Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#30
[...........]
  •  

Feles

U mnie: postacie, bracie, macie, bronie, ale: śmierci, miłości.

Również: Wynieś (te) śmieci, chociaż: Wynieś (te) dwa/trzy/cztery śmiecie. :-S
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

Powiesz do swojej dziewczyny "miłościo mojego życia"?
:O

spitygniew

Cytat: Ghoster w Sierpień 21, 2011, 13:30:54
Czy nie ma to przypadkiem związku z już nieistniejącą liczbą mnogą małoilościową?
Jedna śmierć, dwie/trzy/cztery śmiercie, pięć śmierci (bo nie powiemy "pięć śmiercie").
Jedna mać, dwie/trzy/cztery macie, pięć maci.
Wydawałoby się to bardzo logiczne.
Eee... nie. U rzeczowników żeńskich i-tematowych i mianownik l.m., i dopełniacz l.m., miały zawsze końcówkę -i. BTW, jakie macie? Liczba mnoga brzmiała macierze, a rzeczownik ten zaniknął (z wyjątkiem popularnego powiedzenia, rzecz jasna) jeszcze przed przejściem rzeczowników typu łodzia na łódź i pojawieniem się przez to końcówki l.m. -e u niektórych żeńskich i-tematowych.
P.S. To prawda.
  •  

Feles

U osoby z rodziny słyszałem dziś formę "prawojazdami" (Narz. l. mn. od "prawo jazdy"). ;-)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

lehoslav

Cytat: Feles w Sierpień 22, 2011, 19:55:45
U osoby z rodziny słyszałem dziś formę "prawojazdami" (Narz. l. mn. od "prawo jazdy"). ;-)

"o prawojeździe" itp. to klasyka.
  •  

Feles

Po raz kolejny nie wiem, czy to zupełnie w temacie (jako że zwykłem więcej słuchać niż mówić):

słyszech dziś słowo /tutaj/ wymówione jako [tutɛ]. [-ɛj] może nie byłoby takie dziwne, ale [-ɛ]?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Pingǐno

Cytat: Feles w Sierpień 26, 2011, 21:16:20
Po raz kolejny nie wiem, czy to zupełnie w temacie (jako że zwykłem więcej słuchać niż mówić):

słyszech dziś słowo /tutaj/ wymówione jako [tutɛ]. [-ɛj] może nie byłoby takie dziwne, ale [-ɛ]?
Może usłyszałeś [tute]? Ale faktycznie dziwne. o.o
  •  

Ghoster

#38
[...........]
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatNie wiem jak u innych, ale w Krakowie zwykło się takie "tutej" uznawać za dość wiejską wymowę.
Bo jest to bodaj regionalizm poznański. Choć zdaje mi się, że i w innych częściach kraju szerzy się, a to dla większej bliskości samogłoski [ɛ] i półs-gł [j], aniżeli [a] i [j]. Ma to swój urok i coraz więcej jestem przekonany, że piętnowanie «wiejskiej» wymowy samo w sobie jest jakieś-takie nie-miejskie. Zwłaszcza, że rdzennie krakowski sposób mówienia w wielu częściach kraju za dziwaczny czy «wiejski» właśnie mógłby uznany zostać.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Ghoster

#40
[...........]
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatNie przeczę, iż tak jest. Każdy region może uznać różne regionalizmy za "wiejskie" jednak kolega u góry spytał to i odpowiedziałem; w Krakowie coś takiego spotykane jest zazwyczaj na wsi.
Ano, ano :). Rzecz w tym, że epitet «wiejski» może nam wskazywać inny, trafniejszy: «obcy». A ma ktoś jakieś pojęcie, jak się mówi w Krakowskiem, na wsi? Tutaj (nie sądzę)? Tutáj (obstawiałbym to, ale może się jakoś głupio zasugerowałem)? Czy jednak tutej albo wręcz tutéj?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

zavadzky

  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Ghoster

#44
[...........]
  •