Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

barthlome


Byłem na tej konwencji, Biedroń używał pojęcia ,,godko ślonska", czym wywoływał we mnie niesamowite zażenowanie.
Ślůnzok, uobrůńca sztojerowyj uortografije.
  •  

Obcy

Cytat: barthlome w Luty 14, 2019, 18:25:53
Byłem na tej konwencji, Biedroń używał pojęcia ,,godko ślonska", czym wywoływał we mnie niesamowite zażenowanie.

To rażące naruszenie historycznego iloczasu (a/o) i przyjętej kolejności przydawek, powinna interweniować jakaś Rada Języka Śląskiego czy coś w ten fason... Z drugiej strony może chociaż za ten miły gest zdobędzie trochę głosów u z natury nieco bardziej konserwatywnych Ślązaków..

Moje pytanie z kolei dotyczy pisowni kaszubskiej. Dlaczego te różne fanpage'e szerzące język i kulturę kaszubską stosują jakąś inną ortogarfię? To znaczy v zamiast w, j zamiast i zmiękczającego, o z blewiązką zamiast ą...

  •  

Henryk Pruthenia

Oczywiście powinien powiedzieć gwara śląska.

barthlome

Cytat: Obcy
Moje pytanie z kolei dotyczy pisowni kaszubskiej. Dlaczego te różne fanpage'e szerzące język i kulturę kaszubską stosują jakąś inną ortogarfię? To znaczy v zamiast w, j zamiast i zmiękczającego, o z blewiązką zamiast ą...
A to zasługa Maćka Bandura, który mocno hejtuje rozwiązania oficjalnej kodyfikacji. Poza tym, co wspomniałeś, jest jeszcze ú na dawne długie u i inny zapis miękkich spółgłosek. Wyjaśnione jest wszystko w Skrze, ale nie mam linka pod ręką.
Ślůnzok, uobrůńca sztojerowyj uortografije.
  •  
    Pochwalone przez: Obcy

spitygniew

Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 14, 2019, 18:34:54
Oczywiście powinien powiedzieć gwara śląska.
A nie, bo "dialekt".
P.S. To prawda.

Torkan

Cytat
Oczywiście powinien powiedzieć gwara śląska.
Dialekt. Gwary to w Zabrzu, Katowicach czy Dąbrowie Górniczej.
  •  

spitygniew

Cytat: barthlome w Luty 14, 2019, 18:45:58
A to zasługa Maćka Bandura, który mocno hejtuje rozwiązania oficjalnej kodyfikacji.
W ogóle to śmieszna przypadłość tych wszystkich mniejszościowych gadek - robienie wszystkiego, by tylko utrudniać zdobycie im prestiżu i łatwości dla nauczenia się dla tych mniej zawziętych, i to przez samych ich propagatorów. Nie ma ustalonego sposobu zapisu? To stwórzmy od razu pięć. Nie ma języka literackiego? To stwórzmy dwa, jeszcze dzieląc nasz mały język na dwa jeszcze mniejsze. To ostatnie to oczywiście do łużyckiego, który ma kolejne odstraszające utrudnienie: po co zapisywać każde [w] jako <w>, niech niektóre pisze się <ł> by było Jak W Innych Słowiańskich, a że dzieci muszą się uczyć gdzie jest która litera, to mniejsza.
P.S. To prawda.

Ainigmos

Jeśli dojdzie do synkopy i przegłosu, to wtedy sęp wystąpi. xD
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Dynozaur

#4793
Małoruskie miasto Biała Cerkiew miejscowi Żydzi nazywali w jidyszu Szwarc Tume, gdzie "szwarc" to oczywiście czarny, a "tume" to pejoratywne określenie na świątynię chrześcijańską (dosł. "miejsce nieczyste").

Celnie obrazuje to ichnie podejście do chrześcijaństwa...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

No w sumie, nie kojarzę polskiego pejoratywizmu na synagogę...
P.S. To prawda.
  •  

커래얟쓰

Według was zaokrąglona szwa kwalifikuje się pod "przednią zaokrągloną? Bo według WALSa owszem. Np mandżurska

https://wals.info/feature/11A#0/38/148
  •  

Henryk Pruthenia

Ale ta mandżurska szwabto dźwięk mutant jest. I wymawiana była dość różnorako, z tego, co pamiętam. I była strasznie niestabilna.

Obcy

CytatOcenia się, że np. 77% Amerykanów, 47% Polaków i 28% Szwedów ma problemy ze zrozumieniem tekstów, a mianem sprawnych językowo można nazwać w tych trzech krajach odpowiednio tylko 2%, 21% i 32% mieszkańców (według International Adult Literacy Society).

No to szach mat, Amerykańce!
  •  

elslovako

  •  

커래얟쓰

  •