Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

Lol, właśnie się spotkałem z cenzurowaniem słów takich jak "głupek" (gl*pek), czy "matoł" (m*toł) :D. W ogóle rozwala mnie ta zasada, że przekleństwa należy cenzurować gwiazdką; to jest takie zrzucanie winy na czytającego: "Ja tak nie napisałem, to ty tak pomyślałeś!". Naprawdę, skoro już ktoś używa przekleństw to niech chociaż ma trochę odwagi a nie zachowuje się jak gimbusek, chowający się z petą w ryju za murkiem, kiedy idzie "facetka z bioli".
  •  

Ghoster

#2596
[...........]
  •  

Silmethúlë

Jednak sufiks -yni jest wciąż produktywny! Choć może urabianie formy żeńskiej od ,,gościa" to lekka przesada...

http://wyborcza.pl/1,140466,16724676,Gosc_niezgody__czyli_Monika_Platek_walczy_z_jezykiem.html
  •  

Ghoster

#2598
[...........]
  •  

Noqa

I tak rządzi facetka

In unrelated news, po trzech latach nauki chińskiego i pomimo czytania książek w tym języku, wciąż nie pojmuje, jak sobie ten język radzi bez oznaczania czasów. Bo markery aspektu dokonanego i ciągłego są, i możności czy chęci, ale jeszcze o niczym nie przesądzają. I wbrew nainwemu wyobrażeniu, to wcale nie jest tak, że w co drugim zdaniu siedzi wciśnięty na siłę okolicznik temporalny. Oni naprawdę sobie bez tego radzą!
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Cytat: Silmethúlë w Wrzesień 30, 2014, 13:47:21
Jednak sufiks -yni jest wciąż produktywny! Choć może urabianie formy żeńskiej od ,,gościa" to lekka przesada...

http://wyborcza.pl/1,140466,16724676,Gosc_niezgody__czyli_Monika_Platek_walczy_z_jezykiem.html

>Monika Płatek

I jeszcze te politpoprawne lewackie komentarze broniące jej xD Ech, Wyborcza...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Noqa w Wrzesień 30, 2014, 18:53:55
I tak rządzi facetka
Ale to słowo dobrze rozwiązuje problem przedładu Rdz 2, 23 w Biblii. Zamiast pokrętnych:

,,A człowiek powiedział: - Teraz to jest kość z kości moich i ciało z ciała mojego! Ona zwać się będzie mężową, ponieważ z męża jest wzięta." (Biblia Poznańska)
,,Wtedy rzekł człowiek: Ta dopiero jest kością z kości moich i ciałem z ciała mojego. Będzie się nazywała mężatką, gdyż z męża została wzięta." (Biblia Warszawska)

Można po prostu napisać:

,,A człowiek powiedział: - Teraz to jest kość z kości moich i ciało z ciała mojego! Ona zwać się będzie facetką, ponieważ z faceta jest wzięta."
  •  

Wedyowisz

Cytat: Ghoster w Wrzesień 29, 2014, 22:41:30
W ogóle kwestia przekleństw jest poroniona moim zdaniem. Nadają one emfazy wypowiedzi, często negatywnej, ale nie rozumiem skąd przeświadczenie, iż człowiek powinien wypowiadać się o wszystkich w sposób pozytywny, nawet jeśli opisuje ich niepochlebnie.

Spłaszczasz temat nie biorąc pod uwagę, że rzecz jest podsiąknięta myśleniem magicznym. Popęd do działania, do reakcji w sytuacji stresowej znajduje ujście w ,,działaniu przez słowa", zasadniczo akcie magicznym. Myślę, że nieprzypadkowo tyle jest przekleństw o tematyce seksualnej, jako że (abstrahując od ,,nieczystych" konotacji) genitalia, falliczne idole itp. przecież były z dawien dawna uznanym środkiem odpędzającym złe moce. Stąd pewnie wzięło się spore tabu otaczające te wyrazy. Jeszcze do niedawna istniało zresztą u ludu przeświadczenie, że ich nadużywanie może pociągnąć konkretne kłopoty przez zadarcie z którymś z demonów. Przykład można znaleźć u Pełki w ,,Polskiej demonologii ludowej".


стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Vilène

Filipińskie regiony CALABARZON, MIMAROPA, oraz topkek, SOCCSKSARGEN (dat słodki pięcioznak, CCSKS, wymawiany [ks]). Tak, wszystkie w całości wielkimi literami. Lepszych pomysłów na nazewnictwo nie mieli? oO
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Vilène

Cytat: CookieMonster93 w Październik 05, 2014, 23:40:03
https://www.facebook.com/russkaja.latinica
Lel
Brakuje jedynego słusznego systemu radzieckiego: Lübä, sjeş scipçy, — vzdoxnöt mer, — Kajf ƶguc!
  •  

Vilène

Niemcy to mają (jednak) czasem poczucie humoru. Otóż istnieje u nich pewien sposób na tworzenie uniseksualnych (tj. odnoszących się do ludzi wszystkich płci) form wyrazów polegający na wstawieniu w słowo znaku podkreślnika, np. Schüler_innen zastępujące Schülerinnen und Schüler. Ale to nie jest w tym zabawne, zabawna jest tego nazwa... Gender Gap.
  •  

Ghoster

#2607
[...........]
  •  

Suedpreussen

Cytat: Vilène w Październik 10, 2014, 23:44:33
Niemcy to mają (jednak) czasem poczucie humoru. Otóż istnieje u nich pewien sposób na tworzenie uniseksualnych (tj. odnoszących się do ludzi wszystkich płci) form wyrazów polegający na wstawieniu w słowo znaku podkreślnika, np. Schüler_innen zastępujące Schülerinnen und Schüler. Ale to nie jest w tym zabawne, zabawna jest tego nazwa... Gender Gap.

Ja się spotkałem tylko z pisaniem wielkiej litery w środku zdania, w tym samym celu, np. SchüllerInnen.
  •  

Todsmer

Gdzieś to już było na forze, zresztą.
  •