Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Τόλας

Cytat: Widsið w Wrzesień 10, 2016, 21:00:13
Nie, tylko tak pisze na forum conlanger, jak wszyscy, którzy tu "mutują" ;)
Umrzyłeś ten wątek.  :-D
Ja spróbuję go ożywić.

Wprawdzie tak nie mówię, ale często w prywatnych notatkach odmieniam rzeczownikowo przymiotniki pełniące rolę rzeczownika. Jeśli wyraz kończy się y, i, odmieniam, jakby kończył się e ruchomym i j. Przykład: Spięty zemdlał. Masza rozpięła Spiętja. Kiepski łyknął, czy Kiepskja łyknęło?, por.: Lidl, Lidla. Jeśli kończy się a, odmieniam jak rzeczowniki na a. Jeśli kończy się e, odmieniam jak rzeczowniki rodzaju nijakiego. Przykład: Czarne zostało szarem, a szare szaru jest nierówne. Tak samo deklinuję konklawe - na konklawie, z konklawa, por.: prawo. No i odmieniam łacińskie pożyczki na -um.
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Siemoród

#1307
Cytat: Toyatl w Wrzesień 22, 2016, 17:37:47
Cytat: Widsið w Wrzesień 10, 2016, 21:00:13
Nie, tylko tak pisze na forum conlanger, jak wszyscy, którzy tu "mutują" ;)
Umrzyłeś ten wątek.  :-D
Ja spróbuję go ożywić.

Wprawdzie tak nie mówię, ale często w prywatnych notatkach odmieniam rzeczownikowo przymiotniki pełniące rolę rzeczownika. Jeśli wyraz kończy się y, i, odmieniam, jakby kończył się e ruchomym i j. Przykład: Spięty zemdlał. Masza rozpięła Spiętja. Kiepski łyknął, czy Kiepskja łyknęło?, por.: Lidl, Lidla. Jeśli kończy się a, odmieniam jak rzeczowniki na a. Jeśli kończy się e, odmieniam jak rzeczowniki rodzaju nijakiego. Przykład: Czarne zostało szarem, a szare szaru jest nierówne. Tak samo deklinuję konklawe - na konklawie, z konklawa, por.: prawo. No i odmieniam łacińskie pożyczki na -um.
Trochę robienie damy legkich obyczajów z słowiańskiej morfologji. Nie mówiąc już o traktowaniu przymiotników jako rzeczowników - neutra* na -e zawsze mają miękki temat. Zawsze.

*przynajmniej te starsze, bo w nowych zapożyczeniach to się czuda dzieją.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Τόλας

Cytat: Siemoród w Wrzesień 22, 2016, 19:15:34
Trochę robienie damy legkich obyczajów z słowiańskiej morfologji.
Słowiańska morfologia nie jest Przenajświętszą Panienką, żeby nie można było sobie nieco z nią pofiglować z dala od postronnych oczu.

Cytat: spitygniew w Wrzesień 22, 2016, 18:22:48
CO KURWAAAAAAAAAAAAAAAAA
Capslock ci się zepsuł.
  •  

Feles

Cytat: Toyatl w Wrzesień 22, 2016, 17:37:47
Cytat: Widsið w Wrzesień 10, 2016, 21:00:13
Nie, tylko tak pisze na forum conlanger, jak wszyscy, którzy tu "mutują" ;)
Umrzyłeś ten wątek.  :-D
Ja spróbuję go ożywić.

Wprawdzie tak nie mówię, ale często w prywatnych notatkach odmieniam rzeczownikowo przymiotniki pełniące rolę rzeczownika. Jeśli wyraz kończy się y, i, odmieniam, jakby kończył się e ruchomym i j. Przykład: Spięty zemdlał. Masza rozpięła Spiętja. Kiepski łyknął, czy Kiepskja łyknęło?, por.: Lidl, Lidla. Jeśli kończy się a, odmieniam jak rzeczowniki na a. Jeśli kończy się e, odmieniam jak rzeczowniki rodzaju nijakiego. Przykład: Czarne zostało szarem, a szare szaru jest nierówne. Tak samo deklinuję konklawe - na konklawie, z konklawa, por.: prawo. No i odmieniam łacińskie pożyczki na -um.

Nie!

NIE

NIENIENIENIEENIENIEEEEEEEEEEEEE

*zamyka komputer i chowa się w kącie*
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

Odważne, zabawić się polską fleksją na forum, którego połowa użytkowników przyjechała do nas z XVII wieku, a nostalgię odczuwa i za wiekami wcześniejszymi.

Mnie ciekawi coś innego - skąd u ciebie taka tendencja?
  •  

Feles

Zdarza mi się w polskim świadomie kalkować accusativus cum infinitivo z angielskiego, zamiast używać dłuższej konstrukcji ze zdaniem podrzędnym:

,,więcej osób przyszło oglądać go jeść"
,,właśnie widziałaś Kanadę pokonywać USA"
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Todsmer

  •  

Towarzysz Mauzer

Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Obcy

+ Tak, Obcemu pod wpływem czeszczyzny zdarza się odmieniać w liczbie niektóre rzeczowniki zakończone na -um, np. forum, monstrum
+ Tak, Obcy pod wpływem czeszczyzny czasami używa konstrukcji czasownik postrzegania + bezokolicznik, np. słyszałem go mówić kłamstwa.
+ Tak, Obcy pod wpływem czeszczyzny lubi mieszać w deklinacji, choć nie aż tak, jak to było przytoczone, np. gubi -j w przymiotnikach lub zamienia -ego na -ygo/-igo, więc mówi "o piękne kobiecie", "o dobre matce", "starszygo pana", "rannigo ptaka".
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Obcy

Czym jest wg was kobza? Dla mnie to zawsze to były dudy, a nie rodzaj lutni.
  •  


Dynozaur

Wiecie co? W pełni toleruję, jak ktoś mówi "pomarańcz" czy "kontrol". Nawet mi się to podoba.
Ale pod jednym warunkiem - że jest to rodzaj ŻEŃSKI!

Jak ktoś robi z tego rodzaj męzki, to mam ochotę ZABIJAĆ!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Cytat: Pluur w Wrzesień 22, 2016, 23:36:42
Mam kilka uwag, dywagacji, zastrzeżeń, cokolwiek

Bralczyk's anger XDDDDD


Tzn. wyboldowane słowo zostało użyte w nieradopolski sposób, choć przyznam, że i mnie zdarza się dywagować w sensie rozważać...
  •