Szkółka lingwistyczna

Zaczęty przez Noqa, Sierpień 08, 2012, 19:25:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Co do tych artykułów - proponuje, skoro to właśnie nie jest Wikipedia, aby wprowadzić luźniejszy styl. O ile na wiki trzeba by się starać o typową dla niej formę, tu można pozwolić sobie na jakieś dygresje, nawiązania do forum, itd.

A z tymi aktywnymi: wybór aktywności podmiotu zależy od czasownika, tak?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

Cytat: Noqa w Sierpień 14, 2012, 15:10:11A z tymi aktywnymi: wybór aktywności podmiotu zależy od czasownika, tak?
To zależy od języka.

W aktywnych Split-S, właśnie tak.

W aktywnych Fluid-S zaś, zależy to od podmiotu lub od masy innych czynników: żywotności, wolicji (Leżę (umyślnie). vs. Leżę (mimo woli).), kontroli nad daną czynnością, jej wpływu na podmiot, a nawet własnego wyboru mówiącego.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

#17
Hen you yisi.

Bardzo fajnie to wygląda, teraz przegądałem sobie wiki i znalazłem jeszcze Quirky subject. Mam coś podobnego w jiwndps (Boli mi głowę), pewnie domyślę więcej takich czasowników.

Ale zgoda Fluid-S wydaje mi się najlogiczniejszą, dziwne, że spotyka się ją tylko w zapomnianych przez Boga językach. Będę to musiał gdzieś skąlężyć :) Bo to wydaje się cholernie produktywne rozróżnienie.
(Ale wciśnąć po kryjomu do polszczyzny)

(Może by to gdzieś wydzielić?)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#18
[...........]
  •  

Noqa

Jest ktoś gotowy podjąć się poprowadzania szkółki rozwoju polskiego/prasłowiańskiego (samego PSa, nie jego rozwoju; cholerne podwójne genitywy)?

Są niby od tego książki, ale na forum jest zawsze jakaś bardziej angażująca atmosfera.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Właśnie niedawno myślałem nad tym, by uszeregować chronologicznie wszystkie zmiany fonetyczne do rozpadu słowiańskiej jedności językowej, i o ile się da łącznie z chronologią bezwzględną. Przyda się choćby do slavlangów, które wcześnie rozstały się z resztą.
P.S. To prawda.
  •  

Pingǐno

Fajnie byłoby, gdyby zrobić takie oddzielne forum, w którym Ghoster uczyłby fonetyki, a Feles morfologii. xP
  •