Co z moderatorstwem?

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 22:13:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#210
[...........]
  •  

Pluur

1. Ja proponuję do tego aby gdzieś w dziale 'zarządzanie forum' byli wypisani obecni moderatorzy/rządzący, w jednym poście, zaś w drugim aby była lista osób które dostały karniaczki, co?
2. Zróbmy może wybory, jakieś, albo ankiety, albo coś takego
3. Jestem za wprowadzeniem takiego własnie dekalogu, i ogólnie to raczej Spiritusowe zdanie mi bardziej odpowiada

Może byśmy tak przez jeden miesiąc sprawdzili model spiritusowy, a przez drugi ghosterowy (tso? np.: 01.01-31-01: spiritusowy, 01.02-03.03; ghosterowy)
  •  

Spiritus

Cytat: Ghoster w Grudzień 31, 2013, 13:34:22
Nie mam zielonego pojęcia jak to coś powyżej odnosi się do mojej wypowiedzi. Na forum o tworzeniu języków i tak zawędruje ktoś, kto wpisze w wyszukiwarcie "tworzenie języków". Rzecz w tym, by po wpisaniu "forum lingwistyczne" też się pojawiało nasze forum.
Ależ będzie. Przecież napisałem, że będzie także lingwistyczne, ale nie chcę, by było przede wszystkim lingwistyczne.

Cytat: Ghoster w Grudzień 31, 2013, 13:34:22
Czy ty w ogóle czytasz, co piszesz? *Jest* dział na zwykłe offtopy i *jest* dział na offtopy, których się nie kontynuuje, bo nie warto. Czego ty więcej chcesz?
Jest Dupnica na te niewarte, ale pokaż mi poddział dla offtopów godnych kontynuowania.

Cytat: Ghoster w Grudzień 31, 2013, 13:34:22
No niezbyt, bo za każdym razem gdy ktoś zwraca uwagę, iż niesłusznie dostał ostrzeżenie, to się je mu usuwa, bo widać faktycznie niesłusznie je dostał. I czy z regulaminem czy bez pozostaje odmienna interpretacja, więc tak czy tak jeśli myślisz, iż regulamin coś by zmienił, to się po prostu mylisz.
Ta dyskusja sprowadza się już tylko do tego, że ja uważam, że jakiś regulamin coś da, a ty, że nie da i od mojego posta nie padła tu żadna odpowiedź w 100% dyskredytująca lub zatwierdzająca ten pomysł. Coś takiego trzeba sprawdzić w praktyce.

Cytat: Ghoster w Grudzień 31, 2013, 13:34:22
I znów: o czym ty w ogóle piszesz? Osoba, która chce takowej pomocy, napisze na forum lingwistycznym. A nuż z tych osób ktoś się lingwistyką zainteresuje i ostanie, po co w ogóle odpowiadałeś na ten fragment?
Moje porównanie do forum o językach, kilka postów wcześniej nie było przypadkowe. Spójrzmy sobie na przykład na to forum o łacinie. Ludzie, którzy proszą o tłumaczenia, czekają tylko, aż ktoś im odpowie, naprawdę bardzo, bardzo rzadko postanawiają zainteresować się łaciną. Sam tam kiedyś wrzuciłem jakiś tekst do przetłumaczenia i też mnie nie obchodziła sama łacina.

Cytat: Ghoster w Grudzień 31, 2013, 13:34:22
Czyli "zmieńmy forum na takie, jakie już jest"? Jak jest offtop to co bardziej rozgarnięci go wydzielają, nie wiem czego ty jeszcze oczekujesz.
Chyba niedokładnie przeczytałeś mój post. Ja tylko powiedziałem, że taka polityka jest słuszna i nie mam zamiaru tutaj niczego zmieniać.
  •  

Towarzysz Mauzer

Gadanie o dekalogu to nic ino usilne próby wymyślenia czegoś mądrego, z czego koniec końców wyjdą same ogólniki i truizmy, na któreśmy się już dawno zgodzili. Owszem, ludzie mają tendencję, żeby raz na tydzień pobredzić przy użyciu jakichś tam memów, co nie ma żadnej wartości, oprócz tego, że mogę dowiedzieć się, jakie memy teraz są w obiegu (zawsze to coś). Tyle że nie jest to nie do opanowania, a w przypadku poszerzenia profilu forum - również nie stałoby się, myślę, większym problemem.

Gdybyśmy jednak chcieli zostać forum językoznawczym, musi, że byłaby to rewolucja. Problemem byłyby nie tyle offtopy historiozoficzno-kulturoznawcze, które nieraz bywały całkiem wartościowe, choć kończyły się chryją, nie tyle nawet wymiana memów. Otóż: prawdopodobnie musielibyśmy wtedy przejść przez wszystkie dyskusje, któreśmy już przeszli, począwszy od dyskusji o preskryptywizmie-deskryptywizmie (którąśmy zdążyli nieźle przetrawić i z wojującego deskryptywizmu przeszliśmy w większości na dojrzalsze stanowiska), przez politykę językową, to, czy gwary są wsiowe czy nie, aż po nieszczęsne nosówki. Ale koniec końców, mogłoby to nam wyjść na dobre.

Gadka o dekalogu w tym momencie nie byłaby znowu całkiem od rzeczy - tyle, że nie idzie o konkretne zasady, co o ustalenie na co będzie miejsce na forum, a na co nie. Co robimy z prośbami o tłumaczenie na fiński. Co robimy z nadmiarem pojedynczych postów z pytaniami. Roboty dla moderatury byłoby prawdopodobnie sporo więcej.

No i oczywiście - nie chciałbym, żeby działy na twórczość w tym wszystkim zginęły. Może ktoś - względnie jakaś niezależna grupa użytkowników - zaczęłaby tworzyć subiektywne przeglądy języków ostatniego kwartału, alboć jakieś konkursy?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: Ghoster w Grudzień 31, 2013, 00:56:33
a tutaj już mamy, że tak to ujmę, śmietankę Polski
Licznik Ghostera właśnie wydał z siebie dźwięk głośnego PIIIIIIIIIIP.

Cytat: Spiritus w Grudzień 31, 2013, 13:16:50
Ale jak wspomniałem, nie chodzi mi o jakąś konstytucję. Tylko kilka zasad, "Dekalog". Bo często jest tak, że po jakimś offtopie i przyznaniu punktów pojawia się nowy shitstorm pt. "Dlaczego pszyznaueś punciki forumofaszysto?! Tószto pogwaucenje naszyh praf!"
,,ale regulamin nigdy niczego na żadnym forum nie zmienił".

Na tym forum zawsze było, jest i będzie narzekanie na administraturę, i tego raczej nie zmienisz, bo to jest wpisane niejako w naszą anarchiczną kulturę.
  •  

Ghoster

#215
[...........]
  •  

Wedyowisz

Propozycja zmiany profilu/nazwy forum na bardziej ,,lingwistyczne" padła już kiedyś za czasów fora.pl, ale były obawy przed zalewem bezwartościowym chłamem i ostatecznie nie było dość woli ku temu. Nie uniknęłoby się wtedy wprowadzenia bj sformalizowanych zasad etykiety forumowej; z takowymi sytuacja powinna być do ogarnięcia. Na chwilę obecną jestem skłonny poprzeć taki ruch — rzeczywiście brakuje tu świeżej krwi i dużo interakcji na tym forum jest jakieś takie deja vu — pod warunkiem niemarginalizowania działów językotwórczych. Forum Językoznawcze i Językotwórcze? Mam nadzieję, że taka nazwa nie byłaby zbyt odstraszająca...
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Canis

Słuchajcie, wiem, że was moja opinia zasadniczo gila, ale chciałem powiedzieć tylko jedną rzecz na ten temat:
"Do dziś mimo intensywnego rozmyślania na ten temat nie znalazłem rozwiązania na problemy tego forum."

Uważam, że żadna rewolucja nie pomoże. Uważam, że moderacja i administracja powinny ograniczyć swoją działalność naprawdę do minimum (momentami to ich trzeba ograniczać, o zgrozo).
Problem w tym, co daje forumoanarchia, kiedy społeczność nie umie się ogarnąć. Ale z drugiej strony dobrze jest pamiętać, że wiele konfliktów potrafi rozwiązać się same. Użytkownicy potrafią się pożreć, pobić, ogarnąć i pójść na ugodę, a admin powinien po nich sprzątać, gdy ogień sam zgaśnie. Interwencjonizm zawsze uważałem za coś niedobrego i namawiam do filozofii let if flow.
  •  

Dynozaur

#218
Nie czytałem dokładnie tych waszych teeldeerów, bo pierdolicie od rzeczy, acz z tego co zrozumiałem większość "mądrych i oświeconych" proponuje zwiększenie forofaszyzmu, który już i tak osiągnął w ostatnich miesiącach przybrał gargantuiczne rozmiary (uwielbiam słowo "gargantuiczny", tak rzadko można go użyć). Co więcej, kozłem ofiarnym jest zawsze foroanarchja, mimo że ta od dawna na tem forze nie panuje, a pełnię władzy dzierżą faszyści. Sytuacja ta łudząco przypomina to, co się dzieje w polityce III RP (to tylko taka drobna i nieistotna dygresja, nie widzcie jej).

Dlatego mam taki postulat - jakkolwiek przemianujecie to forum, dodajcie do loga swastykę. I tak pasuje idealnie do charakteru administracji tego fora, a do tego efektownie wygląda. SWASTA OF DISASTA!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

A kto konkretnie postuluje zwiększenie forofaszyzmu? Ja słyszę - choć mogę słyszeć tylko to, co chcę - głównie głosy, które stwierdzają, że, wbrew zwyczajowemu biadoleniu, nie jest źle, bo anarchia. Nie, działa to stosunkowo nieźle, a okazjonalne spory to tylko okazjonalne spory. Odkrycie jest takie, że zrobiło się troche zatęchle i wartałoby przewietrzyć.

No więc, Dynozaurze, nie troluj, tylko poczytaj teeldeery i pomyślże z nami.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

Cytat: Towarzysz Mauzer w Grudzień 31, 2013, 16:31:18A kto konkretnie postuluje zwiększenie forofaszyzmu?

Racja, to tylko Spirytus, kto by się nim przejmował.

Ale postulat ze Swastą wciąż aktualny.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

#221
Cytat: Gubiert w Grudzień 31, 2013, 15:54:14
Propozycja zmiany profilu/nazwy forum na bardziej ,,lingwistyczne" padła już kiedyś za czasów fora.pl, ale były obawy przed zalewem bezwartościowym chłamem i ostatecznie nie było dość woli ku temu. Nie uniknęłoby się wtedy wprowadzenia bj sformalizowanych zasad etykiety forumowej; z takowymi sytuacja powinna być do ogarnięcia. Na chwilę obecną jestem skłonny poprzeć taki ruch — rzeczywiście brakuje tu świeżej krwi i dużo interakcji na tym forum jest jakieś takie deja vu — pod warunkiem niemarginalizowania działów językotwórczych. Forum Językoznawcze i Językotwórcze? Mam nadzieję, że taka nazwa nie byłaby zbyt odstraszająca...

Głównym argumentem przeciw wówczas było to, że forum lingwistyczne istniało (choć było dużo mniej aktywne od naszego). Był też pomysł, żeby zamiast robić konkurencji, oba fora połączyć w jedno, ale to nie wypaliło ze względów technicznych – nikomu nie chciało się myśleć jak tego dokonać.

Dziś takich argumentów przeciw nie ma.

Ja to ogólnie widzę jako forum z jedną dużą sekcją Conlangi i Conworldy, oraz drugą sekcją tychże samych rozmiarów o Lingwistyce (swoją drogą dobrze by było zadbać, by na forze pojawiały się i słowo lingwistyka i językoznawstwo – żeby wyszukiwarki na oba łatwiej reagowały). Ta ostatnia może być podzielona na działy dot. polskiego, słowiańskich i ogólnie większych grup językowych (IE, ugrofińskie, afroazjatyckie, inuickie itd.)? W ten sposób może udałoby się zachować równowagę – choć chyba oczywistym jest, że wciąż działy słowiański i IE byłyby najaktywniejsze.
  •  

Spiritus

#222
Cytat: Dynozaur w Grudzień 31, 2013, 16:40:01
Cytat: Towarzysz Mauzer w Grudzień 31, 2013, 16:31:18A kto konkretnie postuluje zwiększenie forofaszyzmu?
Racja, to tylko Spirytus,
Przecież ja wcale nie postuluję zwiększenia forumofaszyzmu. Ja tylko uważam, że jest na takim poziomie, na jakim powinien być, a Noqa i Widsid odwalają kawał dobrej roboty.

Cytat: Dynozaur w Grudzień 31, 2013, 16:40:01
kto by się nim przejmował.
Dziękuję, choć nie jestem pewien co chciałeś w ten sposób przekazać.
  •  

Ghoster

#223
[...........]
  •  

Mścisław Bożydar

Cytat: 카니스 w Grudzień 31, 2013, 16:04:30
Uważam, że żadna rewolucja nie pomoże. Uważam, że moderacja i administracja powinny ograniczyć swoją działalność naprawdę do minimum
A czy to nie było kiedyś-kiedyś "złotą zasadą" naszego fora?
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •