Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Fanael

Ja ostatnio zacząłem ten klawisz nazywać "ce", shifta "es", a alta "em".
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

CytatA nie krikt?

Właśnie nie. Jakoś przez całe dzieciństwo nie zauważyłem, że to jest w innej kolejności i czytałem jako clrt -> /klirt/. No i klirt alt delejt.

Dla mnie caban to było po prostu grube zwierzę. Tak rodzice nazwali najgrubszej kota.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

spitygniew

Pęchęrz, ale dopełniacz pęcherza. Handlujcie z tym.
P.S. To prawda.
  •  

Wercyngetoryks

ChWDChRL
  •  

legia90

Jak przestać mówic "dla"? Jestem z Podlasia i wszyscy mnie rozpoznają po tej sekwencji :D
"dla mnie ok"
Legia Warszawa
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

"Dla mnie OK" jest akurat (chyba?) ogólnopolskie. Podejrzewam, że Twoją podlaskość poznają raczej po użyciu wyrażeń z "dla" zamiast celownika. Nie mówisz czasem czegoś w rodzaju "daję to dla Kasi" w znaczeniu "daję to Kasi"? AFAIK to jest taka wyrazista podlaska cecha.
  •  

Dynozaur

Co ciekawe, spora część moich pruskich krewnych tak mówi ("Powiem to dla mamy").
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#1014
[...........]
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

ArturJD

Nawiązując do dyskusji o akcencie w wyrażeniu "ponad to"...

Często (u mnie) w zwrocie akcent pada tak: "poza tym". Może być to jakaś reguła, że przy jakiś złożeniach z zaimkami akcent zacznie się przesuwać?
  •  

spitygniew

Cytat: ArturJD w Marzec 16, 2014, 21:38:51
Często (u mnie) w zwrocie akcent pada tak: "poza tym". Może być to jakaś reguła, że przy jakiś złożeniach z zaimkami akcent zacznie się przesuwać?
Ależ to przecież powszechna i nienowa reguła, że dwie klityki obok siebie zachowują się akcentuacyjnie jak jeden wyraz.
P.S. To prawda.
  •  

Noqa

NIe tylko klityki. To ogólniejszy proces, w którym częste złożenia wyrazów zaczynają być traktowane jak pojedynczy superwyraz i tak też akcentowane. Np. na wieś, faktycznie nieodróżnialne od nawieź. (na wieś zaczęło funkcjonować jako pojedynczy adwerbial, taki jak na dół)

Swoją drogą to takie rzeczy (plus ogólne schematy wypowiedzi i proto-memy) powinno się nazywać frazeologią, a nie jakieś kurde "zapędzić w kozi róg".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •