Etymologie w polskim

Zaczęty przez Ojapierdolę, Sierpień 22, 2011, 01:02:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mścisław Bożydar

Cytat
Prasłowianie nie znali nawet garncartswa
Ta bez przesady.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia

Ciii, sputygniew musi teraz pohejtować wszystkiech wokrąg...  ;p

Vilène

Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 07, 2012, 16:12:32
Ciii, sputygniew musi teraz pohejtować wszystkiech wokrąg...  ;p
BTW, zauważył ty, co nieświadomo zaczynasz kalkować konstrukty z ruskiego?
  •  

Dynozaur

Cytat: Mcisław Ruthenia w Luty 07, 2012, 12:38:51
Cytat
Prasłowianie nie znali nawet garncartswa
Ta bez przesady.

Ależ słowiańskie skędolenie to bardzo późna rzecz.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Ⓐ Vilén w Luty 07, 2012, 16:23:28
Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 07, 2012, 16:12:32
Ciii, sputygniew musi teraz pohejtować wszystkiech wokrąg...  ;p
BTW, zauważył ty, co nieświadomo zaczynasz kalkować konstrukty z ruskiego?
Nie, ja to robię specjalna.

Vilène

Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 07, 2012, 18:12:20
Nie, ja to robię specjalna.
Tylko plz, nie wciskaj tego do każdego posta, bo starczy tu już jeden Dynozaur z jego idiosynkrazjami... Bo jeszcze ja zaczne pisać w sfojej ortografji, i ńezůy burdel śe zrobi...
  •  

Henryk Pruthenia


Wedyowisz

@spity: Majowie nie używali koła garncarskiego (chyba to masz na myśli, nie w ogóle robienie gar'ków), a pismo znali.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Cytat: pittmirg w Luty 08, 2012, 23:01:36
@spity: Majowie nie używali koła garncarskiego (chyba to masz na myśli, nie w ogóle robienie gar'ków), a pismo znali.
Wiem, o koło mi chodziło, taki skrót myślowy. W sumie Madziarzy specjanie rozwinięci też chyba nie byli, a pismo znali - bo przejęli je od Turków. Tak naprawdę parę razy w historii ludzkości wymyślano pismo, reszta to tylko wzajemne przejęcia.
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

[ruski jazycieskij guru mode on]Prasłowianie nie mogli wytwarzać naczyń przez toczenie z gliny na kole garncarskim, byli na to zbyt rozwinięci duchowo.[ruski jazycieskij guru mode off]
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

lehoslav

Cytat: pittmirg w Luty 10, 2012, 17:03:20
[ruski jazycieskij guru mode on]Prasłowianie nie mogli wytwarzać naczyń przez toczenie z gliny na kole garncarskim, byli na to zbyt rozwinięci duchowo.[ruski jazycieskij guru mode off]

No tak, trudno jednocześnie pisać słowiańskie wedy i zajmować się garncarstwem...
  •  

Wedyowisz

Ten brak zmiękczenia w gore, gorejący, gorący to wpływ obcy czy jakieś dziwne wyrównanie?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

Podobno "iść na całość" ma jakąś zbereźną etymologie - wie ktoś coś o tym?
Jakiś związek z całkami?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

Skąd się wzięło wyrażenie "wystawić do wiatru"?

Jedyne co przychodzi mi do głowy to może jakieś powiązanie z żeglarstwem, wystawienie do wiatru to mogłoby być ustawienie statku w martwym kącie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Chodzi o to, że jak Cię ktoś zostawi samemu, i Cię nikt nie spotka, chyba, że wiater.