Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

Cytat: Dynozaur w Sierpień 09, 2018, 21:14:34
Trochę nazewniczego (i heraldycznego) raka prosto z serca Polski.
No ale z drugiej strony, czy w przeszłości takie procesy nie zachodziły (że po jakiejś bitwie/wydarzeniu dodawano coś do nazw?).
Swoją drogą ten herb uroczy xD
  •  

Dynozaur

Cytat: Pluur w Sierpień 10, 2018, 08:59:29
Cytat: Dynozaur w Sierpień 09, 2018, 21:14:34
Trochę nazewniczego (i heraldycznego) raka prosto z serca Polski.
No ale z drugiej strony, czy w przeszłości takie procesy nie zachodziły (że po jakiejś bitwie/wydarzeniu dodawano coś do nazw?).
Swoją drogą ten herb uroczy xD

Nawet jeśli dochodziło, to ja się temu sprzeciwiam. Żadna bitwa nie jest tego warta, a na pewno nie taka o tak oczywistym propagandowym wydźwięku.
Poza tem, to dookreślenie dołożono "poniewczasie", a nie zaraz po wydarzeniu, co dodatkowo odbiera mu rację bytu.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  


Pluur

  •  

spitygniew

Ghoster, a samogłoski faryngalizowane potrafisz wymówić?
P.S. To prawda.
  •  

spitygniew

#4670
del
P.S. To prawda.
  •  

Icefał

Angielski rozróżnia wyrażenia:
Northern America, North America
Middle America, Central America
  •  

Ainigmos

#4672
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Po angielsku sinus to nie jest funkcja sinus, tylko zatoka. Funkcja sinus to sine.
  •  

Wedyowisz

#4675
I saw the sine and it opened up my eyes...

Cytat: PluurSwoją drogą ten herb uroczy xD

Tylko niestety kiczowaty aż zęby bolą, takie januszowe patrio-polo.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Cytat: Wedyowisz w Sierpień 28, 2018, 09:30:06
Cytat: PluurSwoją drogą ten herb uroczy xD

Tylko niestety kiczowaty aż zęby bolą, takie januszowe patrio-polo.

I pewnie dlatego "uroczy" xDDDDDDD
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Rosyjski czasownik победить nie posiada formy tylko 1.os.lp. Więc żeby powiedzieć "zwyciężę", to trzeba powiedzieć np. "odniosę zwycięstwo". Dziwne to, bo w języku polskim nie ma analogicznych przypadków.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Obcy w Sierpień 31, 2018, 14:14:16
Rosyjski czasownik победить nie posiada formy tylko 1.os.lp. Więc żeby powiedzieć "zwyciężę", to trzeba powiedzieć np. "odniosę zwycięstwo". Dziwne to, bo w języku polskim nie ma analogicznych przypadków.

Co ciekawe w rosyjskim jest całkiem sporo takich czasowników, którym w języku literackim brakuje jakiejś formy. Generalnie jest to tryb rozkazujący albo 1 os. l. poj. cz. ter. tr. ozn. Jest lista na wikisłowniku. Jeszcze przychodzi mi na myśl ехать, który nie ma literackiego trybu rozkazującego.

W polskim są za to czasowniki które są rzadko używane w jednym z czasów, np. mówi się zmarł, ale zemrze jest obecnie bardzo rzadkie,  podobnie wspiął się i wespnie się.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

#4679
Cytat: Wedyowisz w Sierpień 31, 2018, 15:25:44W polskim są za to czasowniki które są rzadko używane w jednym z czasów, np. mówi się zmarł, ale zemrze jest obecnie bardzo rzadkie,  podobnie wspiął się i wespnie się.

Ja używam obu regularnie. No ale ja Dynozaurem jestem xDDDDDDDD


W ogóle, Rosjanie mają jakiś dziwny problem z 1 pers. sing. pres. czasowników i-konjugacyjnych. Jakby się bali alternacji jotacyjnej... Kurwa, jak można tak nie ogarniać morfofonologji własnego języka?

Okej, polaczky mają podobną "fobję" co do Loc. sing. rzeczowników a-tematycznych z tematem zakończonym na /x/ (w przypadku tych zapisywanych przez "samo h" nawet częściowo uzasadnioną), ale przynajmniej u nas słowniki nie negują istnienia form musze, sosze czy watadze (na pohybel sztucznej "wataże" - tej z kolei to ja nie uznaję) i raczej użytkownicy języka z IQ większym od swojego rozmiaru buta nie mają z tym problemu.

Chociaż, nie wiedzieć czemu, Frajerfoks podkreśla mi "musze" (uznaje to za błąd zam. "muszę"?).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •