Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

No właśnie "iść" to uregularnienie (do czasowników typu wieść-wiodę), to "ić" było formą nieregularną.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia


Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  



Dynozaur

Jeżeli takie naukowe konwencje uznajemy za "ortografje" no to sorry, ale PIE jest po prostu bezkonkurencyjny.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Czy to prawda, że angielskie butterfly i niemieckie Schmetterling związane są z legendą o jakichś wróżkach przekształcających się w motyle i kradnących masło?  :-o

Cytat: WikipediaFrom Schmetten ‎("cream") due to an old belief that witches transformed themselves into butterflies to steal cream and other milk products.[1] (Contrast the etymology of English butterfly.)

Cytat: WikipediaAlternate etymology connects the first element to butere ‎("butter"), as the name may have originally been applied solely to butterflies of a yellowish color. This may have merged later with the belief that butterflies ate milk and butter (compare: German Molkendieb and Low German Botterlicker ‎("butterfly", literally "butter-licker")), or that they excreted a butter-like substance (compare: Dutch boterschijt ‎("butterfly", literally "butter-shitter")). More at butter, fly.
  •  

Obcy

Cytat: Dynozaur w Wrzesień 03, 2015, 21:47:30
No właśnie "iść" to uregularnienie (do czasowników typu wieść-wiodę), to "ić" było formą nieregularną.

Nie miałem na myśli gramatyki, tylko historię języka. Z punktu gramatyki to oczywiste, że iść jest regularne (poza formą przeszłą) i pasuje do wzorca XI.
  •  

Wedyowisz

Cytat: elslovakoOtwieramy konkurs na najbrzydsze ortografie świata?

Średniowieczna czeska była dość ohydna, a właściwie jeden ze stosowanych wtedy systemów (zzconchzal = skončal). Nie jestem jakimś fanatycznym ptaszkolubem, ale come on...

Często saanicz jest uznawany za wybitnie brzydki i spaprany. Szczerze, ciężko mi to ocenić, języki saliszańskie same w sobie są tak egzotyczne i odległe od wszelkich europejskich kanonów estetycznych, że ortografia robi niewielką różnicę. W każdym razie szokuje dziwnymi diakrytykami i używaniem prawie samej majuskuły. No ale: Rzymianie też mieli tylko majuskułę, więc trudno to uznać za jakiś gwałt na alfabecie łacińskim.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Cytat: Wedyowisz w Wrzesień 09, 2015, 20:21:14
Cytat: elslovakoOtwieramy konkurs na najbrzydsze ortografie świata?

Średniowieczna czeska była dość ohydna, a właściwie jeden ze stosowanych wtedy systemów (zzconchzal = skončal).

Pytanie, czy takie konwencyjki można w ogóle nazwać ortografiami. Na etapie kształtowania się norm zapisu chyba każdy język przechodzi przez takie potworki. Przypominam, że i w polszczyźnie był czas kiedy "uszy" można było zapisać jako vssi...
  •  


Wedyowisz

#3206
Cytat: Mahtlactli Omome Tochtli w Wrzesień 09, 2015, 20:25:59

Pytanie, czy takie konwencyjki można w ogóle nazwać ortografiami. Na etapie kształtowania się norm zapisu chyba każdy język przechodzi przez takie potworki.

Chyba zwłaszcza te, mówiący którymi wybrali z przyczyn politycznych wybitnie wówczas nieprzystosowany do potrzeb języków słowiańskich alfabet łaciński. Ówczesna cyrylica w porównaniu z łacinkami to jak Concorde w porównaniu z dwupłatem braci Wright. Dało się w średniowieczu zrobić zaskakująco fonemiczną i niebrzydką ortografię, potrzeba było rzecz jasna nieco talentu i miłości do konkretnego języka.
Cytat
Przypominam, że i w polszczyźnie był czas kiedy "uszy" można było zapisać jako vssi...

Nie spotkałem się z polskim średniowiecznym systemem, który byłby aż tak brzydki i cudaczny jak powyższy czeski. To jest jakaś kulminacja. I nie jest to, jak piszesz, ,,konwencyjka" właściwa dla jakiegoś jednego jedynego tekstu.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Vilène

#3207
Żirik znowu odpierdolił coś głupiego odc. 75134895:
Cytat
Rosja ma w swoich granicach Krym? Już niedługo nie będzie można zarzucić jej tego wprost. Półwyspowi prawdopodobnie zostanie przywrócona starożytna nazwa "Tauryda".

[...]

Jako pierwszy pomysł ten wysunął deputowany Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu), lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski.

- Tauryda - to grecka nazwa. I Sewastopol, Teodozja, Kercz - to wszystko greckie. Krym - to nazwa czysto krymskotatarska. A wszystko powinno być pierwotne! Nie Wołgograd lecz Carycyn, nie Kirow, lecz Wiatka, nie Uljanowsk lecz Symbirsk, nie Noginsk, lecz Bogorodzk - powiedział Żyrinowski.

http://swiat.newsweek.pl/rosja-chce-przywrocic-krymowi-starozytna-nazwe-tauryda,artykuly,355554,1.html

Może i z przywróceniem starych nazw Carycynowi, Wiatce i Symbirskowi ma rację, to że nie wie że Carycyn nie jest wcale od cara tylko od tatarskiego Sarı Su można mu wybaczyć, traktowanie Sewastopola jako Oryginalnej Starogreckiej Nazwy właściwie też, ale nic nie usprawiedliwia mówienia że Kercz brzmi jak cokolwiek greckiego...
  •  

spitygniew

Wiedziałem, że rozpoczynanie czytania artykułu nt. językoznawstwa w mainstreamowym medium nie jest dobrym pomysłem...
P.S. To prawda.
  •  

Caraig

Cytat: spitygniew w Wrzesień 24, 2015, 21:28:14
Wiedziałem, że rozpoczynanie czytania artykułu nt. językoznawstwa w mainstreamowym medium nie jest dobrym pomysłem...


Chyba muszę się przejść.
  •