Autor Wątek: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne  (Przeczytany 297224 razy)

Offline 커래얟쓰

• Keoraeyaetsseu
  • 어둠 속에
  • Konlangi: Ański, Rodański
Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« Odpowiedź #4860 dnia: Lipiec 14, 2019, 16:19:29 »
IMPERIUM WIETNAMU
黑翅膀

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #4861 dnia: Lipiec 17, 2019, 22:20:44 »
Pewnie było to już wrzucane (może nawet przeze mnie), ale...
Lista żmudzkich egzonimów!
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

The following users thanked this post: Kazimierz

Offline 커래얟쓰

• Keoraeyaetsseu
  • 어둠 속에
« Odpowiedź #4862 dnia: Lipiec 25, 2019, 20:49:12 »

Co ?
IMPERIUM WIETNAMU
黑翅膀

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #4863 dnia: Lipiec 25, 2019, 23:26:50 »
Kontekst?

Offline 커래얟쓰

• Keoraeyaetsseu
  • 어둠 속에
« Odpowiedź #4864 dnia: Lipiec 27, 2019, 02:51:11 »
Informacja pochodzi z WALSa - https://wals.info/feature/16A#2/20.3/148.5
Swoją drogą chyba najlepsze źródło informacji o lingwistyce w szerokim znaczeniu tego słowa jakie istnieje w internecie.

Dziwi mnie poprostu fakt że w takim języku jak mandaryński akcent dynamiczny nie dość że instnieje (dalej dla mnie to jakiś absurd ale nie jestem w temacie więc się nie wypowiadam) to jest leksykalny.... Sam WALS nie jest bezbłędny więc nie wiem jak na to patrzeć.

Ktoś obeznany się wypowie? Ghoster, ciasteczkowy potworze, pomocy ! Wiecie coś o akcencie w mandaryńskim?
IMPERIUM WIETNAMU
黑翅膀

Offline Ghoster

« Odpowiedź #4865 dnia: Lipiec 27, 2019, 10:48:10 »
Tony implikują akcentuację tylko niebezpośrednio - jeśli któreś są "silniejsze" (co się różni od języku do języku), to mogą być bardziej akcentowane.
W mandaryńskim występują 4 tony i niestety panuje przeświadczenie, że jest coś takiego jak "5 sekretny/mistyczny/nieokreślony/neutralny ton", co w praktyce oznacza po prostu tyle, że jest to słabo akcentowany któryś z pozostałych tonów.

The following users thanked this post: 커래얟쓰

Offline 커래얟쓰

• Keoraeyaetsseu
  • 어둠 속에
« Odpowiedź #4866 dnia: Lipiec 27, 2019, 12:52:15 »
Tony implikują akcentuację tylko niebezpośrednio - jeśli któreś są "silniejsze" (co się różni od języku do języku), to mogą być bardziej akcentowane.
W mandaryńskim występują 4 tony i niestety panuje przeświadczenie, że jest coś takiego jak "5 sekretny/mistyczny/nieokreślony/neutralny ton", co w praktyce oznacza po prostu tyle, że jest to słabo akcentowany któryś z pozostałych tonów.

Dzięki  :)
Czyli mam rozumiec że w takim razie „neutralnotoniaste” pytające ma albo 們 czy 的 można interpretować jako pełnoprawne sufixy ?
IMPERIUM WIETNAMU
黑翅膀

Offline Ghoster

« Odpowiedź #4867 dnia: Lipiec 27, 2019, 17:26:19 »
吗 ma pierwszy ton (ale może /44/ albo /33/, nie tylko /55/ - ogółem pierwszy ton polega bardziej na stałości niż wysokości), 们 i 的 drugi.
Nie radzę interpretować czegokolwiek w chińskim jako "sufiksu". To terminologia łacińska i sprawdza się w językach aglutynacyjnych i fleksyjnych. W izolujących każde słowo ma zdecydowanie większą niezależność gramatyczną (chociaż 们 chyba jeszcze nie spotkałem w innej pozycji niż tej bazowej, vide 我们,你们,朋友们,学生们 等等).

