Polszczyznowe ambiguities

Zaczęty przez Noqa, Wrzesień 01, 2013, 13:26:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

CookieMonster93

Cytat: spitygniew w Styczeń 08, 2019, 14:45:58
Czy ty przypadkiem nie jesteś na Tej Grupie fejsbukowej?

Czym jest Ta Grupa?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

커래얟쓰

Cytat: CookieMonster93 w Styczeń 08, 2019, 07:58:09
pułapka [ˈpwa̠pka̠] ~ [puˈwa̠pka̠]
Ktoś w ogóle to u wymawia?
Ja. Notorycznie
  •  

Ainigmos

#77
infinitezymalny [ˌĩnfʲĩɲitɛzɨ̃ˈmalnɨ] / infinitizymalny [ˌĩnfʲĩɲitɪzɨ̃ˈmalnɨ]

Czy ktoś umie wymawiać ten wielosylabiczny przymiotnik bez mimochodnej harmonii wokalnej w śródgłosie jak w pierwszym przypadku?
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Τόλας

ptaszarnia - ptasiarnia
bóżnica - bożnica
żłobek - żłóbek
oraz
nadwyrężyć - nadwerężyć
Tutaj pierwsza jest dla mnie naturalniejsza. Obie są dopuszczalne obecnie przez regulatora języka oficjalnego. Drugą, wydaje mi się, preferują językowe snoby i jednak duża część profesoriatu i doktoriatu, w przeciwieństwie do studencjatu.

Ainigmos

#79
Czym różnią się od siebie ambiguities (obubrzmiewy) i bracia bliźniacy, które niektórym mylą się nawzajem?

Ano te pierwsze różnią się allofonią chwiejnej głoski lub chwiejnych głosek, czasem obecnością <e> ruchomego w dowolnym miejscu nieparonimicznego wyrazu, zaś te drugie – formantami w wspólnordzennych synonimach z obocznością lub bez w rdzeniu, jak sądzę.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Kazimierz

sprężone/sprzężone powietrze
  •  

Kazimierz

#81
zadać kłam/chłam
czereśnia/czareśnia
czeremcha/czaremcha
  •  

Ainigmos

drganie (bez zmiękczenia i przegłosu) / drżenie (z zmiękczeniem i przegłosem)
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Ainigmos

W mowie potocznej:
gorąc / gorącz (z emfatycznym udźwięcznieniem)
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

dziablonk

Wesołego Alleluja!
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •