Polska cyrylica a kwestia nosówek urojonych

Zaczęty przez Dynozaur, Czerwiec 27, 2012, 17:54:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

CookieMonster93

Cytat: Ⓐ Vilén w Czerwiec 28, 2012, 12:12:22
Za to większość Polaków wymawia to tak samo, i tak samo stanowi norma języka polskiego.

Za to większość Polaków pisze to inaczej i tak samo stanowi norma języka polskiego. (...) ^^
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Vilène

Cytat: CookieMonster93 w Czerwiec 28, 2012, 12:13:34
Za to większość Polaków pisze to inaczej i tak samo stanowi norma języka polskiego. (...) ^^
Większość Polaków pisze też inaczej "góra" i "kura", co nie oznacza, że w wymowie się różnią.
  •  

Todsmer

Cytat: CookieMonster93 w Czerwiec 28, 2012, 12:13:34
Za to większość Polaków pisze to inaczej i tak samo stanowi norma języka polskiego. (...) ^^

Kiepski argument.
  •  

Canis

Cytat: Ⓐ Vilén w Czerwiec 28, 2012, 12:12:22
Za to większość Polaków wymawia to tak samo, i tak samo stanowi norma języka polskiego. Mnie nie obchodzi, jak mówią jednostki, które jeszcze mają w zwyczaju twierdzić, że mówią inaczej niż naprawdę mówią.
> podchodzenie bezkrytycznie do normy
> wyznawanie normy
śmiechłem
  •  

CookieMonster93

Cytat: tqr w Czerwiec 28, 2012, 12:15:48
Cytat: Ⓐ Vilén w Czerwiec 28, 2012, 12:12:22
Za to większość Polaków wymawia to tak samo, i tak samo stanowi norma języka polskiego.
Cytat: CookieMonster93 w Czerwiec 28, 2012, 12:13:34
Za to większość Polaków pisze to inaczej i tak samo stanowi norma języka polskiego. (...) ^^

Kiepski argument.

Zauważ zależność. Właśnie to samo zrobił Vilen i chciałem mu to uświadomić. Tak ironicznie. :) Nie miałem na celu przedstawiania swojego argumentu.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Todsmer

Tylko zauważ,  że nie dyskutujemy nad łacinką, ale nową cyrylicą.

EDIT: @Canis: Nie wierzę, że wymawiasz ɔ̃ w trąba :)
  •  

Silmethúlë

Mi tam się wydaje, że w "bombie" wymawiam wyraźne [m], którego w "trąbie" nie mam, ale to może być kwestia mówienia teraz starannie, żeby coś sobie udowodnić. Przydałyby się nagrania samego siebie przy szybkiej mowie.

W każdym razie, Vilén, pozwól nam odróżniać sobie om i ą, jak i my pozwalamy tobie na rozróżnienie między słowami Dania i dania.
  •  

CookieMonster93

@tqr
Nad nosówkami też, więc offtopu nie ma. Bo rozważamy przyjęcie ę,ą do cyrylicy i zasady ich wprowadzenia.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Canis

Cytat: tqr w Czerwiec 28, 2012, 12:18:47
Tylko zauważ,  że nie dyskutujemy nad łacinką, ale nową cyrylicą.

EDIT: @Canis: Nie wierzę, że wymawiasz ɔ̃ w trąba :)
Czemu miałbym nie wymawiać? Przecież tak się mówi. Jak chcesz mówić, tromba? To nawet trudne anatomicznie...
  •  

CookieMonster93

Cytat: Canis w Czerwiec 28, 2012, 12:22:06
Cytat: tqr w Czerwiec 28, 2012, 12:18:47
Tylko zauważ,  że nie dyskutujemy nad łacinką, ale nową cyrylicą.

EDIT: @Canis: Nie wierzę, że wymawiasz ɔ̃ w trąba :)
Czemu miałbym nie wymawiać? Przecież tak się mówi. Jak chcesz mówić, tromba? To nawet trudne anatomicznie...

