Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mahtlactli Omome Tochtli

Cytat: Towarzysz Mauzer w Grudzień 21, 2016, 01:13:31
No jest, jest: Crvena Zvezda, crijevo, crpiti-iscrpljen, crijep, crv i sumie chyba tyle z żywych do dziś rdzeni.

Jeszcze jest takie państwo, Crna Gora ;)
  •  

spitygniew

Cytat: Towarzysz Mauzer w Grudzień 21, 2016, 18:23:29
No a Słoweńcy, zdawałoby się, umieją, bo mają črn, črv. Tylko że to jest takie łże-[r̩], bo wymawia się ze szwą [čərn], ['čəru] (sic!).
Większość przynajmniej Chorwatów /r̩/ wymawia dla mnie jak [ɐr].
P.S. To prawda.
  •  

CookieMonster93

@up: Z tego, co gdzieś wyczytałem, to zgłoskotwórcze r jest właśnie realizowane w jakimś dialekcie jako ar. Myślę, że warto to gdzieś sprawdzić, samemu póki co nie chce mi się szukać.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pluur

  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pluur

  •  

Silmethúlë

#3786
Cytat: Pluur w Grudzień 27, 2016, 21:25:20
Gramatyka arabska po polsku z 1934

Pieprzeni islamiści już wtedy panoszyli się po europejskich uniwersytetach...

EDIT: o piśmie arabskim: ,,wyjątek stanowią, po ostatniej rewolucji, ludy muzułmańskie w Z.S.R.R., które mają teraz alfabet łaciński z /pewnemi znakami/;" – no tak... trudno byłoby mieć alfabt łaciński bez znaków...
  •  

Feles

Cytat: Pluur w Grudzień 27, 2016, 21:25:20
Gramatyka arabska po polsku z 1934

O, ciekawe.

> ح  ha brzmi  jak polskie h  w  słowie  handel,  lecz  z  silniej­szym  przydechem
> خ  cha posiada artykulację bardziej  przydechową,  niżeli  polskie  ch/ por.niem.  ch/
> ه  ha  odpowiada polskiemu h   z słabszym przydechem aniżeli ح

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wercyngetoryks

ChWDChRL
  •  

Dynozaur

Znalazłem u Brü ciekawe przysłowie (pochodzące z Proverbiorum Polonicorum Rysińskiego):
Łępaj wałacha, Parulu!

Czyżby XVI-wieczna wersja "kimnij prątla i pali się łąka"? xDDDDDDDDD (pozdro dla kumatych... a właściwie jedynego kumatego, wiadomo kogo xD)
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  


spitygniew

http://sjp.pwn.pl/ciekawostki/Mlodziezowe-slowo-roku-rozstrzygniecie-akcji;199794.html

"Z polskich skrótów ciekawy jest RIGCZ (rozum i godność człowieka), często używane ironicznie, ale także jako istotna wartość. Fraza ,,rozum i godność człowieka" pojawiła się po raz pierwszy w apelu obrońców religii i pamięci Jana Pawła II w roku 2012, kopiowanym w dyskusjach internetowych jako tzw. pasta."
P.S. To prawda.
  •  

elslovako

"Na trzecim miejscu z 60 głosami są ex aequo: BEKA (BECZKA, BEKOWY), MASAKRA (MASAKRACJA, MASAKRYCZNY) i powitanie GITARA SIEMA."

nie wierzę że przeczytałem to własnymi oczami
  •  

Caraig

  •  

Spiritus

Paulinka udowadnia, że preskryptywizm jest dobry, nie używając ani jednego rzeczywistego argumentu.
Noż kuźwa, a klikłem, bo miałem nadzieję, że chociaż znajdę jakiś ciekawą myśl, a tu jak zwykle dupa ;(.

BTW, z tego, co widzę po paru latach, to większość jej komentarzy to wciąż "fajna dupa", tylko w coraz bardziej wyszukanej formie.
  •