Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Wojtyła. Czy to jest polskie nazwisko?

Okazuje się, że niekoniecznie.

Po prusku waīdils oznacza "wajdelotę" (t.j. guślarza, kapłana pogańskiego), a wāitils to tyle co "mówca" (nomen agens od waițātwei "przemawiać, ogłaszać". Co więcej, na Litwie znane jest podobne nazwisko Wojdyło, Wojdyłło - prawdopodobnie pochodne od tego pierwszego.

Czytałem gdzieś kiedyś jakiś artykulik, w którym doszukiwano się niepolskich korzeni JP2, ale autor artykułu szukał ich raczej na Rusi. A może trzeba było szukać bardziej na północ?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

#3061
Zabójcy pewnego Wojciecha przewracają się w gro... wróć, nie wiem czy oni czasem nie ciałopalili.

Cytat: GhosterCzy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć dlaczego języczek jest ekskluzywnym organem dla ludzi (i niektórych gatunków człekokształtnych/jakiejś rasy psa)? Czy jest to jakiś organ, który wytworzył się tylko w celach osiągnięcia bardziej rozwiniętej komunikacji werbalnej? Jeśli tak, to jak łączy się to z tymi nielicznymi innymi ssakami, u których powstało coś na jego wzór?

Nikt nic. Czy to już pora na szach mad darwiny siarczyste?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Ghoster

#3062
[...........]
  •  

Wedyowisz

Mnie chyba mówili w trakcie edukacji że języczek spełnia jakąś tam rolę immunologiczną (co nie wyjaśnia, czemu reszta ssaków go nie potrzebuje; swoją drogą w kreskówkach zwierzaki ofc mają...), ale ręki nie dam sobie uciąć. Piszo, że języczek umożliwia lepsze zwilżanie tylnej ściany gardła. Może wyprostowana postawa często przybierana przez człekokształtne jakoś predysponuje do jej większego wysychania (w końcu ustawienie jamy nosowej wzgl. gardła jest inne).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

Podobno też kwestia picia wody pod dziwnym kątem. (z podniesioną szyją?)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#3065
[...........]
  •  

Wedyowisz

Cytat: Ghoster w Maj 28, 2015, 16:09:40
To bardzo ciekawe! Wspomniana przeze mnie rasa psa to nowogwinejski pies śpiewający, który, z filmów jakie widziałem, ludzi sobie skakać po drzewach; może też wpływało to na przepływ powietrza u nich w jakiś sposób? Chociaż to już chyba lekka nadinterpretacja - najciekawsze jest na ich temat oczywiście to, że wyją wyżej i częściej od wilków.

Ano: tak rozumując, i wiewiórki powinny mieć. Może ma jakąś inną funkcję u niego.
Cytat
Swoją drogą czy to tylko moje wrażenie, czy języczek umożliwia także zasysanie śliny z rejonów dalszych niż dziąsła? Samym językiem potrafię conajwyżej ułożyć kształt taki, by ślina ściekła z dziąseł i mniej-więcej obszaru palatalnego, do "głębszej operacji" potrzebuję już języczku - być może też ma to jakiś związek ze zwilżaniem narządów mowy?

Czy umożliwia zasysanie to nie wiem, ale ponoć sam wydziela z własnych gruczołów trochę.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

matriksoft

Colgá te! - Pasta do zębów zachęca mieszkańców Ameryki Południowej do powieszenia się.
void.
  •  

Noqa

Z tego co słyszałem to w Ameryce Południowej nazwę tej pasty wymawia się [kolx'ate] - może po to, żeby nie zachęcać.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

>obca nazwa czytana według zasad wymowy twojego języka jest pszypałowa
>anon to może wymawiajmy poprawnie
>wymowa z dupy xD
>gringocara.jpg
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

elslovako

W Hiszpanii trzeba było też zmieniać nazwę Mitsubishi Pajero, bo pajero to w hiszpańskim slangu "onanista".
  •  

Spiritus

No i jeszcze Francja i Toyota MR2 = Toyota est merdeux = Toyota jest gówniana.
  •  

Dynozaur

#3073
Znacie zapewne niejakiego Archona (kanał arhn.eu na Jótóbie, zbudował zresztą dość potężne imperjum).

Ma on strasznie dziwną wymowę niektórych głosek (zwłaszcza t/d), zastanawiam się, czy to wynik jakiejś wady wymowy, czy po prostu za bardzo zasiedział się w tej swojej WB (bo wymawia te głoski bardzo "po brytyjsku").

PS: Znałem go zanim był sławny (ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, że tak dziwnie gada...).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Canis

Cytat: Dynozaur w Maj 30, 2015, 22:52:58
Znacie zapewne niejakiego Archona (kanał arhn.eu na Jótóbie, zbudował zresztą dość potężne imperjum).

Ma on strasznie dziwną wymowę niektórych głosek (zwłaszcza t/d), zastanawiam się, czy to wynik jakiejś wady wymowy, czy po prostu za bardzo zasiedział się w tej swojej WB (bo wymawia te głoski bardzo "po brytyjsku").

PS: Znałem go zanim był sławny (ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, że tak dziwnie gada...).
W niektórych miejscach słychać tak, jakby miał dziąsłową wymowę /t/, /d/, albo coś pomiędzy zazębową a dziąsłową. Ale w większości przypadków ja raczej słyszałem normalne zazębowe /t/, /d/.
  •