Весінъ ва́нь - Język weski

Zaczęty przez Todsmer, Grudzień 02, 2015, 23:28:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Całkiem niedawno, w południowo-zachodniej Bułgarii, wysoko w rodopskich dolinach, odkryto nowy język. Весінъ ва́нь [ˈvɛsinəh ˈvaːnʲəh], bo tak się zwie ten język, jest używany przez około 100 - 200 osób. Jak już wspomniałem, mieszkają oni w Rodopach, przez Wesków zwanych Сѣбън [ˈsæːʋn̩]. Przez wieki okoliczna ludność nazywała ich Turkami, a nikt się nie pokwapił, żeby sprawdzić, czy tak jest naprawdę.

Jak się łatwo domyśleć, ва́нь oznacza "język". Jest to kognat ang ban i boon (a zwłaszcza tego ostatniego).

Więcej będzie jutro. Nawiasem mówiąc, podałem już chyba wystarczająco dużo informacji, żeby można zgadywać pochodzenie :)
(hint: wymowa powinna wykluczyć przynajmniej jedną z teorii)
  •  

Wedyowisz

Весінъ to jakiś kognat wieś/wajśja/oikos? Poza tym (przypuszczalnie) muzułmanie skwapliwe używający — przedreformowej — cyrylicy w tym miejscu świata → lekki dysonans.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

#2
Nie, to nie kognat wsi. Весінъ to Вéсі-інъ, gdzie -інъ to sufiks tworzący przymiotnik, a Вéсі to nazwa własna, w liczbie mnogiej dodajmy. Nie powiem więcej, bo od razu będzie wiadomo do jakiej rodziny ten język należy.

A, i nie byli muzułmańscy, to prawowierni chrześcijanie, Turkami zostali nazwani z powodu swojej mowy, jak i pewnych etymologii ludowych. Więc chyba nieco Twój dysonans się zmniejsza, jak myślę :)

Zgadujcie dalej :)
(hint2: lokalizacja i nazwa własna)
  •  

Toivo

#3
Strzelę bardzo w ciemno, ale to wygłosowe -s > -h kojarzy mi się z sanskrytem. Czyżby indoirańskie?

edit: Intuicja podpowiada mi jeszcze hetyckie, ale zupełnie nie wiem dlaczego.
  •  

Todsmer

Ok, widzę że nie zgadniecie. Вéсі [ˈveːsi] < Bessi. Czyli język jest tracki :)
Co do pozostałych nazw: Сѣбън = Haemus Mons (trc. *saimon) = Góry Bałkańskie.

Możliwe też, że dlatego nazywano ich Turkami.

Jako, że język tracki jest bardzo słabo znany, więc de facto wywodzę go nie z trackiego, ale z konlangu o nazwie język tracki :D
Zresztą jezyk ten też ma cechy dackie. I greckie. I bałtyckie.
  •  

Wedyowisz

#5
Mnie zmyliło, że Rodopy też są jakoby trackie, więc skoro nazywają zupełnie inaczej, to nie podążałem tym tropem. A nazwa ludu mi się uporczywie z Oskami i Baskami kojarzyła.

Porządny tracki powinien mieć rodzajnik sufiksalny :P
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

  •