['trɔ̃mba] :)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Vilène

Cytat: Silmethúlë w Czerwiec 28, 2012, 12:19:20
W każdym razie, Vilén, pozwól nam odróżniać sobie om i ą
A se w wymowie rozróżniajcie, tylko nie narzucajcie tego innym, i nie wpierajcie, że to jest powszechna wymowa. A najlepiej zajmijcie się nie wiem, jakąś dyskusją na temat akcentów w połabskim czy przekleństw w czakawskim, to lepiej wam wychodzi niż dyskusje na temat fonologii języka polskiego. Może dlatego, że ani połabski, ani czakawski nie są waszym językiem rodzimym, i podchodzicie do tego neutralnie, zamiast powtarzać wbite wam przez lata przez polonistów uprzedzenia.
  •  

Todsmer

@CookieMonster
No tak, ale przy wprowadzaniu innego alfabetu istotniejsza jest wymowa, dopiero potem aktualna pisownia.

@Canis:
nie, z tym ɰ̃ czy co tam jest, ale bez nosowej samogłoski.
  •  

Canis

Cytat: CookieMonster93 w Czerwiec 28, 2012, 12:23:34
Cytat: Canis w Czerwiec 28, 2012, 12:22:06
Cytat: tqr w Czerwiec 28, 2012, 12:18:47
Tylko zauważ,  że nie dyskutujemy nad łacinką, ale nową cyrylicą.

EDIT: @Canis: Nie wierzę, że wymawiasz ɔ̃ w trąba :)
Czemu miałbym nie wymawiać? Przecież tak się mówi. Jak chcesz mówić, tromba? To nawet trudne anatomicznie...

['trɔ̃mba] :)
Przecież to napisałem, LOL.
  •  

Canis

Cytat: Ⓐ Vilén w Czerwiec 28, 2012, 12:24:06
Cytat: Silmethúlë w Czerwiec 28, 2012, 12:19:20
W każdym razie, Vilén, pozwól nam odróżniać sobie om i ą
A se w wymowie rozróżniajcie, tylko nie narzucajcie tego innym, i nie wpierajcie, że to jest powszechna wymowa. A najlepiej zajmijcie się nie wiem, jakąś dyskusją na temat akcentów w połabskim czy przekleństw w czakawskim, to lepiej wam wychodzi niż dyskusje na temat fonologii języka polskiego. Może dlatego, że ani połabski, ani czakawski nie są waszym językiem rodzimym, i podchodzicie do tego neutralnie, zamiast powtarzać wbite wam przez lata przez polonistów uprzedzenia.
Moi poloniści by raczej potwierdzili Twoje słowa, może dlatego że bazują na literaturze, a nie na analizie tego, co wokoło siebie słyszą.
  •  

CookieMonster93

#59
Cytat: Canis w Czerwiec 28, 2012, 12:24:58
Cytat: CookieMonster93 w Czerwiec 28, 2012, 12:23:34
Cytat: Canis w Czerwiec 28, 2012, 12:22:06
Cytat: tqr w Czerwiec 28, 2012, 12:18:47
Tylko zauważ,  że nie dyskutujemy nad łacinką, ale nową cyrylicą.

EDIT: @Canis: Nie wierzę, że wymawiasz ɔ̃ w trąba :)
Czemu miałbym nie wymawiać? Przecież tak się mówi. Jak chcesz mówić, tromba? To nawet trudne anatomicznie...
['trɔ̃mba] :)
Przecież to napisałem, LOL.

Wiem, a ja dopisałem IPA. Nie mogę? :)

Cytat: tqr w Czerwiec 28, 2012, 12:24:41
@CookieMonster
No tak, ale przy wprowadzaniu innego alfabetu istotniejsza jest wymowa, dopiero potem aktualna pisownia.

True. :) Ale naprawdę uważasz, że ę,ą nie byłyby brane pod uwagę? Moim zdaniem wprowadzono by je, chociażby dla uproszczenia. :P
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •