Europa Celtyckosłowiańska

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Lipiec 10, 2012, 22:11:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Przez piosenkę «Voveso in mori» przypomniał się mnie pewien mój konlang. I tak jakoś, zacząłem rozmyślać, jakby mógł wyglądać świat, w którém byłby on używany. Oto to, co wymyśliłem.

Rzymianie zostali pokonani przez Celtów, a języki italskie uległy celtyzacji, przez co powstała nowa rodzina języków celtyckiech, którą nazywam "śródziemnomorską". Nowy, celtycki Rzym walczył potém o hegemonję nad Morzém Śródziemném z Kartaginą, pokonał ją, przyłączył do siebie, zasiedlił zromanizował. Jednak owy Rzym nie rozrósł się nigdy, i z czasém powstała nowa Kartagina (celtoromańska), któréj język używany jest na terenie naszéj Tunezji, Sycylji. Południę Italji zajmuje celtycki Rzym. Północ, to jest Padonję zajmuje plemię używające już język z grupy celtlangów kontynentalnech. Tak samo takie języki obejmują obszar Francji, północnéj Iberji. Południową jéj część zajmowałby język celtoromański z wpływami semickimi, ew. jakiś język semicki, gdybym tylko wiedział jeszcze, jak wtedy to wyglądało...
Na Wyspach Brytyjskiech z chęcią bym zostawił Piktów, ale na temat ich języka wiadomo zbyt mało, więc muszę się ich jakoś pozbyć: ulegli celtyzacji.
A co ze Wschodém Europy?
Bałtosłowianie tak jakoś na drodze dziejów się zgubili. Nie mamy ich. Dość ważne jest téż to, że część Słowian zamiast siedzieć w swojéj praojczyźnie w spokoju, ruszyła na północ. Było to około I wieku, przed wszystkimi palatalizacjami. Ruszyli potém na teren dzisiejszéj Estonji, Ingrji, Finlandji, wypierając tamtejsze ludy. Część ugrofinów zmieszała się z ludami bałtyjskimi, które wtedy jeszcze istniały, a reszta (czytaj: większość) ruszyła na Skandynawję, wypierając jerman ze Skandynawji. Część tech jerman po-prostu zasymilowała się z ugofinami, spory ich kawałek osiedliła się po drugiéj stronie Bałtyku, na terenie dzisiejszech Litwy, Łotwy, Kaliningradu, przypieczętowując los bałtów (choć nie w sensie, zabijając ich, ale mieszając się z nimi). W ten sposób powstaje nowa gałęź jerman - jermanie bałtyjscy. Reszta oczywiście zasiedliła obszar Danji, północnech Niemiec, Niderlandy. Doprowadziło to do wzmocnienia tamtejszech plemion, którech część ruszyła na południowy wschód, na Bałkany. Tam napotkały się na celtów, którzy przybywali tam głównie z Galji, doliny Padu, Helwecji (co zbliżyło te obszary językowo). Celtowie pod wpływém mas jermańskiech (z którymi się po drodze zdążli mocno przemiszać) ruszyli na południe, podbijają między innymi Grecję i część Azji Mniéjszéj. Grecy jednak nie wyginęli, ich kultura przetrwała na wyspach Morza Egejskiego, Cyprze, Krecie. W ten sposób powstała nowa grupa języków celtyckiech - języki wschodnioceltyckie, używane na Bałkanach i w Azji. Pozostałością po grupie wschodniéj języków jermańskiech byłby ten język. Potém nadchodzi okres stabilizacji na kontynencie, rozwijają się państwa. Dużą rolę w tém miał kontakt Celtów z Grekami, i kulturą Blizkiego Wschodu. Oczywiście mamy Hunów, i związane z tém migracje ludności. I wtedy na arenę miedzynarodową wchodzą Słowianie.
Słowianie nie ruszyli aż tak na południe, jak w realhiście, ruszyli bardziéj na zachód, przekraczając daleko Łabę, podchodząc prawie pod sam Ren. Doprowadziło do do zniszczenie większości jermańsiech języków, i z grupy niewschodniéj zostały tylko trzy języki: język używany przez autochtonów jermańskiech w Skandynawji, blizki wymarciu; język używany na terenie południowéj Danji, Holsztynu, północno-zachodniech Niemiec; język używany w dolném biegu Renu (południe zostało podbite przez Celtów), język ten jest poddany silném wpływom celtyckiém. Zachowałbym także języki Anatolijskie. Język ormianski miałby większy zasięg.

Ten projekt nie jest zamknięty, więc gdyby ktoś chciał wziąć w niém udział, zapraszam serdecznie :)

Najchętniéj bym zobaczył tu Wididha z jego językiém burgundzkiém, który by mógł być dość przydatny, jak i innech językotwórców. :)

Co sądzicicie o tém pomyślie? Mapkę wkleję, gdy odnajdę na któréjś ze starych płyt gimpa, czy cóś :D

Rémo

Mi się bardzo podoba i niecierpliwie czekam na mapkę!!!  ;-D
Pozdrawiam! :)
  •  

Henryk Pruthenia

#2
Oto podział języków Europy:
języki indoeuropejskie:
> języki anatolijskie
> języki satemowe:
> > języki słowiańskie:
> > > języki bałtyckosłowiańskie (obszar Finlandji, Estonji, Ingrji, Karelji)
> > > właściwe języki słowiańskie:
> > > > języki wschodniosłowiańskie
> > > > języki zachodniosłowiańskie (prawie po Ren)
> > > > języki panońskosłowiańskie (Węgry, Rumunja, północna Serbja, Chorwacja, BiH, Słowenja - silne wpływy celtyckie)
> > języki indoirańskie:
> > > języki irańskie:
> > > > języki wschodnioirańskie (obszar od Morza Czarnego po centralny Kazachstan)
> > > > języki zachodnioirańskie (Persja, Żyzny Półksiężyc)
> języki kentumowe:
> > języki germańskie:
> > > języki bałtogermańskie (obszar Łotwy, Litwy, Kaliningrad)
> > > języki skandynawskie (obszar południowéj Danji, północno-wschodnie Niemcy)
> > > języki zachodniogermańskie (dolny bieg Renu)
> > > języki wschodniogermańskie (Krym, wschodnie peryferja Europy, wybrzeża jeziora Ładoga etc.)
> > języki celtyckie:
> > > języki wyspowe (Wyspy Brytyjskie)
> > > języki kontynentalne:
> > > > języki galijskie (Iberja, Galja, Padonja, górny bieg Renu)
> > > > języki celtoromańskie (Italja, Tunezja, południowa Iberja (wybrzeże południowe) )
> > > > języki bałkonskoceltyckie (Grecja kontynentalna, Bułgarja, Azja Mniéjsza, Macedonja, Albanja, południowa Serbja, Czarnogóra)
> > helleńskie (wyspy greckie, Cypr, Kreta)
języki semickie:
> język południowoiberyjski
języki ugrofińskie:
> języki fińskie
> > języki skandynawskie
> > języki południowouralskie
> języki ugryjskie (północnouralskiue)

Język basków wyginął.

Rémo

Pozdrawiam! :)
  •  

Henryk Pruthenia

Zacząłem powoli myśleć na temat religij w tém inném świecie. Żadna z naszech religij oczywiście się zbytnio nie rozwinęła, chrześcijaństwo nie powstało w ogóle, bowiém Persowie wcześniéj zadbali o brak narodów na terenie Żyznego Półksiężyca (więc nie ma Hebrajców czy Arabów w tém regjonie). Stare religje wschodu mają się dobrze, ale pozostały tylko na wschodzie, więc w Europie będą królowały "tutejsze" religje - każdy kraj ma własnę religję etnicznę.

A co z rozwojém kulturowo-cywilizacyjném?
Nie sądzę, by ten świat był jakoś szczególnie opóźniony, czy barbarzynski. Dzięki nieodcięciu się przez chrześcijanstwo od dokonań starożytnech, nie było środniowiecznéj stagnacji, ale także nie było wielkiego bumu renesansu, a potém już nowożytności. Sądzę, że fajnie by było, gdyby na naszę datę przypadał rozwój dziewiętnastowieczny. Ale z małą różnicą - nigdy nie powstał system feudalny, więc nie potrzebne są wszelakiego typu rewolucje. Nadal istnieje niewolnictwo, ale raczéj coś typu słowiańskiego, niż czegoś nowoczesnego.

Ogólnie rzecz biorąc, ten świat jest taki, w jakiém ja osobistycznie chciałbym żyć :)

Todsmer

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 10, 2012, 23:50:39
Nie sądzę, by ten świat był jakoś szczególnie opóźniony, czy barbarzynski. Dzięki nieodcięciu się przez chrześcijanstwo od dokonań starożytnech, nie było środniowiecznéj stagnacji, ale także nie było wielkiego bumu renesansu, a potém już nowożytności.

Stagnację średniowieczną spowodowało nie tyle chrześcijaństwo, co zburzenie porządku świata i zbudowanie od nowa, już przez barbarzyńskie plemiona. Kościół był tu jedynym łącznikiem między cywilizacją grecko-rzymską, a nową germańsko-łacińską - bez kościoła byłoby jeszcze gorzej. Średniowiecze nie było epoką zacofania tak wielkiego, jak obecnie się je przedstawia.

No ale to jest temat na osobną dyskusję.
  •  

Henryk Pruthenia

Tak, nie było. Ja nie mówię, że średniowieczne chrześcijaństwo było przyczyną stagnacji, nie, było zaczynkiém rozwoju. Mnie chodzi o palenie dzieł starożytnech w okresie późnéj starożytności/początków średniowiecza. Te dzieła znamy tylko dzięki cywilizacji arabskiéj.

A w tém świecie, nie ma czasu niszczenia tego - celtowie helleńscy nie zniszczyli dzieł greków, a przyswoili je sobie, a potém, sami rozwijali daléj (sądzę, że język celtycki Hellady będzie pełnił funkcję podobną do łaciny w realhiście).

Todsmer

#7
Palenia też nie było :P Po prostu przestano przepisywać część ksiąg, a stare księgi często używano na oprawy nowych, albo po prostu rozpadały się. Też nie do końca, np Tacyta praktycznie nikt nie czytywał w średniowieczu, a jakoś duża część jego dzieł przetrwała w klasztorach. Od Arabów znamy generalnie tylko dzieła greckie, które w Europie były także w dużej części pielęgnowane w Cesarstwie Wschodnim. (bo Europa łacińska pisała tylko po łacinie, mało kto znał grekę - głównym źródłem greckiej filozofii dla średniowiecznych był Cyceron).

(chętnie bym sobie podyskutował na ten temat, no ale nie w tym temacie - prośba do moda o wydzielenie)
  •  

Henryk Pruthenia

A tutaj nie mamy ani Cesarstwa Wschodniorzymskiego, ani Cycerona...
Mam pytanie, czy ktoś by chciał się bawić w téj piaskownicy wraz ze mną? Na przykład, ma ktoś jakieś informacje na temat języka semickie południowéj Iberji? Od téj informacji szczérze mówiąc zależy jego istnienie w tém świecie... :D

Todsmer

Zaświadczonym semickim w pd. Iberii jest fenicki, jeśli chodzi o starożytność :)
  •  

Henryk Pruthenia

Hmmm... Kreol fenicko-celtycki nawét byłby nienajgorszy... Dziwny jak wszystko w tém świecie.

Pisma.
Jeżeli chodzi o pisma w tém althiście, to sądzę, że za sprawą kontaktów Celtów z Rzymianami te pismo téż będzie używane bardzo széroko, choć na przykład wschód Morza Śródziemnego będzie używał alfabetu greckiego. I téż różne dziwne warjanty (język iberyjski pewnie będzie używał zmodyfikowanego pisma fenickiego).

Todsmer

Celtowie też pisali greką :) A Galowie przedalpejscy jakimś alfabetem pochodzącym od greki (etruskim? potomkiem etruskiego? nie pamiętam).
  •  

Henryk Pruthenia

Tak, mieli własną wersję. Alfabet wczesnoitalski, czy jakoś tak... Nie pomnę.
Jednak zdecydowałem, że łatwiéj dla pisania będzie jednak zostawić alfabet łaciński. Oczywiście, będą pewne w niém różnicy, gdyż niektóre litery nie będą mogły powstać... Ew. wytłumaczenie ich powstania będzie trudne.

Henryk Pruthenia

#13
Oto mapa rodzin językowech Europy...
Jakieś pytania? ;>

PS: Jest błąd, w Finlandji mają być języki bałtosłowiańskie ;<

Rémo

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 11, 2012, 20:08:44
Oto mapa rodzin językowech Europy...
Jakieś pytania? ;>

Ciekawy zasięg słowiańskiego +1 A mapka krajów by się zdała.
Pozdrawiam! :)
  •