Etymologijni szujodruhowie, czyli fałszywe kognaty

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 22, 2011, 00:35:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Wercyngetoryks

Niem. sparen 'oszczędzać' i słowackie sporiť 'oszczędzać'.

Słowackie słowo jest spokrewnione ze spory ('duży').
ChWDChRL
  •  

dziablonk

#1127
Cytat: Wercyngetoryks w Marzec 31, 2023, 13:52:56Słowackie słowo jest spokrewnione ze spory ('duży').
... oraz z książk. sporý 'skromny, słaby, skąpy'. Sprawdź tu
Porównaj angielskie:
to spare 'oszczędzać, żałować; robić oszczędności'
spare (adj.) 1. oszczędny, skromny 2. skąpy 3. szczupły 4. zbywający, niepotrzebny, wolny 5. zapasowy, rezerwowy
:)

Wesołego Alleluja!
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Siemoród

Najpewniej pol. kąt i pol. kant.

Długo uważałem, że kąt jest po prostu wcześniejszą pożyczką niemiecką, a kant późniejszą, więc są dubletami typu ląd i land (choć są slawiści, którzy uznają ląd za *lędo, które przeszło do rodzaju męzkiego, też wiarygodne). Okazuje się jednak, że, jeśli w ogóle kąt i kant są związane etymologicznie, to conajmniej na poziomie pochodzenia od tego samego pie. rdzenia. Związek z κανθός też jest wątpliwy, bo -νθ- wzkazuje na zapożyczenie z przedgreckiego substratu.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Ainigmos

Wbrew pewnej etymologii śmieszkowej:
gruz i Gruzja xD
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Łudomian

niemieckie Herz 'serce' || prabaskijskie hertze 'wnętrzności'
Co do ewolucji znaczeniowej por. górnołużyckie wutroba 'serce'
Przy imek za dla czasu
  •  

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Wercyngetoryks

Węg. intézet 'instytut' i międzynarodowe instytut, institute itd.
ChWDChRL

Siemoród

Węgierskie padló 'podłoga' i polskie (ale znane i innym Słowianom) podłoga.

Wątpliwości budził brak końcowego -g, ale i tak jak na potencjalny węgierski slawizm nie byłoby to słowo zbyt przemielone fonetycznie xD
Niech żyje Wolny Syjam!

Łudomian

miałki | mielić
Pierwe od prasłowiańskiej podstawy měl-, drugie od mel-. Szczerze to zupełnie zryło mi to banię, bo zależność między tu dwu słowiesiu zawsze wydawała mi się oczywista i naturalna :-\ 
Przy imek za dla czasu

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja

dziablonk

szw. sopa - węg. söpör 'zamiatać'
szw. sopor 'śmieci' - węg. seprő 'osad, męty'
Wesołego Alleluja!
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Siemoród

niem. Käfig 'klatka' i południowosłowiańskie kafez~kavez 'ts.'

Niemiecki leksem ma być starym latynizmem / romanizmem (jak większość dziwnych słów w niemieckim xD), a południowosłowiańskie to arabizm za pośrednictwem tureckim.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •