Czemu tak?

Zaczęty przez Rémo, Sierpień 23, 2012, 20:46:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rémo

Chciałbym się nie tyle zapytać, co dowiedzieć dlaczego język polski tak bardzo się uprościł (od około X wieku)? Wiem, że większość języków pod wpływem czasu dąży do ułatwienia, ale jakie były konkretne przyczyny ułatwienia języka polskiego? Jak można byłoby zapobiec tym zmianom?
Pozdrawiam! :)
  •  

zabojad

No ja nie wiem czy uprościł. Porównaj sobie języki używane w mowie  codziennej i ci wyjdzie że polski jest tak nieregularny, że aż dziwne że ktokolwiek tego używa.
Zmianom takim nie zapobiegniesz...
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Henryk Pruthenia

Się uprościł, bo bardziéj utrudnić sie nie da.

Rémo

Cytat: zabojad w Sierpień 23, 2012, 20:48:53
No ja nie wiem czy uprościł. Porównaj sobie języki używane w mowie  codziennej i ci wyjdzie że polski jest tak nieregularny, że aż dziwne że ktokolwiek tego używa.
Zmianom takim nie zapobiegniesz...

Ostatnio zastanawiałem się skąd obcokrajowcy (obcomówcy :D) wiedzą kiedy przeczytać "dz" a kiedy "d z".

Na przykład: Odzywać (Od-zywać) a nie (Odzywać) :P

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 23, 2012, 20:51:19
Się uprościł, bo bardziéj utrudnić sie nie da.

Wg. mnie francuski jest trudniejszy niż polski. :) Chyba się da.
Pozdrawiam! :)
  •  

Henryk Pruthenia

No akurat nie wiedzą, ale jak się ucza to pewnie prędzéj czy późniéj zauważą, że tam jest przedrostek.

Francuzki jest trudniéjszy? Nie wiém, nie powiém.
Ale nie sądzę, by język dość analityczny i romanski był jakoś specjalnie trudny...

Ghoster

#5
[...........]
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatPoza tym bułgarski, który od tak stracił pakiet odmiany rzeczownika - co to ma kurwa być? "Ja zabiłem minister za pomocą siekiera"?!
Radzę zapoznać się z bułgarską odmianą czasownikową.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Feles

Tę teorię już ktoś wymyślił, niejaki Marr.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Jątrzeniot

Cytat: Ghoster w Sierpień 23, 2012, 21:43:22
Ja mam taką swoją (bardzo nieprzemyślaną i zapewne niezwykle dziurawą) teorię, iż czym użytkownicy języka są głupsi li leniwsi, ich język coraz bardziej się upraszcza. Przemawia za tym fakt, iż (podobno) są języki murzynów w plemionach, którzy mają albo jedną, albo dwie, albo wiele owiec (bo trzy to już zbyt dużo by policzyć). Poza tym bułgarski, który od tak stracił pakiet odmiany rzeczownika - co to ma kurwa być? "Ja zabiłem minister za pomocą siekiera"?! Przemawia także za tym fakt, iż trudna łacina stworzyła wielkie imperium, greka olbrzymie odkrycia, chińszczyzna swoją prostotą sprawia, że są niesamowitymi matematykami... Ale to taka bardzo niedopracowana i nieprzemyślana teoria, podkreślam to raz jeszcze. Myślę, że języki prościeją, bo ludzie są debilami i nie chce im się mówić poprawnie, chcą mówić szybko i byle jak, byle powiedzieć co powiedzieć chcą (czemu sprzyjają przekleństwa mogące śmiało zastąpić połowę słów w słowniku, czyli taka słowna redukcja do kilku słów o znaczeniu zależnym od kontekstu).

Nie uważam nawet, żeby język z natury dążył do "uproszczenia" a tymbardziej z powodu głupoty użytkowników. Język ewoluuje - dopasowuje się do realiów i do potrzeb użytkowników. Może po prostu członkowie wspomnianych przez Ciebie plemion najzwyczajniej na świecie nie potrzebują określeń na wyższe liczby niż 3. A pojęcia, których się nie używa zanikają. Nie sądzę więc, że chodzi o to, że "murzyni są głupsi" (wgl co to za jakieś rasistowskie teorie!). Z resztą - mój wykładowca, profesor doktor habilitowany, używa formy "włanczać" i mówi "tą" miast "tę". Czy to znaczy, że jest głupi i leniwy? Jakoś nie wydaje mi się, uważam go za niezwykle inteligentnego człowieka.
  •  

Feles

Weź pod uwagę, że Ghoster de facto jest rasistą, do czego już się otwarcie przyznawał...
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Jątrzeniot

Ah, nie wiedziałem. No, tak czy inaczej, nie widzę w jego teorii większego sensu.
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

Cytatużywa formy "włanczać" i mówi "tą" miast "tę".

Takoż i ja, mając się za świadomego użytkownika.
Uregularyzowany przegłos uniedokonujący i odmiana przymiotnikowa zaimków wskazujących, w czym to ma być gorsze od standardów RJP?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Jątrzeniot

Sam tak mówię i nie uważam tych form za "złe". Podałem to jako przykład (raczej nieświadomego w przypadku tego wykładowcy) upraszczania się języka w ustach ludzi inteligentnych.
  •  

Henryk Pruthenia

A ja w chuj archaizuję, używam staréj ortografji, która tylko zgarsza sprawę (jeżeli chodzi o prościznę)...
Jestę hipsterę :D