w stylu филина.
Ślůnzok, uobrůńca sztojerowyj uortografije.
  •  

커래얟쓰

  •  

Icefał

Ludzkość bardzo straciła na tym że językiem międzynarodowym jest angielski który używa zaledwie 26-iu liter. Właściwie tylko koreański i grecki mają mniej a większość języków po prostu się nie mieści na standardowej klawiaturze
  •  

Todsmer

#4848
Łacina ma 23 litery, z czego 3 właściwie nieużywane (bądź rzadko używane): K, Y, Z.

26 liter używanych w angielszczyźnie to standard europejski (a nawet mniej, bo np w jest używane dość rzadko w Europie). W łacince _litery_ są _modyfikowane_ diakrytykami, a nie tworzone są nowe litery, jak w cyrylicy.
  •  

Grímkel

Zawsze myślałem, że angielskie słowo ,,tree" wymawia się [t͡ʃɹiː], a się okazało, że tak naprawdę wymawia się [t̠͡ɹ̠̊˔ʷɪi̯]. Fonetyka angielska jest dziwna.
  •  

CivilixXXX

Tak samo jak polskie sz to często nie [ʂ], a [s̠͑ʷ]
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

커래얟쓰

Czemu na siłę próbujesz forsować w polskim jakieś dzikie dźwięki XD
  •  

CivilixXXX

Przy dogłębnej fonrtycznej analizie tak wychodzi, njestety
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Kazimierz

Cytat: CivilixXXX w Lipiec 02, 2019, 20:21:40
Tak samo jak polskie sz to często nie [ʂ], a [s̠͑ʷ]
Gdzie niby? Co to za analizy?
  •  

커래얟쓰

Ehh zabawne jest to polskie sz i to ile można o nim pisać. No jak nie widzę problemu w sumie żeby to nasze ʂ z tym kwadracikiem na dole (musicie mi wybaczyć nie mam tego na ipowskiej klawiaturze w każdym razie chodzi o płaski język a nie czubek) przedstawić jako wycofane s tak w teorie hipotezę bajki o s̠͑ʷ nie uwierzę. Tak jak nie uznam sensu próby idealnego przedstawienia danego dźwięku za pomocą pierdyliarda diakrytykow. IPA jest narzędziem przybliżającym wymowę a nie alfą i omegą...
  •  

spitygniew

<sz> jest wymawiane nie z zaokrąglenien warg, tylko z ich wysunięciem do przodu, no ale to jest dźwięk którego nie da się oddać w ipowskim zapisie.
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Właśnie uzmysłowiłem sobie, że Zawiercie nazywa się tak dlatego, że leży za Wartą (z przegłosem sonant).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Kazimierz

Cytat: Dynozaur w Lipiec 10, 2019, 19:24:09
Właśnie uzmysłowiłem sobie, że Zawiercie nazywa się tak dlatego, że leży za Wartą (z przegłosem sonant).
O kurde, faktycznie. A to takie oczywiste w sumie xD
  •  

Łudomian

#4858
Niedawno sobie uświadomiłem, że księżyc to jest książę z przyrostkiem jak u dziedzica czy królewica, jeszcze niezruszczonym :0
Przy imek za dla czasu
  •  

Icefał

Albo i tłumaczenie greckiego nazwiska Παπαδόπουλος
  •