Offline Henryk Pruthenia

• Moderatór
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #4868 dnia: Lipiec 27, 2019, 17:38:52 »
Ghoster, zobiłbyś też publiczny wykład o sposobach nauki języka, sądzę, że będzie dla wielu ciekawy.

Offline 커래얟쓰

• Keoraeyaetsseu
  • 어둠 속에
« Odpowiedź #4869 dnia: Lipiec 27, 2019, 19:13:44 »
Ghoster, zobiłbyś też publiczny wykład o sposobach nauki języka, sądzę, że będzie dla wielu ciekawy.

Podbijam. Fajnie by było

Skoro już jesteśmy przy chińskim to jeszcze jedno pytanie mam. Dlaczego ich bezdzwieczne głoski brzmią zupełnie jakby były dzwieczne? Czy dlatego ze w mowie je zwyczajnie udźwieczniają (bo w sumie czemu nie skoro nie mają kontrastu, vide koreański manewr), czy może to są jakieś mutanty typu te jawajskie albo ponoćszanghajskie b̥ (nawet nie wiem jak to wypowiedzieć) czy może mam poprostu tępy słuch?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2019, 19:52:28 wysłana przez 커래얟쓰 »
IMPERIUM WIETNAMU
黑翅膀

Offline Henryk Pruthenia

• Moderatór
  • Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #4870 dnia: Lipiec 27, 2019, 20:46:51 »
Tam masz opozycję lenis : fortis, do opozycji dochodzi jeszcze przydech przydech/

Offline Onoma

« Odpowiedź #4871 dnia: Lipiec 27, 2019, 20:54:04 »
Ta bezdźwięczność jest fonemiczna, to znaczy, że bezprzydechowe nawet jak są lekko dźwięczne (i my je słyszymy jako dźwięczne), to dla rzeczącego różnica jest raczej w przydechu. To samo jest w angielskim i niemieckim, miałem kilka sytuacji że polskie /k/ stało się... /g/ w ustach ich użytkowników.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #4872 dnia: Lipiec 27, 2019, 21:34:39 »
W mandaryńskim nie ma dźwięcznych plozywów (przynajmniej jeśli definiujemy je tak jak nasze "d", "g", "b"). To co Ci brzmi jak dźwięczne to po prostu to, że ich bezdźwięczne mają o wiele mniej aspiracji niż nasze bezdźwięczne, przez co żeby wybrzmiewały, to muszą je mówić o wiele mocniej (jak masz kontakt, to powiedz Chińczykowi, by powiedział Ci bardzo głośno 大, jakby chciał komuś naprawdę zaprezentować jak duże coś jest - jeśli jest z północy, to wymówi to bardzo mocno i zrozumiesz). Podejrzewam że na ten typ wymowy w ogóle nie ma słowa w zachodniej fonetyce, więc dalej nie pomogę.
To co jest u nas rozumiane jako dźwięczne słyszałem w chińskim w bardzo, bardzo marginalnych sytuacjach, zazwyczaj w ustach ludzi, których natywnymi językami są jakieś południowe dialekty typu Hokka czy Minnan, które te dźwięczne mają.

Co do tego jak się uczyć języków to jest wystarczająco materiałów w internecie. Polecam na YT kanały Steve'a Kaufmanna, Luki (Luca) Lampariello, Vladimira Skultety (szczególnie ostatniego jeśli chodzi o chiński) albo kanały zgromadzeń typu "Polyglot Gathering".

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #4873 dnia: Lipiec 27, 2019, 22:10:03 »
Ta bezdźwięczność jest fonemiczna, to znaczy, że bezprzydechowe nawet jak są lekko dźwięczne (i my je słyszymy jako dźwięczne), to dla rzeczącego różnica jest raczej w przydechu. To samo jest w angielskim i niemieckim, miałem kilka sytuacji że polskie /k/ stało się... /g/ w ustach ich użytkowników.
A ja niemieckie g, d, b słyszę często jako bezdźwięczne.

Offline Icefał

« Odpowiedź #4874 dnia: Lipiec 27, 2019, 23:05:23 »
Czy w duńskim z tymi fonemami jest mniej więcej to samo co w chińskim?