Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ciacho23

Moja mała siostra fajnie mówi:

"Mamo!!! a bracik mówi, ja jestem niegrzeczna". xD Te połknięcie "że" czy coś w tym stylu bardzo mi się podoba i chyba to wykorzystam do conlangu.
  •  

Ghoster

#916
[...........]
  •  

Drukarz

Często skracam ,,no dobra" do ,,noɱra" i zamiast użyć 1 os. l.p. wolę stronę bierną, zwłaszcza kiedy muszę coś zrobić, a nie koniecznie chcę - np. zamiast ,,posprzątam to" mówię zwykle ,,będzie posprzątane". Do tego zwłaszcza w rodzinie wyjątkowo często zwracam się do innych w 3 os. l.p. , zwłaszcza kiedy czegoś chcę, np. zamiast ,,podaj to proszę" - ,,niech poda" albo ,,może niech mama obierze (ziemniaki)" (zwracając się do niej). I nie jest to żadna forma lekceważenia innych - moja siostra i mama mówią tak samo (mama się chyba nauczyła ode mnie bądź siostry). Zazwyczaj też zmieniam szyk zdania żeby coś podkreślić - zamiast ,,to nie jest ładne" mówię ,,nie jest to ładne".
  •  

CookieMonster93

Mój kuzyn się też zwraca do rodziców i dziadków w 3. os. l.p. np. mama powie, mama nie chce? itd. Analogicznie do powszechnych w Polщe pan powie, pan nie chce
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#919
[...........]
  •  

CookieMonster93

Ja zwykle po mickiewiczowemu mówię w Polszcze stąd щ. :-) O, całkiem przypadkiem jest na temat. Zmutowany polski ;p
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ciacho23

Ja zaś lubię do starszych ludzi mówić "za dwoje" (2os. l.mn.). Dla mnie jest to sposób na wyrażenie szacunku xP.

Dejcie mi pani trzy (czi) kilo kartofli- w sklepie
Zicnijcie/Siednijcie sie.- do starszej pani w autobusie

W jakimś filmie słyszałem, że używano 3os. l.mn. (prawie tak jak w niemieckim "Sie")
  •  

Todsmer

  •  

Ghoster

#923
[...........]
  •  

Pluur

  •  

Ghoster

#925
[...........]
  •  

Pluur

Nie wiem, szczerze to pierwszy raz o tym słowie / nazwisku tu przeczytałem ;O
  •  

Widsið

Nie zmiękcza ci się po prostu n w grupie spółgłoskowej, jak w łańcuch, mańkut, pojedyńczy? Żaden ze mnie slawista, ale wydaje się, że przed zwartą i afrykatą to całkiem zwykły proces.
  •  

Wercyngetoryks

ChWDChRL
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •